gyerekkonyvek.blog.hu
Lázár Zsófia könyve meglehetősen ötletszerűen került a karácsonyfa alá, de mondhatom a lehető legjobb választásnak bizonyult. Kedves történet, igazi téli hangulattal, Faltisz Alexandra részletgazdag illusztrációiban pedig ott rejtőzik a karácsony bája. Maga az ünnep nem jelenik meg a történetben, de a helyszín, a hóval borított Sarkcsillagváros, a mese központi témája, Hóapó látogatása, abszolút karácsonyi hangulatba ringat kicsit és nagyot. Féltem egy kicsit egyébként a szövegtől, mert azt előre sejtettem (habár teljesen látatlanban, már-már ösztönösen rendeltem meg), hogy a képi világ rendben lesz.
Ha az embernek megvannak a kedvenc illusztrátorai, akkor nagyot nem csalódhat, én legalábbis így vagyok ezzel. Persze nehéz dolga van Lázár Zsófiának, hiszen az ember akarva-akaratlanul az édesapjával veti össze, mint írót, de ez sajnos elkerülhetetlen, ha valakinek ennyire zseniális felmenője van. Mindenesetre engem ez a kötet győzött meg igazán, hogy Lázár Ervin lányának igenis van helye a magyar gyerekirodalomban, továbbviszi a nagy mesélő hagyományait, de saját arcát is meg tudja mutatni ebben a feledhetetlen kis könyvecskében.
Képeskönyv és kritika
"A Téli mese (Holnap Kiadó, 2010) című képeskönyv leginkább figyelemre méltó esztétikai értékét az adja, hogy benne az illusztrációk mennyiségi és minőségi szempontból is épp úgy alakítják a történetet, ahogy ezt a nyelvi médium teszi. A Téli mese tehát, és ezt mindjárt az elején hangsúlyoznunk kell, mediálisan kettős alkotás, amelyhez hasonlókkal a hazai kritika mostohán bánik, mégpedig kétszeresen is mostohán. Egyrészről ezt a könyvtípust kizárólag gyerekkönyvnek minősíti és nem vesz tudomást a jelentése rétegzettségéről akkor sem, ha erre jó oka lenne..."
"A Téli mese tömör és jól strukturált nyelvi médiuma egy nem kevésbé megkomponált képi világgal áll szoros interreferenciális viszonyban."
"...az illusztrációk nemcsak kiegészítői vagy puszta ’megvilágítói’ a szövegnek, hanem valóban metalepszis-szerepűek, vagyis megfelelnek annak a mindenkori és látens befogadói elvárásnak, hogy a kép, amelyet szövegbe illesztenek, törölje el a médiumok közti határokat. Valóban, aki a Lázár-Faltisz-könyvet kezébe veszi, nehezen tudja eldönteni, hogy információit, az érzelmi impulzusokat, az esztétikai élményeket, sőt, magukat a történéseket is, a betűk avagy a képek által tapasztalta-e meg inkább."
Forrás:
Varga Emőke: Az illusztráció a teóriában, a kritikában, az oktatásban. L'Harmattan Kiadó, 2012
Egy képeskönyv konfigurációi. Lázár Zsófia - Faltisz Alexandra: Téli mese