1. Kicsi Mimi és a Kökény ovi
Kicsi Mimi nagy változások elé néz. Nyuszimama úgy véli, kinőtték a régi üregüket, el kell költözniük, ráadásul itt az ideje, hogy Mimi elkezdjen óvodába járni. Mimi egyáltalán nem örül.
Mi lesz a mohafiguráival, a gesztenyebabáival és az ágyikójával?
És miért kell óvodába mennie, amikor legszívesebben otthon maradna a mamával?
Tamás Zsuzsa, Az év gyermekkönyve díjas író ezúttal két kedves mesével fordul a kisebbekhez, akik talán éppen hasonlóan nagy változások előtt állnak.
Az első mesében Mimiék elköltöznek. Bizony, mindent dobozokba pakolnak, és egy sokkal tágasabb üregben folytatatják a történetük. Persze, ez szuper: a szülőknek. De Mimi egyáltalán nincs elájulva a költözéstől. Sőt!
Szerencsére Mimi szabad. Szabad útja van a bánatának és a dühének is a költözéssel kapcsolatban, az anyukája ott áll mindig mögötte, amíg szomorú. Ez pedig a legjobb terápiának bizonyul.

A második mese pedig nem mást, mint az ovit teszi meg legfontosabb problémának. Mimi természetesen nem nagyon akar oviba menni. Sőt, egyáltalán nem akar.
A türelmes, gyerekbarát történetvezetés, kedves nyelvezet ebben a mesében is meghozza a gyümölcsét.
Az otthoni környezet után az óvodai csoportban kell megtalálnia a helyét. Mindig akad valami halaszthatatlan dolga Barnival, a kismókussal, például viráglocsolás, ringlószedés. Kedves epizód az is, amikor papával hullócsillagokat néznek, majd Mimi kap tőle egy darab tufát, azt játsszák, hogy ez egy darab a holdból.
2. Kicsi Mimi nagytesó lesz
Mimi izgatottan várja kistestvére születését. Amikor végre teljesül a nagy álma, és valakinek a nagytestvére lehet, csalódottan tapasztalja, hogy az anyukája figyelmén ezentúl már mindig osztoznia kell az új jövevénnyel.
Ez a kötet is aranyos, stílusban (gondoskodás, családi összetartozás, biztonság) és külsőben (rajzok, színek, kedves állatábrázolások) is követte az elsőt.

Ebben a kötetben mindkét történet a kórház körül forog, az elsőben Miminek a füle fáj, a másodikban pedig kistestvére érkezik. Aranyos mindkét mese, mert az első helyzet szinte valahány családban előfordul, és megismerkedhetünk kissé a fülgyulladás során mi is történik velünk, milyen vizsgálatokat tesz a doktorbácsi.
A másik mesében Mimit kissé megviseli, hogy nem ő van a figyelem központjában, hanem a pici pólyáscsomag, Bori körül forog a világ. Ezt a problémát érti meg és kezeli jól a nyuszicsalád.
Egy másik emlékezetes sztori, amikor Eperlaky doktor néni rendelőjébe viszi a mama Mimit, mert a füle fáj, hallásvizsgálatra is kell mennie, amiről kiderül, hogy semmiség az egész, kár volt félni tőle, a fülészet az erdőszéli kórházban található. Mama ápol, Mimi hősiesen gyógyul.
A kórház – ezúttal a szülészet – még egyszer szerepel a történetben, amikor Mimi nagytesó lesz. Kicsi Borival nemcsak a család bővül új taggal; megszületik a testvérféltékenység is. „Mindjárt, Mimikém!” – mondja mama és előbb ellátja a kishúg körüli teendőket, csak aztán tud odafigyelni a nagyra. Végül kialakul a napi menetrend az újszülöttel, és a konfliktusok rendre elsimulnak.

3. Kicsi Mimi barátai

A barátság nagyon fontos dolog egy kisnyúl életében. A barátokkal nagyon jókat lehet játszani, de az is előfordul, hogy az ember legjobb barátja elutazik, és talán nem is látják többé egymást.
A Kicsi Mimi sorozat harmadik kötetének két meséje a barátságokról szól, most is segítséget nyújtva az egészen kicsiknek a nagy változásokhoz.
4. Kicsi Mimi, pici Bori

Mimi féltékeny. Kishúga, Bori egyéves lett, és a születésnapjára kapott játékra Mimi is nagyon vágyik.
Meg kell azonban értenie, hogy Bori malaca nem az övé. És az anyukája minden perce és figyelme sem csak az övé...
A negyedik könyvben már Pici Bori egyéves születésnapját ünnepli a család, Papa nyuszi is több szerepet kap.


