A Stanley, a szerencse fia (az új fordítás Stanley kincse címen jelent meg) annyira egyedi és izgalmas, hogy nem lehet letenni, ráadásul olyan komoly témák mellett, mint a rasszizmus, nem szenved hiányt humorban sem.
A történet szerint Stanley Yelnats egy rosszkor-voltam-rossz-helyen eset miatt javítóintézetbe kerül, nem is akármilyenbe: a Zöld-tó táborba küldik, ahol nemhogy tó nincs, de semmi zöld sem. A sivatag közepén az egyetlen olyan pont sok-sok kilométeres távolságon belül, ahol víz van, szóval aki szökni próbál, könnyen a keselyűk martalékává válik. Habár detektívregénynek a szó hagyományos értelmében nem nevezhetjük, rejtély és nyomoznivaló akad benne bőven. Például: vajon miért is kell naphosszat gödröt ásni, és hogy a múlt és a jelen darabkái hogyan állnak össze a végén egy nagy egésszé.
"Stanley már megint rosszkor rossz helyen tartózkodik. Valahonnan az égből fejére pottyan egy tornacipő, amit haza akar vinni. Erre lopással vádolják, s hamarosan egy javító-nevelő táborban találja magát. Ha valaki mindezt megjósolja neki, a 15 éves fiú nem e váratlan csapás miatt hitetlenkedett volna. A balszerencse ugyanis előbb-utóbb minden felmenőjét utolérte.
Az ő története azonban végül szerencsésen alakul. De miért épp neki sikerül megtörnie a családját kísérő megpróbáltatások sorát?
Erről szól ez a különös amerikai mese, melyben a mai figurák mellett száz évvel korábban élt hősök is feltűnnek. Feszültség, humor, misztikum, fordulatos cselekmény - ez mind hozzájárult a könyv sikeréhez. A mű az Egyesült Államokban nyolc irodalmi díjat kapott."
Galgóczi Móni
Amikor a világ Harry Potter lázban ég, senki nem figyel fel Stanley-re, a szerencse fiára. Pedig – gondoltam magamban – nem lehet rossz az ő története sem, ha Amerikában 8 irodalmi díjjal jutalmazták. Nem tudom, ki hogy van vele, de én mindig kíváncsi leszek egy szerzőre, ha kezembe kerül egy könyve, és még soha nem hallottam korábban a nevét. Ilyenkor minden elképzelhető helyről megpróbálok információt gyűjteni, aztán egyszer csak összeáll a kép.
Louis Sachar 1954-ben, New Yorkban született. 1976-ban a kaliforniai egyetemen közgazdász diplomát, 1980-ban San Franciscóban jogi doktorátust szerzett. 1985-ben megnősült, 1987-ben kislányuk született. Felesége, Carla egy elemi iskola pedagógiai tanácsadója, így nem csoda, ha gyermekkönyveihez volt honnan ötletet merítenie. Sőt, saját kalandos gyermekkora is felbukkan későbbi munkáiban. Például a „Stanley, a szerencse fiá”-ban, ami nem véletlenül játszódik éppen egy texasi sivatagban.
Röntgen, Hónalj, Zéró, Polip, Cikcakk és Mágnes a Zöldtó Tábor lakói. A név elég vicces, hiszen még véletlenül sem az a sivatagban található kiszáradt tómeder jut eszébe róla az embernek, amely több órányi autóútra van a legközelebbi lakott településtől. Stanley rosszkor volt rossz helyen, ennek köszönhetően lopással vádolják, és hamarosan egy javító-nevelő táborban, mégpedig a Zöldtó Táborban találja magát. Ahol a fiúk nem sokkal később a Barlanglakó nevet ragasztják rá. De lássuk, mivel is töltik mindennapjaikat a Zöldtó Tábor lakói. Ásnak. Egész nap. 1.5x1.5x1.5 méteres gödröket. Napkelte előtt kezdik, és akkor fejezik be, amikor a gödör elérte a kívánt méreteket. Senki nem tudja, mi szükség van erre, de a tábor vezetői szerint nemesíti a lelket, és segít rátérni a jó útra. Hiszen a Zöldtó mégiscsak nevelőtábor rossz gyerekek számára. Vagy mégsem?
Louis Sachar könyve hamisítatlan amerikai mese, amiben egyszerre van jelen a feszültség, a humor, a misztikum, és természetesen a nevelő célzatú tanulság. Ráadásul nem is olyan régen fedeztem fel valamelyik dvd-filmeket árusító boltban, hogy már kapható a regény alapján készült film, amihez hozzácsomagolták a regényt. Jó ötlet. Több ilyen kezdeményezés kéne. Csak azt nem tudni, mi ad el mit: a dvd a könyvet, vagy a könyv a dvd-t. De ez talán mindegy is. A lényeg, hogy a történet eljusson a fiatalokhoz.
Azt tartják, hogy a Yelnats családon átok ül mióta negyedik Stanley Yelnats ük-ükapja összetűzésbe keveredett egy nagyhatalmú jósnővel. Miután életében őt is és apját is sorra éri a balszerencse, Stanley egy cseppet sem kételkedik az átok valódiságában.
Egy napon beüt az igazi nagy pech is, méghozzá egy pár tornacsuka képében, ami látszólag szó szerint az égből pottyan Stanley orra elé. A fiú felveszi a pár cipőt, és nem sokkal később már a bíró előtt áll: kiderül ugyanis, hogy a lábbeli lopott volt! Stanleyt fiatal korára való tekintettel egy javító-táborba küldi "bűnéért" a bíró. A sivatag közepén, több száz mérföldre minden lakott településtől egy látszólag szökésbiztos intézményben elkezdődik Stanley nagy kalandja. A javító-tábor vezetői érdekes módját választották a kis gazfickók átnevelésének: a fiúknak mindennap egy nagy, szabályos lyukat kell ásniuk a tábor körül, csak akkor térhetnek nyugovóra. A fiúk azonban kezdenek gyanakodni, hogy nemcsak a munka nemesít mondás miatt kell lapátolniuk a homokot.
Az intézmény vezetője ugyanis kikötötte: ha bármit találnak ásás közben, azonnal jelenteniük kell. Lehet, hogy a sivatag homokja titkokat rejt? Lehet, hogy mindez összefügg a Yelnats család átkával?