INTERJÚK : Majoros Nóra - A torony - 3x1 család |
Majoros Nóra - A torony - 3x1 család
gyermekirodalom.hu 2016.04.02. 23:46
Majoros Nóra első két könyve
Majoros Nóra A torony című könyve egy álmának elmesélése; a különös, látomás-szerű történet az Abrakadabra Kiadó gondozásában jelent meg, Sánta Kira illusztrációival.
„Az volt a célom, hogy pontosan azt örökítsem meg, ami az álmomban volt, hogy pontosan azt az érzést közvetítsem.”
Nórának ez a második könyve, az első egy sikertelen Aranyvackor-pályázat után született, ahol a kiadók értékelőjükben felsorolták, milyen témákban olvasnának legszívesebben kéziratot: család, válás, halál, szerelem.
„Én egyáltalán nem gondolkodom így, nem gondolkodom témákban, de mikor ezt meghallottam, egyből arra gondoltam: család?, hát jó, ki tudna arról írni, ha én nem…! Nekünk ugyanis igazi patchwork családunk van, a szüleim elváltak és újra családot alapítottak, így összesen tízen vagyunk testvérek, szóval rengeteg a személyes élményem…”
|
Ebből született meg a 3×1 család, amely a Móra Kiadó Már tudok olvasni-sorozatában meg is jelent, Rubik Anna rajzaival. „Annával a kiadó hozott össze, nem is találkoztam vele a könyv megjelenéséig, mégis a képekről hűen visszaköszönnek azok a részletek, azok az apróságok, amelyek a valóságban, a családunkban is olyanok, mint a képein.”
Nóra rengeteget ír, ugyanakkor a megírt szöveget nem gondolja teljesnek. Nagyon fontosnak tartja a kiadóknál a szerkesztők munkáját, ezért is gondolja azt, hogy a könyvkiadás voltaképpen a könyv szerzőjének, illusztrátorának és szerkesztőjének csapatmunkája. „Igénylem, hogy a kiadónál még szétszedje a szerkesztő a szövegemet, az attól lesz kész” - vallja.
A gyermekirodalom területére olyan családból érkezett, amelyben mindenki kreatív, valamilyen művészeti ágban tevékenykedik. Őt is sokáig a képzőművészet érdekelte, aztán mégis inkább az irodalmat választotta, mert, mint mondja, sokkal elégedettebb azzal, amit szavakkal ír le, mintha megrajzolná; sokkal pontosabb tud lenni.
Bár van egy kisfia, nem miatta választotta a gyermekirodalmat. Végzettsége szerint tájépítész, majd építész édesapja mellett dolgozott; a gyermekirodalom volt az a terület, ahol otthonosan érzi magát. A jövőbeli tervei között szerepel egyiptomi naplójegyzeteinek kiadása. Korábban évről évre visszatért egy építészeti munka szervezése miatt Egyiptomba, az itt szerzett élményeiről gyűlik ki lassan egy könyvre való.
„Eddig véletlenszerűen úgy alakult, hogy évente jelent meg egy kötetem – szeretném tartani ezt a ritmust, és minden évben megjelenni egy könyvvel.”
|
|