A Mimi történetekkel az egészen kicsi gyerekekhez fordul, akik örülnek, ha a saját életükben is fontos történésekről mesélnek nekik. Egy kicsit eltávolítva, egy kisállat bőrébe bújtatva a velük előforduló napi eseményekre jobban rálátnak, könnyebben megértik, mi is zajlik körülöttük. (Szepesi Dóra)
4-6 éveseknek
5. Kicsi Mimi és a nagy fagyiünnep
 Mimi már nagycsoportba jár, és az élete csupa izgalom.
Sakkozni tanul, ovi-suliba készül, és néha azon töri a fejét, hogy mi lesz, ha nagy lesz.
Miminek névnapja van, és olyan játékot kér ajándékba, aminek mama bizony nem örül.
Vajon megkapja azért, amire vágyik?
Ezt is megtudjuk Tamás Zsuzsa Kicsi Mimi-sorozatának legújabb kötetéből, ahogyan azt is, mit csinál egy kaszkadőr, mi az a mocsárbani, és hogyan lesz Mimi névnapjából fagyiünnep.
"Mimi azok közé a mesehősök közé tartozik, akikkel telik az idő (nem véletlen, hogy Horváth Ildi illusztrátorral mindig egyeztetjük, az adott történet milyen évszakban játszódik). Bár a neve Kicsi Mimi marad, egyre nagyobb lány lesz belőle: nagytesó lesz, kiesik az első foga, nagycsoportba jár…
Folyamatosan viszonyulnia kell ehhez a „kicsi is vagyok, nagy is vagyok” helyzethez. Ez a legutóbbi kötet talán annyiban különbözik a korábbiaktól, hogy ebben Mimi számára először lesz kérdéses a jövő:
hová megyek iskolába?
Hová mennek a többiek?
Találkozunk-e még?
De nem akarok senkit megijeszteni: a mese ugyanúgy olvasható három éves kortól, mint az eddigiek, és a kötet másik meséje – amelyben Mimi „mocsárbanira” vágyik – minden óvodás számára ismerős szituációt vázol fel." (Tamás Zsuzsa)
Sajóvölgyi Dalma
Tamás Zsuzsa Mimi sorozatának 5. kötete az idei Könyvhétre jelent meg, s visszatérnek benne a már jól ismert szereplők. Mimi, pici testvére, Bori, mama nyuszi és papa nyuszi, és a kislány ovis barátai is.A kötet – az előzőekhez hasonlóan – szintén két rövidebb mesét tartalmaz, amik fontos és lényeges témákat járnak körbe.
Az első történetben Mimi a névnapjára készülődik, és egy szörny nyuszit, egy vérnyulat akar, aminek véres a szája, és aminek a mama nagyon nem örül. Mimi gyermeki ártatlansággal málnásnak gondolja a nyuszi száját, és a papa – a mama morcossága ellenére – óvatlanul már megígérte, hogy megkapja ezt a mocsárbanit. Végül a kisnyuszi egy fagyigépet kap ajándékba, amivel megvendégeli barátait. A csattanót nem lövöm le, mindenesetre elég humoros történéssel zárul az ünnep.
A második mesében Mimi a nagycsoportos oviból általános iskolába készül, és az édesanyjával járja végig a különböző lehetőségeket. Ezek hol pozitív, hol pedig negatív, már-már félelmetes tapasztalatokkal zárulnak. Ezt minden kisgyermek átéli, és a mese az én emlékképeimet is visszahozta az óvodából, és az általános iskolai látogatásról is.
Bízom benne, hogy az írónő végigkísér minket még egy darabon kicsi Mimi életének folyamán, aki újabb és újabb izgalmas kalandokat él majd át, melyek segítségével a gyermekek is megbarátkozhatnak a változásokkal.
6. Kicsi Mimi karácsonya
 Közeledik a karácsony, nagy az izgalom az Öreg Tölgy aljában. Mi is részesei lehetünk az ünnepi készülődésnek, és láthatjuk, hogy Mimiéknél a karácsony nemcsak az ajándékokról, hanem az együttlétről és a gondoskodásról is szól.
Közösen sütik a mézeskalácsot, együtt takarítanak, és visznek egy kis meleget azoknak, akik fáznának karácsony éjjel.
A mézeskalács illatú karácsony után aztán eljön a vidám farsangi mulatság, mi pedig megtudjuk, hogy nem minden lovag lovagias, és a lányok is lehetnek kalózok.
Tamás Zsuzsa legújabb Mimi-kötetében üdítően más hangon mesél a karácsonyról, mint amit megszoktunk, és egyszerűen, de nagy érzékenységgel beszél nehéz kérdésekről.
Hintafa blog
Sokáig kerestem olyan apróknak szóló, lapozójellegű rövid meséket, amiktől én sem kúszom kínomban a falra és a gyerekem is örömmel nyomja a kezembe. Egyik visszatérő megoldásunk Tamás Zsuzsa Kicsi Mimi -sorozata lett. Legutóbb épp a témába vágó Kicsi Mimi karácsonyát olvastuk.

