4/ A JÁTSZÓTÉR OLYAN, MINT A DZSUNGEL
Demeter Éva 2017.02.12. 11:31
A játszótér olyan, mint a dzsungel című rész azt sugallja, hogy a felnőttek nem merik a gyerekekre bízni a játszótéri konfliktusok megoldását.
„Az is lehet védettebb állapot, / ha vigyáznak ránk vénebb állatok.”
Mintha a játszóterek szabványoknak megfelelő biztonságához hozzátartozna a felnőtt jelenléte. Holott a legizgalmasabb történetek, amelyeket felnőttkorban mesélnek az emberek, olyan esetekről szólnak, amikor az illető gyerekként nem volt szem előtt. Persze, sok ilyen történet a hegeink története…
|
Nagyon fontosnak tartom, hogy beszélgessünk a gyerekekkel a játszótéren is érvényes viselkedési szabályokról. Shona Innes szerint, bár jelen van a felnőtt, mégsem szégyenítheti meg, nem büntetheti meg az agresszív gyereket, inkább a bántalmazott gyereket készíti fel arra, hogy hogyan viszonyuljon az agresszívhez:
„elkerülhessék a kis vadat, / akiről tudni, hogy bánt másokat”.
Véleményem szerint hagyni kell a gyerekeket, hogy megoldják a helyzeteket: hogy a nagyobbak megvédjék a kisebbeket, hogy többen összefogjanak a játszótér „tigrise” ellen.
Vannak olyan tanácsok, amelyekkel maximálisan egyetértek, például azzal, hogy ha valakit bántanak, ne tűrje:
„Ha valaki tényleg, direkte bánt, / csapj akkora zajt, mint egy elefánt! / Hogy megtudják a többiek, / mi történt , és segítsenek…”
Tényleg minden lehetőséget számba vesz a szerző, hogyan találja fel egy gyerek magát a játszótéren, és milyen helyzetek állhatnak elő.
-
Legyen jóban több gyerekkel, és akkor mindig akad játszótárs.
-
Lehet egy eldugott zugot keresni, és egyedül lenni. Sok gyerek számára gondot jelent az egyedüllét, ha nem éri őket egyfolytában külső inger, unatkoznak. De ott van a lehetőségek között az is, hogy egy ilyen eldugott helyről ki lehet nézni azt, aki veszélytelennek tűnik és hozzá csatlakozni.
-
Mosolyogjon a gyerek, még akkor is, ha bántja valami, mert a morcosakat elkerülik általában a többiek. Ezzel nem értek egyet, pont ilyen esetben kellene a felnőtthöz fordulni, amikor a szomorúságot nem képes egyedül legyőzni.
-
Azt is nagyon jó javaslatnak tartom, hogy azoknak, akik másokat bosszantanak, lehet játékötletet adni.
A szentencia pedig így hangzik:
„Ha elégedett minden állata, / csak úgy kerek a dzsungel élete.”
Jó lenne, ha ez az ideális állapot uralkodna mindig a játszótéren!
Van egy dolog, amit én hiányolok, mert ahol én élek, ott nincsenek körbekerítve a játszóterek, még azok sem, amelyek az úthoz közel helyezkednek el, a játszótérről nem szabad kiszaladni, valamint, hogy hol az a határ, ameddig el lehet távolodni a játszótértől.
A hét éves lányomat is megkérdeztem, hogy miért ajánlja ezt a könyvet a gyerekeknek. Az ő kedvence a sorozat internetről szóló része. Rövid beszélgetés után ezt mondta:
“Ezt a hármat írjad: 1. mert rövid. 2. mert verses. 3. mert gyermeknyelven van írva.”
És ez utóbbi a legfontosabb, hát bátran ajánlom én is a gyerekeknek, és a szülőknek egyaránt.
|
|