Utazik a család (5) Irány Esztergom!
2018.06.14. 20:48
Írta: Csapody Kinga
Illusztrálta: Szalma Edit
Kiadó: Manó Könyvek, 2018
Oldalszám: 64
"Messze vagyunk még?
Mikor érünk már oda?" - ki ne hallotta volna ezeket a kérdéseket az autóban, amikor a család hosszabb útra indult.
Szalma Edit egy bájos, kissé szeleburdi családot álmodott, majd rajzolt meg.
A három gyereket, szüleiket és állataikat ezúttal a Esztergomba és környékére kísérhetjük el Csapody Kinga meséivel.
|
Kalandjaikat olvasva sok érdekességet tudhatunk meg nem csak Esztergom kalandos történelméről, és mai látnivalóiról, de Pilismarótról, Kesztölcről és Klastrompusztáról, Tátról és Bajnáról is. A gyerekek jogosítványt szereznek, négyszáz lépcsőn jutnak fel a Bazilika kupolájába, ajókáznak és strandolnak, búvárkodnak, majd dzsiptúrára mennek, kapusznyíkot kóstolnak és a bajnai Ördöglovasról is sokat hallanak.
Kiderül, hogy vasból van-e a Vaskapu és, hogy szomorúak leszünk-e a Búbánatvölgyben. Felmászunk a bazilika tetejébe, lemegyünk a hegy gyomrába, strandolunk, és még hajókázunk is a családdal.
A könyvből egy csomó ötletet lehet meríteni, hogy a környéken miket lehet felfedezni és kipróbálni.
Csatlakozzatok hozzájuk, fedezzétek fel a mesékkel, majd a valóságban is Magyarország egyik legszebb részét!
Részlet a mesekönyvből - Kesztölc
Kesztölcre értünk, és egy zöld dzsip mellett ott mosolygott már a gazdája is, egy nagyon barátságos férfi. Felpakolt minket a kocsira, és egy nagy dzsiptúrára mentünk. Fel a hegyre!!! Meredeken feljebb és feljebb, kapaszkodtunk és hűháztunk, miközben mesélt és mesélt a szőlőkről. Aztán egyszer csak megálltunk, hogy jól körülnézhessünk. A pihenőnél volt egy nagy hinta is, ugye nem lepődtök meg, hogy le sem lehetett szedni a gyerekeket róla, annyira élvezték. Úgy himbálóztak, mintha a vidék tetején lennének, és a semmibe lengne ki a hinta, úgy 340 méter magasan. Persze nem a szikla szélén hintáznak, kicsit sem veszélyes, de Zsuzska azt kiabálta közben, hogy olyan érzés, mintha madárka lenne.
Engem érdekelt az is, hogy a környéken már ezer éve készítettek bort. Kesztölc települést a szőlővel kapcsolatban először egy oklevélben említették, már 1075-ben: a garamszentbenedeki apátságnak I. Géza adományozott szőlőt és földeket.
Tódor izgatottan hallgatta a szőlőfajtákat, azt, hogy kell egy tőről újabbat hajtatni, és meg-óvni őket az elöregedéstől és a betegségektől mindenféle vegyszer nélkül. Csak azt sajnálta, hogy ő most nem kóstolhat a lenti pincékben egyféle bort sem. Házigazdánk megmutatta a Szivek Pince igazi különlegességét, az 1867-ből származó nyomógerendás prést is, ami még ma is működik. Finom illat csapta meg az orrunkat, és eszünk ágában sem volt kihagyni az akkor kisült káposztás lepényt.
– Kapuszníknak hívják, és ugye, milyen finom? Ha nagyok lesztek, kóstoljátok meg egy kis Pilis cuvée-vel! – mosolygott ránk Gyuri.
– Én inkább egy ilyen kapucniboltot nyitnék, hogy mindig tudjak enni, és mindenkivel megkóstoltassam! – sóhajtott Zsuzska.
– Előbb jegyezd meg, hogy hívják − morogta Rozi, akinek a gondolatai szerintem annál a történetnél jártak még, amit a hegyen hallott Gertrúdis királynőről. Anonymus krónikájában ez áll: „a mezei sátrában megöletik és a pilisi kolostorban temetik el”. Vagyis valahol itt történhetett az, hogy II. András király feleségét az összeesküvők meggyilkolták.
– Majd úgyis tanuljátok a Bánk bánt, akkor beszélgetünk róla! – próbálták elterelni a gondolatait a felnőttek. Nem a túraútvonalon, hanem gyors búcsú után autóval Klastrompuszta felé mentünk tovább. Nagyon kis mesebeli úton haladtunk, ezért Tilda mesélni is kezdett a Multúrából:
„Boldog Özséb, aki a 13. században élt, szerény és bölcs férfi volt, esztergomi kanonokként irigyelte a remetéket, akik csendben, elvonultan éltek, többször kérte az érseket, hadd csatlakozzon hozzájuk, de az érsek nem akarta engedni, mert érezte, hogy szükség lesz még Özsébre. Így is lett, amikor a tatárok feldúlták a várost, Özséb rengeteg életet mentett meg, olyan kitartóan gyógyította a sebesülteket. Jutalmul elengedte végül az érsek, és ekkor Kesztölc környékére költözött, a Hármas-barlangba. Elé pedig egy fából készült keresztet állított. A legenda szerint Boldog Özséb előtt kis lángocskák gyúltak az erdőben, a látomásában ezek az apró lángok végül egy lángcsóvában egyesültek. Egy hang utasította, hogy gyűjtse össze az erdő magányos remetéit, és alapítson nekik egy szeretetközösséget. Egyesültek, égi patrónusukká Szent Pált tették, és felépítették Klastrompusztán a pálosok első ősmonostorát.”
Ennek a romjait is bejártuk, próbáltuk elképzelni, hogy milyen lehetett. Aztán kövekből kiraktunk egy kedves kis üzenetet a későbbi látogatóknak. Lehet, hogy pont ti fogjátok megtalálni?
landing.kidsoasis.hu
A Dunakanyar legfelsőbb városaként is emlegetett település rengeteg látnivalót, kirándulóhelyet, történelmi épületet, hangulatos utcácskákat, finomságokat ígér az oda látogatóknak.
A mindig nyüzsgő öt tagú család kotnyeles macskájukkal és a mesekönyv legfontosabb szereplővel, Tóbiás kutyával nagyon régen szerette volna megismerni ezt a különleges várost. Olyan nevezetességeket ismerjenek meg alaposabban, mint az esztergomi Vár, a Bazilika, Magyarország legnagyobb temploma, a Prímás pince, a Vaskapu vagy éppen Babits háza.
A Mária Valéria hídon, ami az esztergomi Prímás-szigetet és a szlovákiai Párkányt köti össze a Dunán. egyik lábukkal Magyarországon állnak, a másik Szlovákiába lóg át, amin sokat nevetnek, de innen készítik a legszebb képeket is a városról. Gyalogolnak, sétahajóra szállnak vagy éppen a városnéző kisvonattal zötyögnek, hogy minél jobban bejárhassák a várost, hogy azután a környező településekre kiránduljanak.
A Búbánat völgyben sem búslakodnak, hiszen a tavak újabb kalandokra csábítják őket. Kesztölcre, Bajnára, és Tátra is eljutnak és tőlük egyáltalán nem szokatlan módon, mindegyik településen szereznek olyan élményt, amiről sokáig beszélnek otthon.
További kötetek:
|
|