Amikor anyukád pocakjában elkezd növekedni a kistestvéred, lehet, hogy anya versenyt futni már nem fog veled, de miközben pihen, annál többet mesélhettek és beszélgethettek együtt, összebújva. (Csak ne lepődj meg, ha netalán valaki megbököd oldalról!) Énekelhetsz és mesélhetsz is anyukád hasának, a kistesód tuti meghallgatja! (Ráadásul egy ideig még azt sem fogja kifogásolni, ha hamis!)
Anya biztosan örülni fog minden segítségnek: ha letörlöd a port, porszívózol, vagy adogatod a ruhát teregetésnél. Lehet, hogy anya néha nagyon megkíván egy kis édességet, vagy jólesne neki, ha ágyba kapná a reggelit, vacsorát. Szövetkezz apával, és lepjétek meg!
Amikor a testvéred megszületik, anya egy pár napig kórházban lesz. Rajzolj neki egy vidám képet, amit elvihet magával! Kis meglepetéseket is rejthetsz a csomagjába.
Hazaérkezett a kistesód? Most már mindörökre te leszel az ő okos és ügyes nagytesója. Légy vele türelmes, csak egy kicsit kell várni, és rengeteg dolgot taníthatsz neki!
Biztosan mondták már a szüleid, hogy hangosan böfögni illetlenség. A kistesódnak pedig mindenki azért fog könyörögni, hogy böfizzen végre. Azért fontos ez, hogy a szopizás közben lenyelt levegőbuborékok kijöjjenek, és ne fájjon a hasa. Ez elég mókás, nem?
Végre lehet grimaszolni! Egy baba nem csak figyeli, de utánozni is tudja azt, amilyen képet vágsz. Nézz a szemébe, és indulhat a bohóckodás! Figyelj csak! Látod, hogy már megismeri az arcodat? Mosolyogj rá, és ő visszamosolyog! Nyugodtan súgd meg neki a titkaidat, egy darabig még tutira nem mondja el senkinek! Tartsd oda neki a csörgőit! Sőt, dobolj velük, nagyon bulis így zenélni! Az állathangokat is utánozhatod neki. Mutass rá egy könyvben a tehénre és bőgj úgy, mint egy tehén! Fogd meg a plüss bárányt és beeeeeeeezhetsz. Ugatni, nyávogni is tudsz?
Míg a kicsi a babakocsiban fekszik vagy csücsül, te görkorizhatsz vagy bringázhatsz, kismotorozhatsz körülötte! Amikor kicsit nagyobb lesz, biztos csodálni fog, hogy te már ilyen ügyes vagy.
Ugye, jólesik, ha megdicsérnek? Milyen jó érzés, ha megölelnek, megsimogatnak! Ez kisbabakorban sincs még másképp. Szeretgesd őt, örülni fog neki!
Van olyan játék, amit a barátaid már dedósnak mondanak? Rá se ránts! Ha az embernek kistesója van, továbbra is nyugodtan játszhat ilyesmivel!
Ha már ketten együtt fürdötök, minden sokkal viccesebb! Rakjátok tele játékkal a fürdőkádat!
Fürdőhabból szakállat csinálni jó móka! Tegyél a testvéredre is habszakállat, majd egy fogkefe vagy fésű nyelével borotválkozzatok meg! Lehet, hogy tehetséges bábszínész lennél? Fogj ujj-vagy kesztyűbábokat, plüssállatokat és beszéltesd őket, játssz velük színházast! A vastaps a kistesódtól, hidd el, nagyon jó dolog, és ő lesz a leghálásabb közönség.
Esőben gumicsizmával beletoccsanni a pocsolyába nagyon jó! Ketten pedig még jobb!
Ha strandra mentek, mindenképp próbáld ki, hogyan lehet a kezedet vízipisztolyként használni!
Ha te már tudsz úszni, tanítsd meg a tesódat is! Versenyezzetek, aki nyer, az kap a másiktól egy fagyit!
Próbáltál már sárkányt eregetni? Nagyon jó, mikor magasra repül, de ki szereti a madzagot feltekerni? Legyen egy kis szárnysegéded, ha megkéred, a kistesód biztos megteszi neked.
Szeretsz gyurmázni? Próbáltad az égethető gyurmát? Vagy a só-liszt gyurmát?
Tanítsd meg a tesódat csigát csinálni!
A társasjátékokhoz minimum két ember kell. Na, már meg is vagytok!
Tenisz, pingpong, tollaslabda… mindig lesz otthon egy edzőtárs.
