1. Misu, a kisnyuszi
Kiadás éve: 2015
Oldalszám: 64
Misu, a főszereplő kisnyuszi ügyes-bajos dolgai elevenednek meg ezekben a nyúlfarknyi mesékben - csupa olyan dolog, ami minden kisgyerekkel megesik. Nincs kedve oviba menni, fogat mosni, öltözködni, annál inkább van kedve szülinapot ünnepelni (a negyediket, az ötödiket és a hatodikat, egy héten belül), cirkuszba menni vagy karácsonyozni - nyár közepén.
Rotraut Susanne Berner nevét a Böngésző-sorozatból ismerhetjük: ezúttal nemcsak rajzolóként, de meseíróként is bemutatkozik. A Misu rövid, egy oldalas kis meséi segítenek a legkisebbeknek és szüleiknek feldolgozni a mindennapi problémáikat.
 
  
2. Misu mindenre kíváncsi
Kiadás éve: Pagony, 2015
Oldalszám: 65
Misu, a főszereplő kisnyuszi olyan, mint minden kisgyerek – okos, kíváncsi, örökmozgó, néha akaratos és makacs.
Nincs kedve cipőt húzni vagy szépen enni, nem akar lefeküdni, vigyázni a kistestvérére, legszívesebben egész nap tévézne. De imád az unokatestvérénél matracon aludni, az oviban a többiekkel játszani, kettesben kalandozni a papájával vagy társasozni.
Az egy-két oldalas, rövid történetek segítenek ráismerni a mindennapok nehézségeire és örömeire – gyerekeknek és szülőknek egyaránt!
 
 
 
Misu, a kisnyuszi nyúlfarknyi történeteit már ismerhetitek. Most végre további szösszenetekkel bővül a paletta: érkezik a Böngésző-sorozat méltán népszerű szerzőjétől, Rotraut Susanne Berner tollából Misu, aki mindenre kíváncsi. Már az első kötet is elvarázsolt a finom kis nyelvi játékaival, amit már a pici gyerekek is pontosan megértettek. A rövid történetek struktúrája, hogy adódik egy konfliktus, amit valamilyen erősen tükröt tartó komikum old fel.
Mindjárt az első történetben például Misu eldobja a rágóját, mert amúgy is csupa szemét minden. Apukája rászól, hogy nem kéne, Misu köti az ebet a karóhoz, és belerúg valami ragacsosba, ami felszedi a cipőjére a többi hulladékot. Az apukája viccesen megörül (remélve, hogy ezzel a kis ballépéssel Misu kicsit kizökken a durcából), és megjegyzi, hogy így végül is elmehet utcaseprőnek.
Az igazán vicces mégis az, amikor utána váratlanul belelép Misu rágójába. Így már mindketten mehetnek szemetet szedni.
A legjobb a szövegekben az, hogy nagyon jókat lehet nevetni a szülőkön. Bár sok történetben tényleg pókerasztalhoz méltó türelemmel, hidegvérrel és humorral oldják meg Misu szülei a „problémát”, sokszor előfordul az is, hogy ők a bénák vagy figyelmetlenek. És ez az, amit Misu szemszögéből Rotraut Susanne Berner remekül karikíroz.

Mindenkinek szívből ajánlom ezeket a mókás kis történeteket, de ne lepődjetek meg, ha belefuttok egybe, aminél majd azt érzitek „Pff, innen nézve ez tényleg így fest!”. Én már az első kis könyvet is nagyon szerettem, de azt hiszem, ez talán egy picit még jobb lett.
3. Szia, Misu!
Kiadás éve: 2017
Oldalszám: 80
Nálatok is előfordul, hogy reggel nehezen megy a felkelés, este pedig a lefekvés? Hogy hiába pakoltok be nagyon alaposan induláskor, mégis kiderül, hogy a legfontosabb dolog maradt otthon? Hogy a gyerekek akkor játszanak a legjobban, amikor éppen ebédidő van?
Most a sorozat egy rendhagyó kötettel bővült, amiben kevés szöveg, óriási képek és négy frappáns mese talált otthonra.
Hamarosan itt a húsvét, ez a könyv ideális ajándék is lehet a csoki mellé, hiszen a sorozat egy rendhagyó kötettel bővült, amiben kevés szöveg, óriási képek és négy frappáns mese talált otthonra.
Misu, a nyuszigyerek pont olyan mint te

