Az Év lllusztrátora 2012: Kárpáti Tibor
2020.06.12. 23:39
Az Év Gyermekkönyv Illusztrátora-díjat idén Kárpáti Tibornak ítélte az IBBY (International Board on Books for Young People, Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa) szakmai zsűrije Szabó T. Anna: Tatok tatok című könyvének illusztrálásáért. A fiatal illusztrátor generáció egyik legtehetségesebb, legeredetibb egyénisége – írta róla méltatásban Rényi Krisztina.
Rényi Krisztina laudációja
A fiatal illusztrátor generáció egyik legtehetségesebb, legeredetibb egyénisége Kárpáti Tibor. 2003-ban diplomázott a Moholy Nagy Művészeti Egyetem tervező grafikus szakán. Meseil-lusztrációiban a klasszikus mesék pixeles feldolgozása nemcsak itthon a szakma és a nagyközönség előtt, de nemzetközileg is nagy sikert aratott.
A 2006-os Bolognai illusztrátor díszvendégség kiállításán is felfigyeltek erre az eredeti friss hangra.
Munkáit beválasztották következő évben a Bolognai nemzetközi kiállításra és Tokyo-ban a szóróanyagon is szerepeltették, aminek eredménye, hogy azóta is rendszeresen dolgozik a New Yorker magazinnak. Itt is kreativitását egyéni humorát mutatja, hogy saját ihletésű sztorikat rajzol vagy éppen fejléceket készít különböző témájú rovatokhoz a novellák illusztrálása mellett. Itthon talán legsikeresebb könyvei a 2006-ban a Csimota kiadó által megjelentetett sorozat egyik kis könyve a Piroska és a farkas, úgy, ahogy sohasem láttuk, ezt a világon talán legtöbbet illusztrált mesét. Minimálisra redukált a legkevesebb eszközzel megoldott hihetetlenül találékony mű született, ami később bekerült a Steven Heller szerkesztette Icons of Graphic Design című könyvbe, amit az egyik legjobb amerikai kiadó a Thames $ Hudson adott ki 2008-ban.
|
A másik nagyszerű ötlet, amit a gyerekek is nagyon szerettek a Csodaceruza által 2007-ben megjelentetett Csókolom pókmajom. A Jogod van a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezésére készült mesekönyv magyarul 2008-ban jelent meg a Csimotánál. A még ugyanabban az évben megjelent francia kiadás (Callicéphale) bekerült a a független gyerekkönyvesboltokat tömörítő Association des Librairies Spécialisées Jeunesse legjobb 48 gyerekkönyvet tartalmazó listájába. A könyv képanyagából készült kiállítás 2009-ben megjárta a colmari könyvfesztivált, a bordeaux-i Fnac könyvesboltban is látható volt a Horváth Eszter készítette animációval együtt. A hazai magazinok közül a Pont, az Octogon és a The Room is szerepelteti Kárpáti Tibort, a kizárólag kortárs illusztrációkat közlő Roham-ba pedig rendszeresen dolgozik. Bányai István a világhírű New York-ban élő grafikus így jellemzi munkáit “ a vizuális káosz jelen korszakában a legkevesebb komplikációval elért legeredményesebb minimalista telitalálat.
Új abszurd felkiáltójel. A pont nála ha útnak indul, a saját nézőpontját összekötő legrövidebb szakasz. Sztoikus minimalizmusa már-már az űr határát súrolja. Elgondolkodtató és egyben szórakoztató. Örkény és Réber abszurditását idéző, éles szemű vizuális kalauz a posztmodern után mint kezdet…. Hidegen tálalva,de melegen ajánlva.
Kárpáti 2003-ban diplomázott a Moholy Nagy Művészeti Egyetem tervező-grafikus szakán. Meseillusztrációiban a klasszikus mesék pixeles feldolgozása nemcsak itthon a szakma és a nagyközönség előtt, de nemzetközileg is nagy sikert aratott. Számos rangos kiállítás résztvevője, rendszeresen dolgozik a New Yorker magazinnak. Itthon talán legsikeresebb könyvei a 2006-ban a Csimota kiadó által megjelentetett sorozat egyik kis könyve a Piroska és a farkas, úgy, ahogy sohasem láttuk, ezt a világon talán legtöbbet illusztrált mesét. (Forrás: IBBY)
NA, EZT JEGYEZD MEG!
Pedagógus, pszichológus,
geológus, biológus,
grafológus, filológus,
zoológus, teológus.
Biográfus, kartográfus,
etnográfus, tipográfus,
fotográfus, cinkográfus,
geo- és koreográfus.
(kicsi szünet)
Kaotikus romantikus,
szarkasztikus skolasztikus,
eklektikus statisztikus,
hipnotikus politikus.
Patologikus patikus,
szimpatikus kozmetikus,
apatikus genetikus,
frenetikus fonetikus.
(kicsi szünet)
Taktikus optikus,
kritikus technikus,
kriptikus fizikus,
tipikus lírikus.
Gótikus grafikus
cinikus epikus,
intrikus klerikus,
komikus kémikus.
(nagy lélegzet)
Ateista anarchista,
nihilista novellista,
optimista humanista,
fatalista alpinista.
Feminista publicista,
realista piarista,
pacifista aktivista,
latinista alkimista.
(És még hosszú a lista!)
|
|