1. Kicsi Mimi és a Kökény ovi
Kicsi Mimi nagy változások elé néz. Nyuszimama úgy véli, kinőtték a régi üregüket, el kell költözniük, ráadásul itt az ideje, hogy Mimi elkezdjen óvodába járni. Mimi egyáltalán nem örül.
Mi lesz a mohafiguráival, a gesztenyebabáival és az ágyikójával?
És miért kell óvodába mennie, amikor legszívesebben otthon maradna a mamával?
Tamás Zsuzsa, Az év gyermekkönyve díjas író ezúttal két kedves mesével fordul a kisebbekhez, akik talán éppen hasonlóan nagy változások előtt állnak.
Az első mesében Mimiék elköltöznek. Bizony, mindent dobozokba pakolnak, és egy sokkal tágasabb üregben folytatatják a történetük. Persze, ez szuper: a szülőknek. De Mimi egyáltalán nincs elájulva a költözéstől. Sőt!
Szerencsére Mimi szabad. Szabad útja van a bánatának és a dühének is a költözéssel kapcsolatban, az anyukája ott áll mindig mögötte, amíg szomorú. Ez pedig a legjobb terápiának bizonyul.
A második mese pedig nem mást, mint az ovit teszi meg legfontosabb problémának. Mimi természetesen nem nagyon akar oviba menni. Sőt, egyáltalán nem akar.
A türelmes, gyerekbarát történetvezetés, kedves nyelvezet ebben a mesében is meghozza a gyümölcsét.
Az otthoni környezet után az óvodai csoportban kell megtalálnia a helyét. Mindig akad valami halaszthatatlan dolga Barnival, a kismókussal, például viráglocsolás, ringlószedés. Kedves epizód az is, amikor papával hullócsillagokat néznek, majd Mimi kap tőle egy darab tufát, azt játsszák, hogy ez egy darab a holdból.
2. Kicsi Mimi nagytesó lesz
Mimi izgatottan várja kistestvére születését. Amikor végre teljesül a nagy álma, és valakinek a nagytestvére lehet, csalódottan tapasztalja, hogy az anyukája figyelmén ezentúl már mindig osztoznia kell az új jövevénnyel.
Ez a kötet is aranyos, stílusban (gondoskodás, családi összetartozás, biztonság) és külsőben (rajzok, színek, kedves állatábrázolások) is követte az elsőt.
Ebben a kötetben mindkét történet a kórház körül forog, az elsőben Miminek a füle fáj, a másodikban pedig kistestvére érkezik. Aranyos mindkét mese, mert az első helyzet szinte valahány családban előfordul, és megismerkedhetünk kissé a fülgyulladás során mi is történik velünk, milyen vizsgálatokat tesz a doktorbácsi.
A másik mesében Mimit kissé megviseli, hogy nem ő van a figyelem központjában, hanem a pici pólyáscsomag, Bori körül forog a világ. Ezt a problémát érti meg és kezeli jól a nyuszicsalád.
Egy másik emlékezetes sztori, amikor Eperlaky doktor néni rendelőjébe viszi a mama Mimit, mert a füle fáj, hallásvizsgálatra is kell mennie, amiről kiderül, hogy semmiség az egész, kár volt félni tőle, a fülészet az erdőszéli kórházban található. Mama ápol, Mimi hősiesen gyógyul.
A kórház – ezúttal a szülészet – még egyszer szerepel a történetben, amikor Mimi nagytesó lesz. Kicsi Borival nemcsak a család bővül új taggal; megszületik a testvérféltékenység is. „Mindjárt, Mimikém!” – mondja mama és előbb ellátja a kishúg körüli teendőket, csak aztán tud odafigyelni a nagyra. Végül kialakul a napi menetrend az újszülöttel, és a konfliktusok rendre elsimulnak.
3. Kicsi Mimi barátai
A barátság nagyon fontos dolog egy kisnyúl életében. A barátokkal nagyon jókat lehet játszani, de az is előfordul, hogy az ember legjobb barátja elutazik, és talán nem is látják többé egymást.
A Kicsi Mimi sorozat harmadik kötetének két meséje a barátságokról szól, most is segítséget nyújtva az egészen kicsiknek a nagy változásokhoz.
4. Kicsi Mimi, pici Bori
Mimi féltékeny. Kishúga, Bori egyéves lett, és a születésnapjára kapott játékra Mimi is nagyon vágyik.
Meg kell azonban értenie, hogy Bori malaca nem az övé. És az anyukája minden perce és figyelme sem csak az övé...
A negyedik könyvben már Pici Bori egyéves születésnapját ünnepli a család, Papa nyuszi is több szerepet kap.
A Mimi történetekkel az egészen kicsi gyerekekhez fordul, akik örülnek, ha a saját életükben is fontos történésekről mesélnek nekik. Egy kicsit eltávolítva, egy kisállat bőrébe bújtatva a velük előforduló napi eseményekre jobban rálátnak, könnyebben megértik, mi is zajlik körülöttük.(Szepesi Dóra)
|