Az Év Gyerekkönyve 2011: Dobozváros
2020.06.13. 00:34
Pompor Zoltán laudációja
Lakatos István megtalálta a billeg-ballagó szék három széklába mellé a negyediket, ami vagy inkább aki, teljessé teszi, azt, ami részleges, aki megjavítja azt, ami elromlott. Ez a Székláb egyszerűen zseniális, mondhatni isteni!
Kiemelkedővé az tesz egy könyvet, hogy számos olyan emlékünk fűződik hozzá, ami arra késztet bennünket, hogy újra meg újra levegyük a polcról, elolvassuk és felolvassuk, ajánljuk és feldolgozzuk, vagy egyszerűen csak beszélgessünk róla. A Dobozváros esetében számomra a legmélyebb emlék a mérhetetlen bölcsességű és szomorúságú, a világot odaadó szeretetével kormányzó Székláb figurája. Az ő alakjában koncentrálódik a bibliai istenképtől, Gandalfon át Dumbledore-ig a világot bölcsen igazgató, a gonosz erői ellen egyensúlyt tartó teremtő erő.
|
Székláb célja egyszerűen megfogalmazható: megvédeni az embert önmagától. Az embernek ugyanakkor szabad akarat adatott, maga dönt sorsa felől, maga választja meg céljait, vágyainak tárgyait. De mindez érvényét veszti akkor, ha az egyensúly felbillen, a gonoszság oly mértékűvé válik, akkora sebet ejt a világ testén, hogy már-már a teremtés kerül veszélybe. Nos, igen, ekkor nincs más lehetőség, be kell avatkozni.
Székláb megtehetné, hogy maga teszi helyre a dolgokat, hatalmában állna egyedül is legyőzni a gonosz Egyest, de nem ezt az utat választja. Társul hívja az embert, hiszen a megoldáshoz éppen egy kis csavar hiányzik, amit sehol sem talál. Zalánt és szüleit a mindenható Székláb társául fogadja a rendteremtésben. Nem az ember feje fölött, nem az ő akarata ellenében, hanem vele együtt akarja megoldani a problémát.
Székláb és Egyes harca a jó és a rossz örök küzdelmét példázza. Gigászi küzdelemben feszül egymásnak a két teremtő erő újrafogalmazva az ismerős gondolatot "mert nem élhet az egyik, míg él a másik" - "Vagy Dobozváros bukik el, vagy nagyjából minden más, ami értékes ezen a világon."
Zalán élete Széklábbal megismerkedve megváltozik. Nemcsak azért, mert kiszakad a biztonságos otthon közegéből, hanem azért is, mert az értékek új rendszerével ismerkedik meg, amelyet nem kevés küzdelem után végül elfogad. A Székláb mellett átélt kalandok izgalmasan új perspektívájából nézve mind a dobozvárosi, mind a hétköznapi élet meglehetősen egyhangú. A könyv szomorkás epilógusa ellenére az olvasó reménykedik abban, hogy Zalánnak sikerül megőriznie és tovább adnia azokat a kincseket, amelyeket a különleges utazásról magával hozott.
9-12 évesekbek
Írta és illusztrálta: Lakatos István
Kiadó: Magvető Kiadó
Oldalszám: 320
A 2011-ben az Év Gyermekkönyve-díjat nyert meseregény elsősorban a tizenéves korosztálynak készült, de Lakatos a felnőttek figyelmébe is ajánlja.
A Dobozvárosban a szerző gyerekkori érdeklődésének fő tárgyát is szerepelteti, mégpedig a gőzgépeket.
Lakatos István könyve egy nagyvárosi kisfiú, Zalán mindennapjait felforgató eseménysorozatot mutat be harminckilenc fejezeten keresztül.
A történet képi világába való bevezetés legjobb módja, ha kezünkbe vesszük a Dobozvárost és végigtapogatjuk, végighúzzuk ujjainkat a borítón látott képen: a sorakozó házakon át felérünk a nagy torony tetejére, onnan egy ugrással a sárkány szárnyain vezetjük ujjainkat, majd visszatérve a földre egy vézna fiúcskát fedezünk fel a mögötte álló zömök, ezermesternek látszó, kócos hajú bácsival, valamint egy furcsa barna teremtménnyel. Ezzel a történet képi világába megtörtént a bevezetés.
Zalán dolgozó szülei egyedüli gyermekeként éli iskolás életét, és amit emellett érdemes róla tudni, hogy rajong a képregényekért.
Egy nap azonban egy öreg, kissé tömzsi alkatú bácsi jelenik meg a lakásukban, és elárulja, hogy akiket szüleinek hisz, nem valódiak, mert ők igazából Dobozvárosban raboskodnak, és ha igazán szereti őket, akkor vele kell mennie és a segítségére kell lennie. Zalán még fel sem fogta, mi is történt valójában, máris Székláb vasúti szerelvényházában végzi robotszerűen a tennivalókat.
|
|