Padlókönyvek
2017.10.27. 13:42
Típus: kreatív-interaktív mesekönyv
Illusztrálta: Gévai Csilla, Rontó Lili, Sütő Róbert
Kiadó: Akadémiai Kiadó, 2013
Oldalszám: 24
 Három mese: Jancsi és Juliska, A három kismalac, Piroska és a farkas. Három grafikus: Gévai Csilla, Rontó Lili, Sütő Róbert. Két nyelv: magyar és angol. És egy igazán nagy könyv: 30×42cm (A3).
Terítsd a padlóra a könyved, üld körül a barátaiddal és a családtagjaiddal, ugorj fejest a mesékbe, és indulj el az úton!
Te magad is eljátszhatod a meséket a könyv lapjain, ha kiemeled a kiadvány közepén található dupla oldalt, és körbevágod a szereplők figuráit.
|
A Padlókönyvek (szerk.: Kocsár Lóránt, Akadémia Kiadó, 2013.) egyszerűbb ügy: mert mindenki számára hozzáférhetővé teszi a közösségi mesélés élményét.

Kinyitjuk az A/3-as méretű könyvet, lerakjuk a földre, körbeüljük. És kezdődik a csoda: a mesék utakként jelennek meg a könyvlapokon: Jancsi és Juliska, a Három kismalac és Piroska útját látjuk az erdőben. Az előzőleg kivágott szereplőket pedig tologatjuk az úton, ahogy a történet halad előre. Pont annyi erőfeszítés a mesélőtől, amit könnyedén megtesz, mégha mégoly fáradt is. És a mese közös életre kel. A gyerek kapkodja ki a kezünkből a szereplőket, maga is mesél, újra- és újrajátssza a történetet. Testvérét látva már a kétéves is mondja a maga verzióját.

Mert annak rendje és módja szerint természetesen sorra születnek a különböző verziók: mindenki mondja a magáét. Gévai Csilla, Rontó Lili és Sütő Róbert illusztrációi pont annyira sematikusak és mégis részletgazdagok, hogy a történet színezésére ihlessenek, vagy éppen az egész storyline-nak adjanak egy-egy gellert.

A mesélés heve, a közösségi megélés öröme simán feledteti a könyv hibáit: azt, hogy a szereplők bele vannak rajzolva a képekbe, így a mozgatható hősök duplán szerepelnek a mesében; azt, hogy ha valóban egy útként fogjuk fel a történeteket, nagymama háza nem szerepelhet két lapon is, hiszen az a haladás linearitásában két házat jelent; az, hogy a lapok úgy vannak összefűzve, hogy Jancsi és Juliska útja szó szerint belefut a Három kismalacéba. De mindez elhalványul, mert a hősök élnek, a történet fejlődik, és valóban átsétálnak a szereplők egymás terébe. (Jut eszembe, Szirmai Márton rövidfilmje Agócs Írisz illusztrációival) Az eredeti mesék így tehát nagyvonalúan is kezelhetők: éppen ezért nem gond, ha esetleg problematikusnak tartjuk az eredeti történet ismertetését a gyerekkel. Én speciel Jancsi és Juliska történetét nem osztom meg az ötévesemmel. Ehelyett teljesen rábíztam a történetalkotást. És működött.
Forrás: idotetrisz.blog.hu
|

|