Pukka és az évszakok
2018.10.08. 17:23
4-8 éveseknek
Írta: Simon Réka Zsuzsanna
Illusztrálta: Kovács Katalin
Kiadó: Koinónia, 2011
Oldalszám: 108
„– Én vagyok a hibás! Egyedül csak én! – motyogta alig hallhatóan Kapukki Pukka, s közben feje búbját vakargatta.
– Hogyhogy te? Mit tettél? – kérdezte a kis törpesárkány.
– Levelet írtam a tavasznak, az ősznek, a télnek, ne jöjjenek többé a Lombgyűrű erdőbe, mert a nyarat jobban szeretjük, mint őket.”
Kapukki Pukka, az erdei manó, huncut, játékos és gondoskodó koboldok rokona: a Lombgyűrű erdőben lakik számos barátjával. Konfliktusokat old meg, kibékíti és megvigasztalja az erdő lakóit, segít nekik, de meg is tréfálja őket. Szereti a csodákat, odafigyel az apró dolgokra, örömökre.
A többi szereplő jégvirágfestőként tartja számon: ahogy ecsete az ablakokra, úgy visz színt a többiek életébe. Ha meg szeretnéd ismerni, barangolj e könyv által a Lombgyűrű erdőbe!
Simon Réka Zsuzsanna (1975) elsőkötetes szerző, 2008-ban Benedek Elek Gyermekirodalmi Ösztöndíjat nyert, Kovács Katalin illusztrátorral a 2011-es Arany vackor-pályázaton különdíjban
részesültek.
|
A mesegyűjtemény tartalma
A pipacsképű boglárka meséje
Napbánat
A gombok vitája
Bigacsiga, a magányos csigabiga
Kalapúr
Meseút
Padlizsán Balambér
Könyv Balázs
Pukka és az évszakok
A mérges gomba
Zümzi és a lekváros palacsinta
Jajdenagyorrú Tihamér
Sámuel kívánsága
Tücsök Tüccs bajban van
Mesegyártás
A körömvágó, a kaszáspók, a pocakos kaktusz, a sokfejű kaktusz és a meseíró meséje
Argosz, a tudóstündér, színre lép
A felszívódott palacsintasütők
A Mindent Megkoppintó Koppantó
Burgómurgó Nyenyeke és a városi óra
Both Gabi
„Kapukki Pukka, az erdei manó, a domboldalon üldögélt és margarétaszirmokat majszolt.”
Így kezdődik az egyik kedvenc mesém. Hogy mi az a Kapukki? És mi az, hogy Pukka? (Nem tudom mi az, de jó nagyon!)
Pukka beszélget a szelekkel, az évszakokkal, a nappal, megszelídít egy mini sárkányt (szintén szellemes a neve: Hapci Franci), egy mesegyárat is képes fellendíteni optimizmusával, igazi klasszikus erdei manó.
Mindegyik történet jóra fordul a végén, nagyon egyszerű eszközök kellenek a boldog kifejlethez: odafigyelés, szeretet, gondolkodás. Ugyanez nem ártott volna a kiadó részéről a kötet megszületéséhez is, hogy valóban kiváló első könyv váljék belőle, de a kezdet biztató,
Simon Réka mesélő hangja jól felismerhető, az érintett korosztályt tökéletesen eltalálta. Hatéves lányom estéről estére izgatottan követelte az újabb és újabb Pukka-kalandokat, neki a képek is nagyon tetszettek, és mivel még nem tud olvasni, ezért a helyesírási hibák sem zavarták. A szerző érezhetően Lázár Ervin meséin nőtt föl, a mester hangját olykor hallani is vélem olvasás közben, de ez nem baj.
A gyerek- és szülőbarát hosszúságú (2–5 oldalas) mesék jó alkalmat adnak arra, hogy minden különösebb pedagógiai szándék nélkül beszélgessünk gyerekeinkkel a természetről és a szeretetről. Meg a szeretet természetéről.
Győri Hanna
Simon Réka Zsuzsanna nevét az erdélyi olvasók már jól ismerik a Napsugár és Szivárvány folyóiratokból. Részt vesz a Könyvmutatványos blogban is, amely a színvonalas gyerekirodalmi blogok, bloggerek találkozóhelye, és ahol a szépirodalmi rovat, a Mesemustra szerkesztője is. A nemrég megjelent Nini néni és a többiek című antológiában mi is olvashattuk meséit, melyekből párat most kötetben is a kezünkbe vehetünk. A Koinónia könyvét állandó illusztrátor párosa, Kovács Katalin rajzai díszítik. A kötetről Hajdú Zsanettnek, a Pagony munkatársának ajánlóját olvashatjátok.
Ki ne akarná próbára tenni magát Pukkával és Hapci Francival, a tüsszentős kissárkánnyal, ha utunk során barázdabillegetők, tengelicek és gyurgyalagok dalolnak; lilatündérekkel találkozunk; szederindák, és gubbasztó galagonyabokrok rengetegén kell átvágnunk; a jutalom pedig egy jó kis csusszanós csigatánc?
A mesefolyam rövid, frappáns történetek lánca, amit nem csak Pukka kedves kis személye, hanem a finoman megszőtt meseszöveg is összetart: a fel-felbukkanó ismerős szereplők, mint Bigacsiga, a magányos csigabiga, Vadmakk, a vadkan, Padlizsán Balambér, a konyhai manó, vagy Sámuel, a süngyerek és a helyszínek, a finom humor és a játékosság, a légiesen muzsikáló nyelvezet.
Minden manó különös, fontos megbizatást kapott a manók fejedelmétől, Manóca cártól, és ha valaki nem végzi a dolgát, ha netán valami kibillentené a világ kerekét a jól megszokott menetéből, a harmónia megbomlik, amit az erdő lakói, a nap és a szelek egymást segítve a világ legtermészetesebb módján állítanak helyre. Néha elég egy keserűlapura megírt rövid kis levél, néha egy gyufaszálhegedű, hogy ismét minden egyszerre mozogjon és lélegezzen. Mégis komoly kérdéseket vet fel minden egyes kis történet otthonkeresésről, barátságról, haragról, irigységről, elfogadásról, rosszkedvről (ami nagyon utálja a kedves emlékeket) és ínycsiklandó, füllentésűző margarétaszirmokról.
A 26 kis mese a klasszikus és népmesék bölcsességét továbbörökítve tanít meg minket a szereplőkkel nevetni, szomorkodni, az első szótól az utolsóig együtt élni.
|
|