A MINDENSÉG KULCSA A MESE (2)
Mi a mese? Két meghatározás és kiegészítésük:
1) Minden mesék kezdete a népmese. Egy olyan csodálatos történet, amely egy közösség alkotása, szerzője nem ismert.
Célja, hogy értékekben gazdag élet megélésére bíztassa hallgatóját. Ezt a célját a szórakoztatáson keresztül éri el. Fajtái: varázsmese, fabula (tanító mese, állatmese), csalimese stb.
2) A kollektív tudattalan tartalmai az archetípusok.
Archetípus: a platóni eidosz magyarázó leírása szerint az ősidők óta meglevő általános képek. Jól ismert kifejeződésük a mítosz és a mese. (Carl C. Jung. 1875-1961)
|
Mielőtt tovább mennénk, jeleznünk kell egy bizonytalanságot. Nem minden mese, mítosz, legenda valóság nélküli. Erre a legszebb példák:
-
A bibliai Noé és családja, az özönvíz története. Mai kutatások szerint a történet alapját képező esemény megtörtént. (Legrégebbi írásos emléke Mezopotámiába, Kr. e. 1300-1500 környékére tehető. Kutatók szerint még régebben történt.)
-
Széljárta Ilion vára. Trója, mai nevén Truva a Hiszarlik dombon. (Alapítva Kr. e. 3000. A trójai háborúban elpusztult kb. Kr. e. 1200 vagy 1300-ban.) Heinrich Schliemann (1822-1890) 1871/73-ban megtalálta Priamosz kincseit Homérosz Iliásza alapján. Lehet, hogy Atlantisz sem csak egy mese?
Kis kitérőnk után kanyarodjunk vissza fő témánkhoz, a mesékhez.
A mesék legősibb fajtája a népmese. Ezen belül időrendben közel azonos időszakban jelennek meg a varázsmesék és a tanítómesék.
Tanításakor sokan használják Kalocsai-Kiss-Szabóné (1980) által kidolgozott módszertant:
-
Az első mese tárgyalásakor a mese vagy annak részlete elmesélhető bemutatva, hogy a mesének meghatározott kommunikációs célja van. Jellemzője, hogy jó és rossz szereplői vannak.
-
Általában a mesehősnek a legkidolgozottabb a jelleme. Mesehősnek célja, küldetése van, amely elérésében a többi mesehős, szereplő segítheti vagy gátolhatja.
-
A népmese szereplői jellegzetes nyelven beszélnek.
-
A varázsmese állandó cselekménysort tartalmaz, egyéni felhasználása változó. (Állandó cselekmények: kiindulás, próbatételek, esküvő; állandó szerepkörök: hős, ellenfél, királykisasszony, adományozó stb.)
-
A szereplők szerepköre állandó, de egyéni vonásaik mindig mások.
|
|