OLVASÓVÁ NEVELÉS
OLVASÓVÁ NEVELÉS
//olvasovanevels.gportal.hu/portal/olvasovanevels/image/gallery/1456267852_20.jpg

Az év gyerekkönyve díj

 

KÖNYVAJÁNLÓ

Az évtized legizgalmasabb gyerekkönyvei - 4. rész
 
 
 
 
VÁR A KÖNYVTÁR

 

 
- Olvasóterem

 

 
KLASSZIKUS GŰJTEMÉNYEK

 

 
MESE-UNIVERZUMOK

2-10 éveseknek

Kamaszoknak

 
 
IRODALOM ÉS FILM

►Gyermek- és ifjúsági irodalom

►A varázslatos iskolabusz

►Bábfilmklasszikusok

►Klasszikus rajzfilmek

►Diafilm-mesék

 

 
Olvasóvá válás



Folyamata 

Az alapozás szakaszai 

A kiadvány célja

 
Az olvasóvá nevelés megalapozása

Kézikönyv tartalma

 
- CD-módszertár
 
Bemutatkozó

Pedagógiai tevékenység

- Bemutatkozó

 
 
DIGITÁLIS KÖNYVTÁR
 
- Ajánlók

Digitális irodalom

Gyűjtemények

 
- Gyermekújság
 
- Online újság

Könyv és Nevelés

 
BABA-MAMA KLUB
 
- Foglalkoztató

ÖSSZES FOGLALKOZÁS >>

  1. Animációs népi mondókák   
  2. Animációs népi dalok
  3. Animációs versek 
  4. Megzenésített versek
 
GYERMEKEKNEK
 
Gyermekkönyvek kiadói
 
Gyermekirodalom
 
Mesés oldalak
 
TEMATIKUS OLDALAK
 
-Szülők oldalai
 
Pedagógusoknak
 
A MÉDIA VILÁGA
 
-Digitális nemzedék

KONFERENCIÁK (2012-2016)

DIGITÁLIS PEDAGÓGUS KONFERENCIÁK (2012-2015)

 
-Médiatanulmányok
 
-A TV-nézésről
 
--Hatásai

MÉDIAHATÁS TANULMÁNYOK  

 

-A kisgyerek és a tévé
--Óvodás korban
--Kisiskolás korban
--Iskolás korig
--Serdülő korig
-Az „elektromos babysvitter”
--A tévés erőszak hatáselmélete
--A Tv hatásairól
--Az állandóan szóló hatása
--Családi étkezés és Tv
-Egészségkárosító hatásai

 

 
-Médiatudatosság

TANULMÁNYOK

-A gyerekek és a média viszonya

-Miért is ne tévézzen a gyerek?

-Médiaértés és médiafogyasztás

-A médiatudatosság főbb ismérvei

-A tudatos tévénézés

 
HETI-NAPI LÁTOGATÓK

 
OLVASÓI NAPTÁR
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
KÖNYVKRITIKÁK
KÖNYVKRITIKÁK : Fura állatok - Úgy, ahogy vagy?

Fura állatok - Úgy, ahogy vagy?

Lapis József  2016.07.09. 01:50

Írta: Lotta Olsson, illusztrálta: Marie Nilsson Thore, fordította: Larsson Mária. Cerkabella, 104 oldal
 
Fura állatok - Úgy, ahogy vagy?
 
Ismeritek azt a viccet, hogy a sörényes hangyász és a mogyorós pele teázik? Nem?
 
Pedig épp ezzel a furcsa helyzettel indul a Fura állatok című könyv (legalábbis ahogy Maria Nilsson Thore nagyon inspiráló és szórakoztató illusztrációin világosan látszik, mert a szöveg a teázásra nem utal).

A hangyász éppen komolyan tanakodik valami miatt, s pele barátjához tér be vigaszért, tanácsért. (Az alapszituáció nem véletlenül ismerős: Lotta Olsson könyvének, párbeszédeinek, világképének és alakjainak egyik előképe Milne Micimackója.)

De mi is a probléma azzal, hogy valaki „fura”?

 

Első megközelítésben természetesen a másság, ami valamiféle megbélyegzettséggel jár együtt. A hangyász ugyan az elejétől fogva érti azt, hogy az ő mássága bizony relatív, s lehetne ezt más fénytörésben is nézni, mert bár a az oroszlánhoz képest talán furcsának tűnik, de: „egy sörényes hangyászt sörényes hangyászokkal kell összehasonlítani, és akkor már egyáltalán nem is […] fura” (9).
 
