Heidi - képeskönyv
2018.10.19. 15:33
7-9 éveseknek
Írta: Peter Stamm
Illusztrálta: Hannes Binder
Fordította: Bán Zoltán András
Kiadó: Scolar, 2012
Oldalszám: 44
Heidi, az árván maradt kislány egy nap magányosan élő nagyapjához kerül, az Alpok égbeszökő hegyeinek ölésébe. A hófödte csúcsokról a város apró játékszernek látszik, s Rajna úgy csillog, akár egy vékony cérnaszál.
A kedves kislány hamar barátságot köt a tanya összes lakójával: emberekkel, állatokkal egyaránt, s rövidesen megnyeri az emberekben csalódott öregember szívét. Az idilli életnek azonban vége szakad, mikor felbukkan a nagynéni, és Frankfurtba viszi Heidit, aki Sesemann családhoz kerül, és Klára, a mozgássérült kislány játszópajtása lesz. Hamarosan jó barátnőkké válnak, Heidi megtanulja a betűvetést és a számolást, ám eközben egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy valami baj van: sápadt és sovány, mindig csak szomorkodik.
|
Az írónő, Johanna Spyri eredeti ajánlása szerint a könyv azoknak a gyerekeknek szól, akik szeretik a gyerekeket, csakúgy, mint Heidi, aki boldogságot hoz mindenki életébe, akivel összesodorja a sors.
Az 1880-ban írt remekmű a svájci irodalom egyik legismertebb alkotása, olyannyira, hogy még egy turistaközpontot (Heidiland) is elneveztek a hőséről. Heidi neve mára egybeforrt Svájc hófödte hegycsúcsaival és az ország különleges természeti szépségeivel.
Peter Stamm letisztult nyelvű, modernizált átirata a kisebbek számára is élvezhetővé teszi a klasszikus művet, Hannes Binder különleges illusztrációi pedig magával ragadó képi világot teremtenek az árva kislány története köré.
pagony.hu
Heidinek, a falusi kislánynak a története a svájci gyerekirodalom legismertebb darabja. Most egy igen elismert kotrárs író, Peter Stamm átiratában ismerkedhetnek meg a kisebbek is Heidivel.
A történet természetesen le van rövidítve, de nem veszít érdekességéből és érzelmességéből. Mert hiszen ez a 19. század végi történet a nálunk is erős népies romantika egyik jobb darabja, amely idillikus képet rajzol Svájcról, az Alpokról, a magányos remete-nagyapóról, aki persze pillanatok alatt megszereti Heidit.
Heidi is egy igazi kislány-ideál: árva és szánalomra méltó, és amikor nagynénje nem tudja tovább ellátni, nagyapjára bízza, akkor mindenben gondoskodik róla, segít, takarít, rendet tart a ház körül.
A rideg város toposza sem hiányzik, meg a nemeslelkű nemesúré, akinek kerekesszékes leánya Heidi barátnője lesz, és aki a jó alpesi magaslatok közt gyógyul meg. De ennyire nem fekete-fehérek a szereplők: mindenkinek vannak kisebb hibái, vannak konfliktusok: Heidi falusi barátja féltékeny a városi Klara-ra, az öreg nagyapó eleinte elég morcos, és a jó úriházban is lakik egy - Heidi szempontjából - gonosz mostoha.
A szöveg őriz valamit a 19. századi ízekből, de szóválasztásában, mondatgördítésében egy mai, visszafogott átirat. Magyarul is nagyon szépen szól.
A kötetet hatalmas, gyönyörű grafikák díszítik, amelyek egyszerre idézik meg a régi metszeteket, és modernek perspektívájukban (Például a padláson mosolyogva alvó Heidi a 12. oldalon. Zseniális!) A könyvet nagyszülőknek és kislány unokáiknak ajánlom. Aki nem bírja a szentimentális irodalmat, semmiképp ne vegye kézbe, de megsúgom, a lányok általában bírják.
|
|