ABC lakópark
Both Gabi 2012.11.07. 10:52
Illusztrálta: Kállai Nagy Krisztina
Kiadó: Egmont, 2011
Oldalszám: 38
Ahol a hangok laknak: versek, mondókák az ábécé betűire
"– Ahol a hangok laknak…
– A hangok is laknak?
– Hát persze. Nem is tudtad?"
A hangok betűkben laknak. A betűk szavakban, a szavak mondatokban. A mondatok mesékben és versekben. Vagy mondikákban, amiket csak úgy mondogatni lehet, meg dúdolgatni.
|
Leírva sorokba rendeződnek, mint amikor sétálnak az utcán az ovisok. Tudnak játszani is, meg bukfencezni. Vidámak és szomorúak tudnak lenni. Csendesek és hangosak.
Akár egy lakópark, ami tele van hangokkal meg csendekkel. Mert a hangok is laknak. A csendek is. Nem is tudtad?"
Both Gabi
2011-ben jelent meg ez a nagyszerű kötet, ami ilyenkor, iskolakezdés táján még inkább aktuális. Kár volna érte, ha elveszne ebben a könyvrengetegben. Nem csupán azért bánnám, ha nem kapna elég figyelmet, mert Kállai Nagy Kriszta képei és betűi vidám, színes hátteret adnak a versekhez, hanem azért is, mert a rengeteg egyéb ábécéskönyv között a használhatóságát tekintve kiugróan jó.
Klasszikus olvasókönyvnek talán ez sem alkalmas, de arra mindenképpen jó, hogy a betűkre irányítsuk a gyerekek figyelmét.
Miklya Zsolt felszabadultan játszik a témával, mindig van ihlete, és még az olyan rutinos versolvasókat is meg tudja lepni egy-egy váratlan rímmel, mint amilyen én vagyok. A célközönséget, aki jelen esetben egy öt és fél éves, iskolába készülődő, hozzám igen közel álló fiúgyermek, egyenesen lenyűgözik a szövegek és a képek is. Egyik kedvencét, a Ha majd hatéves leszek című könyvet pici kora óta sokszor olvastunk végig, amelyet szintén Kállai Nagy Kriszta illusztrált.
Az ABC lakóparkban tényleg az ábécé betűi laknak, sok egyéb színes lénnyel együtt. A betűk sok formában jelennek meg. Végighalad a könyv margóján a nyomtatott nagybetű, de mellette látható ugyanaz írott kisbetűvel és nyomtatott, dőlt kisbetűvel is. A gyerekek így sokféleképpen megismerhetik a formát, ezért nem éri őket meglepetésként, ha más környezetben másképp találkoznak vele.
Vannak négysoros, többstrófás, ütemhangsúlyos és olykor rím nélküli versek is a kötetben. Ahelyett, hogy írnék róluk, inkább idézek néhányat, ezek magukért beszélnek:
Egy négysoros:
Eszter mester ujjai közt
selyem cérnaszál,
fehér vászonterítőjén
ezüstszín fonál.
Egy nyolcsoros:
Ideje a télnek,
ideje a nyárnak,
ideje a jégnek,
ideje a sárnak,
ideje a csúfnak,
ideje a szépnek,
ideje a búnak
és a nevetésnek.
És az egyik kedvencem, ami ars poeticának is beillik:
Zsolt.
Inge, zsebe
csupa folt.
Mazsolája
sose volt.
Ám a dala,
muzsikája
zsoltáron
csiszolt.
Ajánlom ezt a könyvet iskolába készülődő gyerekeknek és szüleiknek, de már a kisebbek is élvezni fogják a színeket, a rímeket, és beléphetnek a betűk varázslatos világába. (Egmont, 2011)
Asztal alatt
Anikó
bújik kócosan.
Ablak előtt
millió
angyalszárny suhan.
Harcsa Henrik
hetyke bajsza
halastavát még uralja.
Míg egy háló,
lesben álló,
ki nem fog rajta.
Qurta farqú malac helyett
kurta farkú malacot írunk.
Pedig a Qurta Farq sokkal,
de sokkal előkelőbb.
Űrhajóban ember ül,
űrmagába elmerül.
Majd, hogy el ne szenderüljön,
űrsétát tesz egyedül.
Ugye rossz az űrmagány?
Tessék, itt az űrkutyám!
Ő majd nyüszít, ha elalszol,
s űrsétáltat, gazdikám.
|
|