Amikor sulis lesz, te leszel az, akire legjobban hallgat. Büszkén fogja mutatni az osztálytársainak: az ott AZ ÉN TESÓM!
Lehet, hogy néha kicsit nyűgös, sírós, később hisztis, vagy épp akaratos egy kisbaba, és vigyázni kell rá, de, hogy később mennyire lesz aranyos, okos, vagány, az rajtad is múlik. Ha türelmes vagy, és segítesz neki, akkor jófej lesz, és később is mindig számíthattok egymásra.
Tesónak lenni jó dolog!
Baranyi Katalin
Nagytesóknak szóló könyv, amely vicces és kedves tippeket ad arra, hogyan lehetnének várandós édesanyjuk segítségére, vagy hogyan vegyék ki a részüket a testvérvárásból.
Az együttlét örömére, a közös játékokra helyezi a hangsúlyt a szerző, ötleteket adva az idősebbnek, hogy mi mindent lehet a kicsivel kezdeni.
„Hazaérkezett a kistesód? Most már mindörökre te leszel az ő okos és ügyes nagytesója. Légy vele türelmes, csak egy kicsit kell várni, és rengeteg dolgot megtaníthatsz neki. Kezdheted azzal, hogy megmutatod neki a kiságyát, pelenkázóját. Ne lepődj meg, ha közben elalszik!”
A könyv egyfajta mókás útmutató arról, „miért és mire jó egy kistesó”. Egyszerre foglalkoztató könyv és mesekönyv, amely elfogadtatja olvasóival a tényt: kistestvért kapni jó dolog! Megtudhatjuk belőle, mit lehet kezdeni egy újszülött, egy babakorú vagy egy óvodás kistestvérrel – legyen akár lány, akár fiú. Ötleteit követve kipróbálhatjuk, meddig látnak el és mit látnak az újszülöttek, vagy épp melyik színt veszik észre először.
Megtudhatjuk, mi az a kutacs és a szopógyöngy. Találhatunk benne egy csomó játékötletet az állathangutánzástól a popsikrémezésen át a csörgőzésig, és – ha már nem baba a kistestvér, hanem nagyobb – a bábszínházazástól a papírhajtogatáson át a közös cipőkötésig. Emellett pedig a testvérré válás ilyesféle előnyeit is felismerhetjük: „Nyugodtan súgd meg neki a titkaidat, egy darabig még tutira nem mondja el senkinek!” „Ezentúl mindig lesz, akivel tudsz libikókázni!” És: „Elfogytak a mikuláscsokijaid? Lehet, hogy nála még van!”
A Pásztohy Panka rajzolta bájos és szerethető illusztrációkon ugyanis egy igazi, elképzelhető testvérpár szerepel (a nagyobbik fiú, a kisebbik lány), akik valamennyi rajzon jól felismerhetők. A képek nemcsak kísérőként szolgálnak a szöveghez, de tele vannak apró, ismeretlenül is ismerős részletekkel: nyuszis kockával, halformájú fürdőhőmérővel, kék zsírkrétával, almapürés tálkával, fa építőkockákkal, pöttyös esőköpennyel…
És mosolyokkal, tekintetekkel, mozdulatokkal, amelyek két testvér (és a szüleik) kapcsolatáról szólnak és mintát adnak. Amelyeket meg lehet nézegetni és meg lehet érteni, együtt egy felolvasó szülővel vagy épp egyedül – és amelyek akár egy mesét is elmesélhetnek a testvérpárról. Amennyire ugyanis saját hároméves magamat ismerem, ha akkor kapom kézbe ezt a könyvet, az első lett volna, hogy elnevezem magamban a két gyereket, és történeteket mesélek magamnak róluk, amiből kiderül, ki nyerte a társasjátékot, melyik patak vizén eregettek papírhajókat, vagy épp, hogy hívják a kislány maciját.
A Tesó lettem! szép, okos és szerethető könyv. Segít azoknak, akik még nem döntötték el magukban, jó-e az, hogy kistestvérük lesz, és büszkévé teszi azokat, akik máris boldogok, hogy útban a kistesójuk, de ötleteket is ad ahhoz, hogyan legyünk felelős és elégedett nagytestvérek. Végül, egy olyan családot ábrázol, amelyik mindenkinek tetszeni fog: mert egyszerre átlagos és ideális. Így azután ajánlott a leendő és a jelenlegi testvéreknek is.
Forrás: ekultura.hu
|