IFJÚSÁGI 9-12: A Pál utcai fiúk
2019.04.27. 00:02
Írta: Molnár Ferenc
Illusztrálta: Reich Károly
Kiadó: Móra Könyvkiadó, 2019
Oldalszám: 202
A Pál utcai fiúkat az teszi népszerűvé, hogy az élet minden ága-boga benne van: iskola és játék, barátság és harc, pártoskodás és összetartás - minden, egészen a halálig. S az író mindezt gyerekésznek, gyerekszívnek szólóan szőtte regénybe.
A gyerekvilág tükrében láttatja a világot. Boka, Nemecsek, Áts Feri és a többiek története átélhető csaknem bárhol, s az ezredfordulón semmivel sem kevésbé, mint születésekor, a XX. század kezdetén. Talán ez a magyarázata a regény példátlan hazai és világsikerének.
Közel két tucat nyelven jelent meg, s ajánlott olvasmány nemcsak a magyar iskolákban, hanem távoli földrészeken is.
|
A XX. század első éveiben játszódó regény hangulatát kiválóan adja vissza Fábri Zoltán 1969-es filmfeldolgozása, amelyet az eredeti regény alapján Bohem Endrével közösen írt. A magyar-amerikai koprodukcióban film érdekessége, hogy a felnőtt szereplőkön kívül - Töröcsik Mari (Nemecsek édesanyja), Pécsi Sándor (Rácz tanár úr), Kozák László (Janó) - a gyerekszerepeket angol és amerikai színészpalánták játsszák, tegyük hozzá kiválóan. A film zenéjét Petrovics Emil szerezte, kamera mögött Illés György állt.
a rendező hiba nélkül adja vissza mozgóképben azt, amiért a könyv magával ragadott. A korhű képi világ, a kosztümök és a hangulatos terek, az érdekes szürreális betétek pont annyira elvarázsoltak felnőtt szemmel, mint anno gyermekként. Tanulság bőven akad a filmben, de talán a legfőbb, hogy a legnagyobb bátorság és önfeláldozás mindig attól érkezik, akitől a legkevésbé várnánk. A film keserédes befejezésében benne van mindaz a tragikum, amely a minden győzelemhez szükséges áldozathozatal velejárója. A kisember, a tragikus hős csak halálában tud megdicsőülni, mint azonban később megtudhatjuk ez az áldozat felesleges volt.
Az elveszett ártatlanság és elmúlt gyerekkor keserédes íze marad csupán a szánkban, ne habozzuk kijelenteni a könyv és a belőle készült film is remekmű. Továbbá sose felejtsük el, hogy az “einstand” és a “gittegylet” kifejezés ugyanúgy beépült a köztudatba, ahogy a valós emberi értékeknek oldalaktól független elismerésének is be kellett volna.

- magyar-ameriaki ifjúsági kalandfilm -
rendezte: Fábri Zoltán
Forgatókönyv: Fábri Zoltán, Molnár Ferenc, Endre Bohem
|

|