1. Az autószerelő műhelyben
Kiadás éve: 2016
Oldalszám: 28
Ha megkérdeznénk az óvodás és kisiskolás srácokat, hol bóklásznának a legszívesebben, az autószerelő műhely biztosan dobogós helyen állna. Winkler Róbert könyvével most olajfoltok nélkül kukkanthatunk be a műhelyek zegzugaiba!
Márton kíváncsi kiskutyája, Micike, folyton meglóg a kisfiú elől, aki pedig mindenhova követi a német kis Spitzet.
Ketten együtt így különösebbnél különösebb helyekre jutnak el.
Az első kötetben az autószerelő műhelybe, a gumishoz és a fényezőhöz tévednek be, ahol a segítőkész szakitól, Pista bácsitól Márton azt is megtudja, mire való a légkulcs, az olajleeresztő csavar és a centírozógép. De kiderül az is, mit keres a műhelyben egy krokodil és hogy mi a különbség a mázolás, festés és fényezés között. (Nem csak) apáknak és fiúknak!
Az autószerelő műhely közelében szinte minden kisfiút elfog a vágy, hogy bemenjen, kezébe vegyen egy csavarhúzót, egy villáskulcsot és megbütyköljön, helyére illesszen vagy épp szétszereljen ezt-azt. Ráadásul titkon az apukák szeretnének bejutni egy ilyen misztikus helyre. Ez a könyv pont azoknak készült, akik nem a saját garázsukban szerelik az apjukkal a családi autót - mert ők bizonyára ismerik a mindenféle szeszámokat.
A két rövid mesén keresztül pillanthatunk be az autószerelő műhelybe illetve a gumishoz. Márton elveszíti kiskutyáját Micikét, aki bizony pont Pista bácsi műhelyében bújik meg. A keresés közben sok alapvető információ kiderül a különféle szereléshez használt ketyerékről, például megtudjuk mire való a golyóprés vagy a légkulcs, de igazi mini böngészőként is jól funkcionál a könyv. A műhely ugyanis tele van, van mit keresgélni az asztalokon, a falon, a polcokon. Azért a szöveg ki-kikacsint az apukákra, amikor többször megemlíti, hogy szaladt bele Márton egy nagyfenekű néni hátsójába (haha), vagy amikor egy pucér nénis plakátot kell megkeresni a falon.
Igenis nehéz feladat a rendetlenségből átlátható, de rendezett káoszt csinálni. Különösen korrekt és részletgazdag, de redukált és egyszerűsített, egyben felismerhető elemekkel megoldott, ugyanakkor egyedi stílusban tartott szakillusztráció műfajban. Miképpen ezt az előbbi mondatot is értelmezni. Baranyai (b) András mégis sikerrel oldotta meg Winkler Róbert lélekkel és szakmaisággal átitatott szövegére.
Az összes szükséges szerszám és eszköz mellett hiteles aktfalinaptár gumikon térdelő hölggyel, de bundesliga-frizurás focistaportré is, mindent túlélő iggypop-felsőtest, chopperbajusz a mesteren, szóval minden fontos kellék a megfelelő helyen. Hibátlan kép-szövegegység, arányos és elviselhető humor és szakmaiság minden oldalon. Mi is köszönjük az érdekes olajcserét!
Baranyai rajzai tökéletesen kiegészítik a humoros szöveget. A figurák viccesek, egyediek, biztosan tetszenek kicsiknek és nagyoknak is. Jó választás autórajongó-kütyűmániás kisfiúknak és laza apukáknak.
2. A tűzoltóknál
Kiadás éve: 2016
Oldalszám: 32
Márton kíváncsi kiskutyája, Micike már megint megszökött! Pont, mint legutóbb, de most nem az autószerelő műhelybe, hanem egy tűzoltóállomásra szaladt be. Márton utána óvakodik, és megismerkedik Géczi Béla alezredessel, aki a kutyus nyomát követve végigvezeti a kisfiút az egész laktanyán.
Furcsa járművek, izgalmas eszközök, hátborzongató történetek – mindez a humoros kedvű tűzoltó-alezredes előadásában.
De vajon hova lett Micike, miért nem került még elő?
