Az Év Illusztrátora 2010: Szalma Edit
2020.06.13. 13:00
Szalma Edit illusztrátori munkásságára jellemző a sokszínűség, sokoldalúság és a professzionális szakmai felkészültség. Művészete egyedi, senkivel össze nem téveszthető és ez nem kevés a mai divatirányzatok tengerében.
Az említett sokoldalúsága mellett érdeklődése rendszeresen visszakanyarodik a cirkusz világához, ahhoz a világhoz, amit csak a nagybetűs CIRKUSZ (ami maga az élet) tud adni.
A porond, a színpad, amit látunk a varázslatok helyszíne, félelmek, örömök, a csoda újra átélésének vágya, az átváltozások varázslata mind, mind megidéződnek lapjain. Ezen a porondon minden megtörténhet: újra átélhetjük a gyermekkor felhőtlen, szabad örömét. Újra találkozhatunk kedvenc mesehőseinkkel és mi is belekerülhetünk a fantáziavilág forgatagába.
Szalma Edit őszintesége belülről fakad és ez hitelesíti illusztrátori teljesítményét. Köszönjük ezt az őszinteséget, ezt a gazdag fantáziavilágot, ami újabb és újabb kalandokra ragad el bennünket.
(Sárkány Győző - Magyar Illusztrátorok Társaságának elnöke)
|
5-8 éveseknek
Trapp - Talált Állatok Osztálya
Írta: Módra Ildikó
Illusztrálta: Szalma Edit
Kiadó: Naphegy, 2010
Oldalszám: 88
Trapp, a cirkuszi ló, a néhai Piccolo Cirkusz sztárja, hirtelen utcára kerül, és legjobb barátjától, Lilitől is elszakítják. Szerencsére egy tanyán befogadják őt, így lesz a Talált Állatok Osztályának lakója.
Újdonsült barátainak sokat mesél korábbi kalandjairól, így ismerjük meg a cirkusz életét és szereplőit. Különös életutak, barátságok, szerelmek bontakoznak ki előttünk, és az állatok történeteit olvasva tipikus emberi jellemekre, problémákra, sorsokra ismerhetünk.
És az unokájukért bármire hajlandó nagypapák titkára is fény derül…
Kultúrpart blog
Egy nap Trapp, "aki szeretett mosolyogni, már amennyire egy ló mosolyogni tud” utcára került. A cirkuszi ló mihez is kezdjen, ha a szórakoztatás e formája eltűnőben van, és még csak magával sem viszi senki, mint a tigrist, vagy az uszkárokat.
Mielőtt vágóhídon végezné, szerencsére megveszi a Gazda, így rövid úton a Talált Állatok Osztályára érkezik. A név a Gazda hobbiszerű tevékenységére utal, miszerint begyűjt minden kóbor, magányos állatot, akinek nincsen hova mennie. Trapp, aki a cirkuszi élettel együtt legjobb barátját, Lilit is elveszíti, itt megilletődve fogadja többek közt Sziszifuszt, a karthauzi kék macskát, Vilmát, a női nevű, de ennek ellenére hímnemű labrador keveréket, vagy Rokit, a Nyakas Kakasok nevű rock együttes frontemberét.
Így kerül Trapp a Talált Állatok Osztályára, egy pajtába, ahol egy fellengzős stílusú macska, két visszahúzódó kutya, egy rocker kakas és egy ábrándos kacsa hallgatja tátott csőrrel-szájjal szórakoztató cirkuszos anekdotáit, amelyek mindig szolgálnak némi tanulsággal is. Így a cirkuszi család összetartását is megismerjük, megható és emberséges történeteiken keresztül a gyerekekkel együtt játszva tanuljuk meg mit jelent az őszinteség, a bátorság, a becsületesség vagy a barátság.
Trapp segít a pajta minden lakójának megtalálni önmagát - csak ő nem találja Lilit, az artista házaspár kislányát, akihez mély barátság fűzte.
Különös életutak, barátságok, szerelmek bontakoznak ki a mesében, és az állatok történeteit olvasva tipikus emberi jellemekre, problémákra, sorsokra ismerhetünk. És az unokájukért bármire hajlandó nagypapák titkára is fény derül.
A könyvben fellelhető karaktereket figyelve gyakran felkaphatjuk fejünket, mennyire jól fogja meg a szerző az emberi tulajdonságok tárházát, öltözteti fel vele szereplőit. Szerelem, szeretet, barátság mind szépen meglelhetők ebben az illusztrációkban gazdag kötetben.
Szalma Edit illusztrációi és a színes, nagy betűkkel szedett mondatok szinte megmozgatják a szöveget. A szerző gazdag szókincsének köszönhető költői képeikkel ("horkolássá gömbölyödött", "szoknyába bújt kérdőjel") olyan kihalófélben lévő szavak juthatnak el a kicsikhez, melyek különben már feledésbe merültek volna.
|
|