Az Év Kiadója 2006: Naphegy Kiadó
2020.06.15. 21:25
A Naphegy Kiadót 2006-ban azzal a szándékkal indították alapítói, Szigethy Katalin és Horváth Gyula, hogy különleges mesekönyveivel az igényes szülők, és a világra nyitott, kíváncsi gyerekek könyvkiadója legyen.
Kezdetben főként olyan, külföldön már sikeres sorozatokat jelentettek meg, amelyek azóta is népszerűek: a Csiki-csuki képeskönyvek.
|
Csiki-csuki könyvek
Írta és illusztrálta: Michael Schober
Fordította: Szigethy Katalin
Kiadó: Naphegy Könyvkiadó
Kiadás éve: 2006
Oldalszám: 20
Kötés: lapozó
Sorozat: Csiki-csuki könyvek (kihajtható oldalakkal)
A legkisebbeknek ajánljuk a Naphegy Kiadó Csiki-csuki képeskönyv sorozatának két darabját, Michael Schober
- Melyik állat rózsaszínű? és
- Bárcsak lennék vagány bárány! c. könyvét.
Az első kötetben találós kérdések követik egymást a páros oldalakon, a szemben lévő - s különbözőképpen kihajtható - lapokon rejlik a válasz: egy-egy állat neve.
A másik vidám és kedves verset tartalmazó kötet oldalpárjainak bal felén egy-egy versszakot találunk, a második rímpár azonban hiányos. A felelő rím az ugyancsak kihajtható jobb félen található.
Ezeken a lapokon jópofa, színes rajzok szórakoztatják a gyerekeket. Mindkét kötet végén meglepetés vár az olvasóra!
Bárcsak lennék vagány bárány!
Versek: Michael Schober
Illusztrátor: Michael Schober
Kiadó: Naphegy
Csiki-csuki képeskönyv (kihajtható oldalakkal)
A kétrészes sorozat egyik tagja
Kemény borító, fűzött, 24 oldal
Vajon elégedett-e a csiga azzal, hogy lassú, a malac azzal, hogy koszos, a süni azzal, hogy szúrós és a csacsi azzal, hogy buta? Nem, egyáltalán! Titkon pont az ellenkezőjét szeretné mind.
Kedves, humoros versikék, játékos kihajtható lapok.
A könyv rövid, négysoros versikéinek mindegyike egy-egy állat titkos vágyát fogalmazza meg. Ezek az állatok mind ismertek a legkisebbek számára is, és a vágyaik többnyire a tulajdonságaikról bennünk élő sztereotípiákra épülnek. A butának vélt szamár okos akar lenni, a piszkos malac finom és előkelő, a csiga pedig villámgyors.
Egy versszak a köteteből:
A rímes sorokat a szerző vidám illusztrációi kísérik. A könyv érdekessége, hogy kihajtható oldalai vannak, eszek rejtik a versikék utolsó szavait. A könyv végén meglepetés várja az olvasót: egy forgatható korong segítségével saját magát láthatja a különböző állatok bőrébe bújva. Ezzel összhangban az utolsó vers is őt szólítja meg, arra ösztönzi, hogy álmodjon s válasszon magának sorsot bátran.
Michael Schober igen termékeny német illusztrátor és író. Sok olyan állatfigura került ki a keze alól, mely a gyerekek nagy kedvence lett.
A könyv párja a Melyik állat, rózsaszínű? címmel szintén a Naphegy Kiadó gondozásában megjelent kötet, mely rímes találós kérdéseket tartalmaz, s ugyanennek a korosztálynak ajánljuk.
Melyik állat rózsaszínű?
Semmiképpen ne vágjuk rá azonnal a választ! Inkább lapozzuk fel a Naphegy Kiadó bűbájos mesekönyvét, ragyogó narancssárgában pompázó kötetecskéjét!
Amint arra a cím is utal, a rövid, négysoros versikék mindegyike egy-egy állat titkos vágyát fogalmazza meg.
Ezek az állatok mind ismertek a legkisebbek számára is, és a vágyaik többnyire a tulajdonságaikról bennünk élő sztereotípiákra épülnek.