Jeges-Varga Ferenc
A neveletlen eb már megint megszökött. Gazdája sehogy sem bírja utolérni. Winkler Róbert könyvének barnásvörös, kunkori farkú négylábúja, Micike már megint arra szerződött le, hogy az óvodás és kisiskolás korú fiúk (de akár lányok) figyelmét felkeltő épületek kulisszái mögé kalauzoljon minket. Nem mintha foglalkoztatná, mi látnivaló van egy műhelyben vagy mondjuk a helyi tűzoltóállomáson. Micike inkább az ínycsiklandozó illatok után kóborolna, ami azonban jó ürügyként szolgál Mártonnak. És persze az olvasónak is.
Ha egy 3-6 éves fiúgyermeket megkérdezel, mi szeretne lenni, leggyakrabban talán a rendőrt, az orvost vagy éppen a tűzoltót említi. De vajon miért? A tűzoltók esetében a sisak, a tűzpiros autó vagy a sziréna hangja kelti fel az érdeklődésüket? Talán hőssé szeretne válni minden gyermek, és a tűzoltóknál vagányabb mesterséget keresve sem találhatnánk. A gyerekek nagy örömére Micike éppen a tűzoltósági épület lassan leereszkedő automata redőnye alatt szaladt be. Winkler Róbert arra biztat minket, hogy lépjünk be mi is utána.
Hasonlóan a sorozat első kötetéhez, a Márton és Micike a tűzoltóknál című könyv a legalapvetőbb információkat gyűjtötte össze a lánglovagokról. Egy gyerekeknek íródott könyvben természetesen minden részletre nem lehet kitérni, de sokkal inkább érthetővé válnak a dolgok, ha saját szemünkkel láthatjuk a gyorsdarabolót, a láncfűrészt vagy mondjuk a puttonyfecskendőt. Vagy olyan félreértéseket is tisztázhatunk, hogy a tűzoltók nem slaggal oltanak, hanem tömlővel.
Winkler Róbert ugyanazt a trükköt veti be a tűzoltóság feladatainak ismertetésekor, mint amit egyszer már alkalmazott. Most is akad egy jóravaló ember, aki nem nézi rossz szemmel az illetéktelen behatolókat. Udvariasan vezeti körbe Mártont birodalmában, s aprólékosan elmagyarázza neki, mi mire való. Micike után kajtatva Márton az ügyeletes parancsnokba, Géczi ezredesbe botlik bele. Nos, Béla bácsi nem tűnik szófukar embernek. Márton hiába szeretné mielőbb megtalálni kis kedvencét, muszáj előbb meghallgatnia a szakszerű idegenvezetést.
Annyira azért nem bánjuk, hogy Micike nem kerül még elő. Mert ugyan ki hallott arról, hogy a tűzoltóságnál minden autót aszerint neveznek el, hogy milyen eszközzel van felszerelve? A kölkök, ha van legalább egy kis sütnivalójuk (és van), Béla bácsi elbeszéléséből arra is rájöhetnek, hogy a tűzoltókat nem csak tüzet oltani hívják. Ők segítenek a balesetekben bajbajutottaknak, és olykor rájuk hárul a feladat, hogy lecsalogassák a fán rekedt házi kedvenceket.
S látta már valaki, hova futnak be a 105-ös segélyhívások?
Béla bácsi a laktanyában látható régi fali térképről is mesél nekünk. Beszélne ő tovább, akár a végtelenségig is. Micike azonban most is közbeszól. Márton ugyan tűzoltósági hajókat meg a helikoptereket nem láthatja a saját szemével, de utazhat egy igazi tűzoltó autóban. Az én fiam biztosan öröm táncot járna, ha bevetés közben kapcsolhatná be a villogót és a nínót, akarom mondani: légkürtöt.
Arra én már nem emlékszem, gyerekként hányadán is álltam a tűzoltókkal, de azt sosem fogom elfelejteni, milyen csalódott volt a nagyobbik fiam, amikor két éve a gyereknapon nem találtuk meg a beígért tűzoltókocsit. Magyarázhattam, hogy a nagy viharok miatt aznap fontosabb dolguk akadt. Hiába volt ott egy rokonszenves rendőr a spéci járgányával, olyat már látott korábban is. Hárman búslakodtunk hát és vártunk jó másfél órát, hátha egyszer csak meglátjuk a szép piros autót. De nem jött.