A mese elején az egyébként éles eszű kis pele is barátja furcsasága mellett teszi le a voksát, annak sajátosan hosszú orra miatt. Ez indítja be tulajdonképpen a cselekményt, amely egy szellemes, okos, ügyesen és alig észrevehetően didaktikus, kedvelhető szereplőkkel teli könyvet eredményez, amely egy igaz barátság dinamikáját is szerethető módon mutatja be. („A mogyorós pele olyan mélyet sóhajtott, amilyet csak a hangyász tudott néha. – Állandóan elfelejtem, hogy milyen okos vagy – mondta.” 104.)
 
 
furcsaság-problémát valamiképpen meg kell oldani. Az első megközelítés a „fura” jelleg pozitív értelmű különlegességként történő értelmezését hangsúlyozza: a hangyász nem csak hogy különbözik a többiektől, de ebben érték van, sőt, ha a furcsaságban ő „a legjobb”, az máris az elgondolható legnagyobb egyediség. Az, hogy így van, persze korántsem egyértelmű, így azt ötli ki, hogy versenyt hirdet a kérdés eldöntésére, s a zsűri elnöki tisztre az átlagosnak, s így elfogulatlannak gondolt mogyorós pelét kéri föl. „Gyere úgy, ahogy vagy!” – szól a felhívás, s láthatjuk, hogy immár azon a területen járunk, ahol a különbözőség, az unikális sajátosság gazdagító, termékeny, értékes dologgá válik. A hangyász ezen a ponton már féltékenyen (s nem is teljesen sikeresen) igyekszik megőrizni a maga hosszú orr jelentette egyedítő furcsaságát.
 
A sörényes hangyász az alapvetően vidám történet során többször is szomorkodni kezd: először tehát amiatt, mert őt a többi állat „furcsának” tartja, majd azért, mert a tiszavirágok élete oly rövid, később azért, mert vélhetően nem ő a legkülönösebb lény, végül azért, mert le kell fújni az általa szervezett „Fura állatok versenyét”, győztes hiányában. Azonban minden helyzetben hamar megtaláljuk azt a szempontot, ahonnan nézve a szomorúság oldódik és illan.
 
A könyv egyik nagy erénye az, hogy a perspektívaváltás fontos, az intelligencia egyik alapját jelentő képességére hívja föl a figyelmet, a legkevésbé sem szájbarágósan (ebben a formában természetesen ki sem mondódik), hanem a történet fordulataiban, illetve beszélgetésekben. A sorsával tisztában lévő, alkonyatkor is boldognak tetsző tiszavirág esetében például arra a következtetésre jutnak, hogy:
„Hiszen nem az idő számít. – Hiszen az a legfontosabb, hogy hogyan él az ember.” (76, kiemelés az eredetiben) S ez a maga banálisnak tűnő egyszerűségében az adott példa alapján valójában elég jó magyarázata az – egyébként a kérész által is használt, s így épp a szó szerintiség miatt ironikus kontextusba kerülő – Carpe diem! felhívásnak.
 
A versenyt pedig azért kell lefújni végül, mert a két barát a jelöltek alapos tanulmányozása során arra döbben rá, hogy tulajdonképpen mindenki fura bizonyos értelemben – pusztán jobban meg kell ismerni őket, vagy más szemszögből kell rájuk tekinteni.
 
 
De amíg eljutunk ide, addig több érdekes állatfajjal is megbarátkozunk.
Az állatok magukat jelölhetik a versenyre, mégpedig beküldött (fényképpel ellátott!) pályázatok segítségével, s így tulajdonképpen maguk mutatják be önmagukat, érdemként kiemelve sajátosságaikat. (A leveleket a könyv külön oldalakon közli, nem csak szövegként, hanem képi formában is.) A bizarrabb lényektől – mint a tobzoska (pangolin), a földimalac (orycteropus), az úszni is képes nagyorrú majom, a kacsacsőrű emlős – a „talán” fura állatokon át (ganajtúró bogár, kínai meztelen kutya) eljutunk a jól ismert, hagyományos jószágokig, akikről persze szintén kiderül, hogy a legkevésbé sem átlagosak, mint a négy gyomorral rendelkező tehén, a saját ürülékét még egyszer elfogyasztó tengerimalac, a szervezett társadalmat építő hangya, vagy a téli álmot alvó mogyorós „zsűrielnök” pele.
 
„Csak fura állatok vannak, igaz? Mindenki furcsa. Minden egyes állat. Némelyek talán furcsábbnak tűnnek másoknál, de a többiek is furák. Söt, talán még furábbak, mint az előbbiek, csak valahogy másként. Igaz? Egyszerűen képtelenség eldönteni, ki a legfurcsább.” (94.)
 
Végül tehát mindenki nyer, s a díjkiosztón az állatok egymást ajándékozzák meg finom sütivel (kivéve a kacsacsőrű emlőst, aki rákkoktélt kért, kapor nélkül).
 
Hogyan olvassa a furcsaság-kérdést a könyv képi világa?
A dolog azért „trükkös”, mert ugye nehéz volna a furaságnak egyértelmű vizuális jelöletet adni, s az sem éppen egyértelmű, hogy valamely realisztikus ábrázolásmódhoz képest lenne ez értelmezhető.
 