Pedig becsszóra és eskü alatt vallottam volna, hogy az első köteteknél még nagyon határozott rózsaszínekbe hajló nyuszilány meséje a túl lányos kategóriába kerül. Lám, mekkorát tévedtem, hiszen épp a hatodik részt olvastuk a minap. Mostanra sokat szelídültek a rózsaszínek is, viszont a tartalom ugyanolyan szerethető maradt.
A két-két rövidebb mesét tartalmazó kötetekben Tamás Zsuzsa olyan problémákat jár körül, amik a kis- és nagyóvodás korosztályt érintik. Ez is egy olyan időszak, amikor hatalmas változások mennek végbe a gyerekek életében, mind érzelmileg, mind életkörülményeikben. Jöhet kistesó, óvoda, ahol barátokat kell találni, elválni naponta pár órára anyától. Ezért akár egy napon belül is sokszor felbukkan a szeparációs félelem, düh, féltékenység ijesztő kavalkádja. Sok bonyolult érzelem, amit se felismerni nem könnyű sem pedig kezelni. De még ha nevet is tudnának adni ezeknek a felkavaró érzelmeknek, az óvodáskor még nem az pillanat, amikor pusztán a felismerés segít minket az érzelem hatókörén kívülre helyezkedni.

Mimi mindazt megéli, amit a mi kisnyulaink. Az ijesztő, frusztrációt okozó, bosszantó problémákat a kialakulásuktól kezdve a boldogságot jelentő megoldásig. Nem csoda, hogy T árgus szemekkel és feszült figyelemmel követte minden részben a kalandokat, hiszen olyan könnyű beleképzelni magát Mimi cipőjébe, mintha a sajátja lenne.
Tamás Zsuzsa jó érzékkel találja meg az egyensúlyt a problémát felgöngyölítő részek és a nyuszikat körülvevő szerető családi légkört megteremtő mesevilág között. De azért a problémák mellett bőven akadnak kellemes, meghitt és vicces pillanatok is.

Mimi karácsonya is rendhagyó, hiszen a Távoli Erdőben a termeszek földönfutóvá tettek sok lakost. Mimi anyukája pedig szeretne segíteni neki azzal, hogy odaajándékozza a nyuszi kinőtt hálózsákját. Vajon a nyuszi meg tudja élni az örömöt, amit a segítség okoz?

A második mese az ünnepek utáni ovis farsangra kalauzol el, ahová Mimi kalózként szeretne elmenni. A jelmezt anyu segít megoldani a karácsonyra kapott varrógépen és a feszültséget, amit a látszat és a valóság összeütközése okoz pedig egy jó beszélgetés old fel.

Horváth Ildi illusztrációi a nyúlüreg és az erdő biztonságos, lekerekített világát tükrözik. A nagyszemű nyúlcsalád vacka és az őket körülvevő világ megnyugtató színei vidámságot és jókedvről mesélnek.
Mimi egy olyan sorozat, amivel fel lehet nőni.
7. Kicsi Mimi iskolás lesz
 Kicsi Mimi azon mesehősök közé tartozik, akikkel múlik az idő. Épp elkezdte az óvodát, amikor megismertük, most pedig mint iskolás nagylánytól veszünk tőle búcsút.
Tamás Zsuzsa legújabb meséi nemcsak a Kicsi Mimi-rajongóknak nyújtanak segítséget, hanem minden, óvodából iskolába lépő kisgyereknek.
A sorozat hetedik kötetében először az óvodai búcsúztatóra, majd az iskolai évnyitóra készülhetünk együtt Mimivel.

A mesék a már megszokott érzékenységgel mutatják be mind a búcsúzást, mind az izgalmakkal teli kezdeteket, és bizonyítják, az ünnepek nemcsak ajándékokról és szép ruhákról szólnak, hanem arról, mi van a szívünkben.

|