Tavaly a tűzoltónapon végül fiam minden vágya teljesült. Két kezemen sem tudom megszámlálni, hányféle járműbe mászhatott be akkor. Ugyanezt az örömöt látom most is rajta, amikor Winkler Róbert könyvét a kezébe veszi. Baranyai (b) András rajzai bennem is felidézik annak a napnak az élményeit. Az pedig különösen jól áll a könyvnek, hogy az autószerelő műhely munkásruhakék, rozsdavörös és ólomszürke színei után most a tűzoltókocsik tűzpirosa és egyenruhájuk tengerkékje uralja a rajzok világát.
Hasonlóan az előző kötethez, egyszer a szöveg kerül a képek elébe, máskor meg az illusztrációk tolják háttérbe a szavakat. De az alkotók ezúttal is ugyanazt a könyvméretet és ugyanazt a betűtípus választották. Márpedig a sorozatoknál nagyon fontos a hagyományok tisztelete.
Apró változásokat azonban észrevettem. Legutóbb például enyhe kritikával illettem Winkler Róbertet, mert indokolatlannak tartottam a gyerekek számára olykor érthetetlen szóhasználatát. Úgy tűnik, most jobban választotta meg, mit és hogyan mond. A történetnél ezúttal is sokkal fontosabb, hogy Winkler a lehető legtöbb információval ellássa olvasóit, de mintha sokkal jobb érzékkel bánna a humorral is. Szögezzük le azért, most is Baranyai (b) András munkái viszik el a hátán a könyvet. Elsősorban az ő pontos illusztráció miatt nyitják majd ki a könyvet a gyerekek. De legközelebb talán már rajz és szöveg egyensúlya is a helyére billen.
Az az érzésem, hogy amikor a könyv végén Micikét kimentik a közeli építkezésen lévő munkagödör aljáról, nem egy történet ér véget, sokkal inkább egy új veszi kezdetét. Nem csodálnám, ha Márton nem sokáig tudná pórázon tartani kicsi kutyáját. És akkor…
Márton a próbariasztás élményéről ugyan lemond, de egyszer csak megszólal a vészcsengő: a közeli építkezésre hívják a tűzoltókat, és Mártonnak nincs más választása, mint velük tartani. Hogy miért? A könyvből kiderül!
3. Mártonka és Micike az építkezésen
Kiadás éve: 2019
Oldalszám: 40
Legutóbb, amikor Márton kíváncsi kiskutyája, Micike megszökött, a tűzoltóknak kellett kimenteniük egy építkezési gödörből. Micsoda szerencse, hogy semmi baja nem esett! És micsoda szerencse, hogy épp egy nagy építkezésnél történt mindez!
Mártonék még fel sem ocsúdnak a sok izgalomból, máris egy sárga sapkás építésvezető lép oda hozzájuk. Bandi bácsi ugyan kissé tart a kutyáktól, de szerencsére szívesen körbevezeti a kisfiút az építkezési területen.
Daruk, cölöpözők, légkalapácsok zúgnak mindenütt, de ott, a sarokban még régészek is dolgoznak!
Vajon mennyi idő alatt köt meg a beton?
Hány méter magas egy daru?
Hogyan épül a lépcsőház vagy a liftakna?
És mi történik a megtalált, 2000 éves cserepekkel?
Ezekre és még számos kérdésre kapjuk meg a könyvből a szerzőpároshoz méltóan alapos és humoros választ. Apáknak és fiúknak!
Egy kisgyereknek egy építkezés maga a vizuális kéjmámor: órákig el lehet nézni a munkagépek dübörgését, a munkások ténykedését, ahogy emelkednek a falak és lassan testet öltenek az épületek. Márton kiskutyája, Micike egy építkezési területre szökik be, de szerencsére nem kergetik el őket, sőt, az építésvezető körbevezeti a kisfiút és a kutyáját.
Baranyai (b) András a Magyar Iparművészeti Egyetemen diplomázott, mára pedig az egyik legismertebb hazai grafikus. Számos általa illusztrált gyerekkönyv kapott hazai és nemzetközi elismerést.
|