Maria Nilsson Thore nem törekszik arra, hogy bizonyos jegyek kifejezetten eltúlzó, erősen felnagyított megrajzolásával váltson ki hatást, mint ahogy sem az abszurd, sem a felülstilizálás, sem az erőteljesebb kísérletező jelleg irányába nem lép el, ám sikerül megteremteni egy egyedi és hatásos vizuális világot.
A hangyásznak persze kétségkívül jó hosszú az orra (még inkább, mint a nagyorrú majomé), aszimmetrikus a teste, s nevetésre ingerlő kifejezések jelennek meg az arcán és a szemében, a tobzoska valóban tobozra hajaz,   de a grafikus remekül eltalálta azt az arányt, hogy a képi világ nem ad áttetsző didaktikus választ a kérdésekre. Ahogyan az állatkarakterek maguk is dilemmáznak a különösség jegyein, úgy a képeket szemlélve is elgondolkodhatunk azon, reagálhatunk arra, hogy valami mennyire fura sajátosság. S a „furaság” jegyeihez egyik képen sem társulnak magától értetődően visszatetsző vagy taszító érzetek, a sajátosságok minden esetben inkább vonzó érdekességek.
 
A Fura állatok kötet egyik szellemes játéka az, ahogyan bevezeti az erdei világba a „világháló” fogalmát. A pele ugyanis a kiplakátolás helyett föltölti a „hálóra” a felhívást, ami tulajdonképpen egy hatalmas pókháló (s így igénybe is kell venni a keresztespók ügyfélszolgálatos segítségét). Bár a fonetikusan, egy az egyben átírt „on lájn”, „szájberszpész”, „méjl” szavaknak ebben a kontextusban túlzottan sok többletjelentésük vagy játékos értelmük egyáltalán nincsen (s emiatt nem is gondolom hatékony megoldásnak), annál inkább humoros a hálóba ragadt jégkrémes papír levélszemétként történő kezelése.
 
fura-allatok-belso
 
A könyv sokhangúságát mutatja, hogy eleinte a hangyász ekkor is szomorúságot érez: „Azon mélázott, hogy ő bizony igencsak elégedett volt a közönséges világgal úgy, ahogy azt megszokta. Az erdővel, a széllel meg a felhőkkel, akár könnyedén és fehéren úsztak az égen, akár nehezen és szürkén csüngtek bele a fák csúcsaiba. De ugyanígy kedvelte a madarakat, akik…” (50.) A nosztalgikus elmélázásnak azonban az üzenetjelző hang (egy pókfonálra kötött csengő) vet gyorsan véget.
 
Lotta Olsson könyvét, úgy érzem, remek ötlet volt magyarul kiadni, hiszen igazán szórakoztató, egyszerűségében is mély, mosolygásra-nevetésre és elgondolkodásra egyaránt ingerlő, gyerekközpontú, egyszerre naiv és bölcs szemléletű műről van szó. A Fura állatok a sörényes hangyász és a mogyorós pele kalandjainak csak az első része, s magam nagyon kíváncsian várom a következő kötetet.
Lapis József
Forrás: uveghegy,com

 

 

 

 

 
OLVASÓVÁ NEVELÉS

 

 
MONDÓKA- ÉS VERSGYŰJTEMÉNY
  1. Népi mondókák 
  2. Kortárs mondókák 
  3. Gyerekversek
 
VIZUÁLIS KOMMUNIKÁCIÓ
 
GYERMEKTÉMÁK
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
I. ÉLETKORI SZAKASZ
CSECSEMŐ-, KISGYERMEK- ÉS KISÓVODÁSKOR (0-4)

Mondókák

 
    Babakönyv

2/ KISGYERMEKEKKOR (1-3)

Mondókázó-Verselgető 

Babakönyv lapozók 

 Interaktív fejlesztő lapozók

3/ 'MI EZ' KORSZAK (3-4)

Játékos ismeretszerzés
 
 
II. ÉLETKORI SZAKASZ
ÓVODÁSKOR (4-7)

 

 
ÓVODÁBÓL ISKOLÁBA

 
III. ÉLETKORI SZAKASZ
KISISKOLÁS KORSZAK
 
 

I. BEVEZETŐ SZAKASZ
(1-2. évf.)

ISMERETTERJESZTŐ (6-8)


II. ALAPOZÓ SZAKASZ
(3-4. évf.)

REGÉNY

  SOROZATOK

ISMERETTERJESZTŐ (8-10)

 
IV. ÉLETKORI SZAKASZ

KISKAMASZKOR (9-12)

  1. Klasszikus és kortárs ifjúsági irodalom
  2. Meseregény
  3. Mondák - legendák - civilizációk
  4. Vissza a múltba - regényes történelem
 
V. ÉLETKORI SZAKASZ
KAMASZKOR

CSAK KAMASZOKNAK (klasszikus-kortárs)

 
- Könyvajánló témánként
 
OLVASÁSI SZOKÁSOK

„Nekik való szövegekkel kellene szíven-lelken trafálni a gyerekeket

 
AZ ÉV GYERMEKKÖNYVE

ibbylogo

<<2019 - 1989>>

 
OLVASNI JÓ-OLVASS TÖBBET!-2014
 
OLVASNI JÓ!-2012

Ajánlott könyvek:

 
TERMÉSZETFILM

Természetfilmek

 
ÁTLAGNÉZETTSÉG
Indulás: 2008-11-01
 
BEJELENTKEZÉS
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal    *****    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.