A könyv alcíme csiki-csuki mesekönyv, ám így ránézésre senki meg nem mondaná, hol van benne a csiki vagy a csuki, viszont mihelyt fellapozzuk, rá is jövünk, hogy a kedves illusztrációk és a ritmusos szövegek igazi családi szórakozást adnak! Amolyan kérdezz-felelek formában mutatkoznak be az állatok, mindegyikről egy-egy nagy rajz is mesél. A könyv végén pedig az apró meglepetés a könyv újdonsült gazdájának!
Melyik állat rózsaszínű,
Kurta szőrű, lógó fülű?
Kunkori a farkincája,
Gömbölyű a hasikája.
Tudod már, hogy mi lehet az?
Mondd csak bátran! Ez...
A könyvben olvasható hatsoros, rímes versikék mindegyike tulajdonképpen egy-egy találós kérdés. A rímes találós kérdések megfejtéseit a kihajtható lapok rejtik. Az illusztrációkon túl a rímek is rávezetik a gyerekeket a megoldásra. A könyv végén különleges meglepetés várja a gyerekeket. Az utolsó versből kiderül, hogy ki a mesélő szülő legdrágább kincse. A megfejtés élethű, egyedi illusztrációjaként a gyermek meglátja magát a tükörfóliában.
Nincs is annál jobb, közösen nézegetni egy könyvet, mondogatni a verseket, a végén már kívülről fújni és azon versenyezni, vajon a gyerek vagy felnőtt az ügyesebb, ki vágja rá gyorsabban a kérdésre a választ. A könyvben még az tetszett nagyon, hogy a szépen kimunkált színes rajzok mellett egyszerű rajzokkal készített állatfigurák is találhatók benne, az ügyes kezű anyukák, apukák megpróbálkozhatnak a rajzolással!
Michael Schober, a meleg színekkel ábrázolt állatfiguráiról ismert német illusztrátor itt is kiválót alkot. Képeit humoros, ötletes versikéi teszik még szórakoztatóbbá.
Manómese
Írta: Max Bolliger
Illusztrálta: Peter Sís
Kiadó: Naphegy, 2006
Oldalszám: 28
"Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy aprócska manó. Nem volt különösebben szép, nem volt különösebben csúnya sem.
Amolyan átlagos manó volt, akit Bendegúznak hívtak."
Bendegúz soha nem tudta meg, hogy amikor visszavitte a drágaköves gyűrűt, a csillogó koronát és az aranyló hintót, szörnyű átok alól oldozott fel egy herceget, egy hercegnőt és egy királyfit.
És - bár talán erről sem tudott - lehet, hogy ő maga is elvarázsolt teremtmény volt, talán olyan hétköznapi ember, mint te meg én.
A mese éneklő manója mindenkit megörvendeztet csodálatos hangjával. A többi manó boldogan hallgatja őt, és hálából mindennel ellátja, amire csak szüksége van. Egy napon azonban nem tud ellenállni az aranygyűrű, az aranykorona és az aranyhintó csillogásának. Azáltal, hogy megszerzi őket, elveszíti azt, ami a legnagyobb kincse volt.
Vajon megleli-e újra csengő hangját és elfelejtett dalait?
A tárgyak a fontosak vagy a bennünk lakozó értékek?
A mese a mai kor gyermekei számára különösen fontos tanulsággal bír.
Max Bolligernek, napjaink egyik legismertebb gyermek és ifjúsági írójának minden története örök emberi értékekről szól. A gyermekeknek írt művei egyetlen európai óvoda könyvespolcáról sem hiányozhatnak. Peter Sís, nemzetközi szinten ismert grafikus, könyvillusztrátor, író és rendező is egyben. Számos díjnyertes gyermekkönyve jelent meg saját illusztrációival. Világszerte rendez kiállításokat legújabb munkáiból.
A Manómese a Naphegy Kiadó 2006-os évének egyik legkülönlegesebb darabja. A rengeteg illusztráció igen részletesen jeleníti meg a mese szövegét, így a még olvasni nem tudó kicsik számára is pontosan megelevenítik a történetet.
|
|