Interjú Farkas Róbert grafikussal a mesekönyvről
Miből van a Nap? Ezzel a kérdéssel indul a mesekönyv.
Igyekeztem érthető módon elmagyarázni a gyerekeknek, folytatva az első könyv hagyományát, leegyszerűsítve a fizikai törvényszerúségeket. Így leírni, hogy a Napnak nagyon nagy tömege van, nagy a sűrűsége is.
Ennek kapcsán előjön, hogy grvitáció tartja egyben, mert különben fölrobbanna. Ezért nem csak a Napról beszéljünk, hanem a gtravitációról is.
A mesekönyvben nagyobb betűkkel magyarázza el, de a lap alján van egy kis betűs rész is, hogy ha nagyobb lesz, akkor újra el tudja olvasni?
Igen, ez igazából - az alsó rész - a szülőknek van kitalálva. Ezt úgy képzeltem el, hogy amikor már századszor olvasom el a mesét, akkor a szülők kapjanak egy kis csemegét is, hogy van itt egy kis érdekesség is.
Szóba kerülnek ebbe a kötetben a gravitáció, a sötét energia, a nehézségi gyorsulás, ezek nagyon nehéz témák. Tehát hogy adja elő egy mesekönyvben?
Igen, ezek nehéz dolgok, valójában a középiskolában rosszul adták elő. Nem is az a lényeg, hogy megértésk, hanem hogy tudjanak arról, hogy van térgörbűlet is, s ezért van az, hogy a Hold megmarad a pályáján.
Mesekönyv révén fontos a grafika. Ön egybként grafikusként dolgozik, amikor nem mesekönyvet ír.
Igen, nekem ebből a szemboltból könnyű dolgom volt, nem kellett elmagyarázni, mit szeretnék. A második kötet már úgy készült, hogy először a rajz volt meg, majd ehhez írtam a szöveget. Ezzel nagyon meg kellett bírkóznom, nekem nehezebb pont az írás.
Az, hogy űrhajós szeretett volna lenni, ez meghatározó volt a témaválasztásban?
Igen, ez már gyerekkromban is érdekelt, de nem csak a fizika, hanem a biológia, kémia is, de aztán mindenből kettes lettem, így abba is maradt az érdeklődés. Most, hogy felnőttem, most már nem kell felelnem, zh-kat írnom, most már élvezhetem ezeket a tudományokat, csak úgy l'ar pour l'ar.
A kislányuk most három és féléves, tesztelik rajta a könyvet? Esténként mesélik?
Megkérdeztem Fannit, hogy meséljek-e a könyvből, s azt felelte, hogy nem! Mikor elkezdtem írni, akkor háromévesekre gondoltam, most úgy látom, inkább 4-6 éveseknek szól, mivel kisebbeket nehezebb lekötni.
Az első könyv az univerzumról szólt, a második a fénysebességről. Lesz harmadik rész is?
Igen, már megvan a fejemben, már a rajzok is elkészültek, tehát félig készen van, csak a szöveget kell megírni, Eistein relativitás elméletéről fog szólni.
Forrás: mediaklikk.hu
|