Az Év Illusztrátora 2005: Kalmár István
2020.06.16. 00:43
Festő, iparművész. Autodidakta. 1979 óta kiállító művész. Ebben az évben elnyerte a tihanyi Kisgrafikai Biennále nívódíját, 1981-ban a Fiatal Képzőművészek Stúdiója kiállításának díját. 1983-85-ben Derkovits-ösztöndíjban részesült. Tagja volt a Fiatal Képzőművészek Stúdiójának, a Magyar Grafikusok Szövetségének és a Magyar Illusztrátorok Társaságának pedig jelenleg is tagja.
1979-83 között Sinkó Istvánnal vezette a Magyar Nemzeti Galéria GYIK-műhelyét. 1982 óta közös zenei, képzőművészeti alkotásokat hoznak létre, hangzó szobrokat, installációkat, koncertekkel egybekötött közös bemutatókat.
2006-ban kapta meg Az év illusztrátori díját a 2005-ben megjelent Az elvarázsolt város (Tarcsai Szabó Tibor) könyvének illusztrálásáért.
Tarcsai Szabó Tibor köteteinek Kalmár István egyenrangú alkotótársa volt, akinek illusztrációi tökéletesen harmonizálnak az író látásmódjával.
Rajzainak groteszk humora és bája még élőbbé teszi az olvasó vizuális fantáziáját amúgy is megmozgató szöveget.
|
Az elvarázsolt város
Oldalszám: 144
Mi történt Micsoda várossal, ezen belül Mesélneken milyen események folynak? Forrong a város, a gonosz Hakinyiti Becsuki elfogja előbb a hangokat, aztán már mindenkit bábuvá változtat. Mit tehet Talabér és a többiek, és miért telepedik le Lábalógató Szilveszter a Mesélnek melletti erdőben, ami egyáltalán nem lenne furcsa, ha nem tudnánk hogy ő egy igazi vándor. Márpedig a vándorok csak akkor telepednek le, ha küldetésük van.
Érdemes kibontani a rejtélyt, végigkövetni ezeknek a barátságos figuráknak a kalandjait, mert az is kiderül, hogy nem minden boszorka rossz, ha Parmezánnak hívják, akkor meg főképpen nem.
A Micsoda város folytatásaként az Elvarázsolt város hasonlóan szórakoztató és humoros olvasmány..
A Micsoda város! című kötetben egy különleges város - Mesélnek -, lakóival ismerkedtünk meg: Talabérral, Kardoszjánosszal, Lustapusta Zörömbörömmel, Halljakenddel és a többiekkel. Ebben az új kötetben, amely az első kötet ismerete nélkül is élvezhető - kicsit suta, kicsit ügyefogyott, ám szeretnivaló hőseink varázslat áldozataivá válnak, és megmenekülésük érdekében a mesék világának sok-sok szereplőjét hívja segítségül a szerző: boszorkányok, varázslók, tündérek és még sokan mások vesznek részt a gonosz Hakinyiti Becsuki elleni küzdelemben.
Tarcsai Szabó Tibor eddig megjelent három kötetének egyenrangú alkotótársa volt Kalmár István, akinek illusztrációi tökéletesen harmonizálnak az író látásmódjával; rajzainak groteszk humora és bája még élőbbé teszi az olvasó vizuális fantáziáját amúgy is megmozgató szöveget.
Tarcsai Szabó Tibor kimeríthetetlen fantáziájú író. Áradó mesélőkedvvel, a nyelvi játékosság ezernyi fortélyával "megbolondítva" kápráztatja el mostani meseregényével is az olvasókat. A címben szereplő város, Mesélnek térképét és a városka lakóit Kalmár István ötletgazdag, mókás, színes rajzai elevenítik meg.
A városka főterén álló Legfőbb Hivatal köré rendeződnek az "alattvalók" házai, itt épült Zalapács háza, de itt helyezkedik el Halljakend otthona és Lustapusta Zörömböröm hajléka is. A városkát övező Össze-vissza erdőben nagy kirándulásokat lehet tenni, a Buszsofőr térről induló jármű odaviszi a zöldbe vágyókat. De a városka szélén húzódik meg Dzsinkuje Bardzó és a királyok lakhelye is, valamint a Fehér szikla, ahol Barackos Fáni kacsalábon forgó plüssmackója lakik.
A mese és a valóság szálait a szivárvány pompás színeiben szövi egybe a szerző, akinek hősei valamennyien különleges figurák, főként nevük és az abban rejlő "erő" teszi őket olyanná, amilyenek, ám nagyon hasonlítanak a "valódi" emberekre, hiszen ők is esendők, erényeikkel és hibáikkal együtt: Kelemon, a "szédült tudatú művész", Lustapusta Zörömböröm, akit nem kedvelnek a városka lakói, és barátja Kardoszjánosz, akit azonban mindenki szeret, a minden lében kanál boltos, Cérnakő, és még sokan mások lehetnek személyes ismerősei, barátai a mesét olvasóknak, 8-88 éves korig terjedő korosztály játékos kedvű, gyermeki lelkét megőrző tagjai közül kerülhetnek ki. A kivitelében is igényes mű először 2003-ban jelent meg a kiadó gondozásában.
|
|