A média gátolja a csecsemők nyelvi fejlődését
A televíziós és digitális média műsorokat egyre fiatalabb korban kezdik el nézni a gyerekek. Sajnos, ez a nyelvi fejlődésben is hátráltatja a gyerekeket a közhiedelemmel ellentétben.
Eric Sigman brit pszichológus szerint a túl korai média és számítógép-használat rendkívüli módon hátráltatja a gyerekek beszéd- és nyelvi fejlődését. Egy 2008-ban írt tanulmányában leírta, hogy minden egyes média előtt töltött óra 16 hónapos korig átlagosan 6-8 szóval kevesebbet jelent, mintha nem néznének médiát.
A műsorok gyártói azt állítják, hogy a programok fejlesztik a gyerek nyelvi készségeit és felfogási képességét, de a felmérések szerint ennek éppen az ellenkezője igaz. Minél többet nézik a műsorokat, annál rombolóbb a hatás. Tehát, ha a Baby Einstein játékkal akarjuk tanítani gyermekünket, amint képes lenyomni a billentyűt, abban a reményben, hogy felgyorsítjuk a fejlődését, lehet, hogy inkább ártunk neki.
A három éven aluliak számára létrejött Bebe TV 2011-től Duck TV néven sugároz, a változás pedig azzal is jár, hogy az ártalmatlan képek - macik, halak, kisautók - vetítése mellett rendes műsor is várható a csatornán.
De milyen programokat nézhetnek a csecsemők?
És jó-e egyáltalán, ha tévéznek?
A szolgáltatók és a pszichológusok véleménye eltér, a szülők többsége azonban örül, hogy efféle csatornák is akadnak a kínálatban.
Egy blogíró anyuka bejegyzése szerint tizennégy hónapos gyermeke a Bebe TV nagy rajongója, és sok mindent felismer már a képernyőn: "Nyávog, ha cicát lát, hoppázik, ha nyuszit, kacsint, amikor a Zöld-kék bolygó kislánya kacsint, és integet, amikor az ufók visszaintegetnek".
A bejegyzéshez fűzött hozzászólások mindegyike - gyakorló szülőktől - csak dicséri a csatornát, miközben az orvosok és pszichológusok egyáltalán nem biztosak abban, hogy a tévézés jót tesz a gyermeknek: gyakori vélemény szerint a csecsemők például érzékenyebbek a képernyő vibrálására, rossz hatással van az idegrendszerükre.
Forrás:
Natúrsziget
<<Vissza
|