Matyi és Sári a történelemben
Írta: Milos Macourek
Illusztrálta: Adolf Born
Fordította: Kocsis Péter
Kiadó: Pozsonyi Pagony, 2017
Oldalszám: 104
Emlékeztek, ugye, Matyira és Sárira?
Ők a két gyerek a harmadik béből, akiknek az a csodálatos telefonkagylójuk van, aminek segítségével bármi megtörténhet!
A sorozat ötödik, záró kötetében hőseinknek újra és újra vissza kell menniük az időben - az időutazás pedig mindig remek humorforrás! Így lesz Sári egy hétre Franciaország királynéja, ezért keresnek fel egy ókori jósdát Görögországban, sőt, magával Napóleonnal is találkoznak.
Aki eddig nem rajongott a történelemért, most majd biztosan megszereti!
Mindezt fergeteges humorral, zseniális rajzokkal, egy szuszra elmondott remek történetekkel.
|
Grancsa Gergely
Milos Macourek szövege ebben a könyvben is remekül hozza azt a fajta hrabali humort ami nem csak a történet cselekményéből, hanem az események elmeséléséből, előadásából is fakad. Az eddigi kötetekben megismert, a felnőtt és gyerek számára egyszerre élvezhető történetmesélés a fantasztikus fordításnak hála, sodró lendületével visz minket, olvasókat magával, miközben Sári és Matyi különböző történelmi korokba kirándulnak, vagy hoznak el valakit a XXI. századba. Azonban a történelmi tudásanyag nem homályosítja el a mesék humorát, nem kell hozzá kívülről fújni a törikönyvet, sőt, az sem baj ha eddig nem is érdekelte a gyereket, mert a főszerep itt a nevetésé. Adolf Born illusztrációi a maguk kissé elnagyolt, karikatúra-szerű figuráival, egyszerre ismerős és kicsit mégis újszerű színeivel tökéletesen megteremtik az az atmoszférát és világot amiben Matyi és Sári történetei játszódnak.
És, hogy miről is olvashatsz az új Matyi és Sári kötetben?
Például arról, hogyan kerül Matyi mint Napóleon a waterloo-i csata helyszínére, vagy arról hogyan cserél szerepet Marie Antoinette Sárival, miután kiderül, hogy milyen véget ér az élete a francia forradalomnak köszönhetően. De azt is megtudhatjátok, hogy vajon Farkas tanárnő vagy Piroska tanárnő fogja tanítani Matyiékat a delphoi jósok szerint. Sőt még tippeket is kaphattok, hogyan leckéztessetek meg egy kapzsi zenei menedzsert a fiatal Mozart segítségével.
Természetesen a könyvből nem maradhat ki a cseh történelem egy-egy jellegzetes, népszerű alakja sem. Legyen szó a Horymír nevű cseh mondai alak Deres nevű lováról, aki majd megnyeri a lóversenyt, hogy Matyiék bácsikája megvehessen egy telket, hogy tudjanak a prágai iskolások hol játszani. De megjelenik II. Rudolf és a prágai gólem története, természetesen a gólemet Löw rabbi helyett Sáriék szállítják le a királynak aki annyi arannyal jutalmazza őket, hogy a „robot-gólem“ feltalálójának, Kecskés úrnak minden anyagi gondja egycsapásra megoldódik. De néha komoly galibát is tud okozni a telefon, például ha az osztály IV. Károly udvarába látogat, de a két legvásottabb kölyök hosszú és fáradtságos kalandok árán a királyt és tanácsadóját verebekké változtatja és magukat pedig királlyá és tanácsadóvá. És hogy mi sül ki mindebből? Fergetegesen vicces kalandok és nagy családi mese olvasások rengeteg nevetéssel!
Így ősszel pedig, amikor egyre hamarabb sötétedik már-már csupaszok a fák ágai, fúj a szél, talán még az eső is esik, nagyon jól tud jönni egy bögre kakaó és egy olyan könyv, ami annyira vicces, hogy mindenki megfeledkezik a melankóliáról. A Matyi és Sári a történelemben című könyvnek, ahogy a sorozat többi részének is, ott a helye a Harisnyás Pippi, Csoda és Kósza és Juharfalvi Emil történetei mellett!
Forrás: pagony.hu
|
|