Hajdu Zsanett
Rotraut Susanne Berner a népszerű Böngésző-sorozatát már biztos ismered. Nincs olyan ovi, család is alig, ahol ne lenne legalább egy évszakos Böngésző a polcon. Hazájában mégsem az óriási képeskönyvek miatt vált fogalommá a Berner neve.
A nyuszis meséi kultikusak, hőse, a kedves, dacos, kíváncsi és játékos Misu (Karlchen) figurája pedig a gyerekek ikonjává vált. Megpróbálom kideríteni, mit is szeretünk annyira ebben a kisnyusziban.
A Misu könyvek ránézésre nem tűnnek formabontónak, a képei kedvesek és otthonosak, amiken bőven akad böngésznivaló. De, ha egy mesét is elolvasol, egyből rájöhetsz, hogy az igazán jó szöveget egyből kiszagolod, ezek a kis mesék pedig egytől egyig pontosak és frappánsak. Sokkal találóbban rímelnek egy kisgyerek megfigyeléseire az életről, mint bármi, amit az utóbbi időben olvastál.
A kicsi gyerekeknek jó mesét írni könnyűnek tűnik, mégis az egyik legnehezebb műfaj. Éppen azért, mert a szöveget általában felnőttek szokták felolvasni. Persze olvashatja nagyobb gyerek is, a lényeg, hogy a jó gyerekmeséknek olyan pontosnak kell lenniük, hogy az egész családot elszórakoztassák. Egyszerre megragadni és fenntartani egy fiatalabb és egy idősebb ember figyelmét nem sok könyv tudja igazán. Nálunk Misu mindenkinek elég gyorsan belopta magát a szívébe. Este, mikor szertartásosan tanakodunk, hogy mit meséljünk, megnyugtató érzéssel tölt el, hogy ott van a polcon.
Nehézségek mindig vannak
Kisgyereknek lenni nem könnyű, és ezt Misu nem is rejti véka alá. Történeteiben sokszor találkozhattunk nehezebb reggelekkel vagy estékkel, teljes kiborulással az utca közepén, veszekedéssel, falánksággal vagy egy bonyolultabb bevásárlással. De nem csak a fáradtság, félelem vagy düh jelenik meg a mesékben, hanem a játék, a kaland, a szeretet, a biztonság, sőt sok répa is! Az egyszerű játékra hívó és a bonyolultabb konfliktust felvető meséinek aránya pont jó. Úgy mesélhetjük el a legnehezebb gyermeki érzéseket, hogy közben rengeteget szórakozunk és nevetünk.
A gyerekek valószínűleg ezért imádják Misu történeteit, mert amellett, hogy viccesek és tele vannak élettel, bátran bevállalják a gyermeklét árnyoldalának a bemutatását is.

Egy türelmetlenül kezelt hiszti, egy fáradt kiborulás, vagy egy szervezetlen bevásárlás beárnyékolhatja az egész napot spirált indítva a kisgyerekekben. És türelmes szülőnek sem olyan könnyű lenni. Misuéktól nem csak a gyerekek, hanem a felnőttek is tanulhatnak. A szülők és nagyszülők a kötetben egyáltalán nem csodálatosak, követnek el apróbb hibákat, sőt feledékenyek és türelmetlenebbek is néha, ám ez a mesékben mindig átbillen a egy frappáns poénba, ami megoldja a felmerülő problémát. Ezek a trükkök, tűpontos mondatok pedig nem csak a gyerekek elismerését és humorérzékét mozgatják meg, hanem a felnőttekét is. Ezért jó Misut mesélni kicsiknek és nagyoknak is. Amikor pedig egy nehéz helyzetben egy kisgyerek szájából elhangzik egy történet vége,
"Legközelebb vécén ülve iszom a gyümölcslevet, jó? (...) Akkor nem fog kifolyni." - ezzel egy csapásra megoldva a problémát is, csak mosolyogni tudok, hogy pontosan érti a helyzetet és alkalmazza a mesében hallott poént a konfliktus megoldására.

|
|