Hol a mesénk?
2016.10.06. 19:53
Írta és illusztrálta: Hervé Tullet, fordította: Szilvásy Edit. Vivandra, 2013., 64 oldal
"Ebben a könyvben találkozhatsz: szereplőkkel (még kicsit vázlatosak) és egy szerzővel (Psz! Még javában dolgozik).
Na igen, mert a könyv még nincs készen!
De mivel itt vagytok, és egy mesét szeretnétek olvasni, a kedvetekben fog járni. (Legalábbis megpróbálja…!)"
Aki kezébe veszi a mesekönyvet, egy készülőben lévő kötettel találkozik, melynek meséit együtt alakítják a meseszereplők a mesét hallgató gyermekkel együtt. A könyv első lapjain egyrózsaszínű malac és egy kék varázslósipkás kislány csodálkozik rá a gyerekekre, hogy könyvüket kinyitották.
A két szereplőhöz csatlakozik még egy barna kutya, egy zöld kígyó és egy félkész pálcikaember is, akik együttesen rájönnek: a gyerekek egy mesét akarnak, ami azonban még nincs kész. Vajon mit tehetnének, hogy a gyerekek mégis elégedettek legyenek?
|
A kígyó szerint tehetnének bele több színt.
Felhasználhatnának egy szép tájképet - kiáltja a pálcikaember, és lóhalálában hoz is egy szép tengerparti naplementét, a többiek azonban unalmasnak találják azt.
Akkor kell inkább egy gonosz, az minden mesében kötelező - mondja a kutya, a fogakkal rendelkező, piros pacni azonban nem elég ijesztő.
A kedves szörnynek azonban hatalmas ötlete támad: kell még a szerző, hogy a mesének története is legyen...
A szórakoztató, rendkívül ötletes és látványos mesében, a rajzok közé applikált fotók formájában így maga szerző is feltűnik.
Hervé Tullet, francia képzőművész olyan könyveket készít gyerekeknek, ami segíti vizuális kultúrájuk, kreativitásuk fejlődését. Első látásra a történetek nagyon egyszerűnek tűnnek, mondhatni unalmasnak, ahogy ezt a szerző is említi szereplői szájába adva a gondolatot "Hol a mesénk?" című könyvében. Viszont van benne valami "egyszerű, de nagyszerű", amit a gyerekek imádnak.
Vitathatatlan, hogy a szerző könyveinek sikere abban is rejlik, hogy a vizualitás nagyon előtérbe került a mai világban. Azonban van a háttérben más is. Az ő művei lehetőséget adnak arra, hogy másként gondolkodjunk.
A híres Pötty könyvhöz például tartozik egy társasjáték, ami egy zacskó színes pöttyből, és néhány képzőművészeti alkotásnak is tekinthető táblából áll. A játék az, hogy a gyerek maga alkosson szabályokat, ami szerint játszik. Ez kiváló lehetőség arra, hogy a megszokottól eltérő, kreatív megoldásokat tanuljunk meg kidolgozni. Gyerekeknél óriási sikere van, egymás után többször is el kell olvasni - játszani a történetet.
Tullet könyve mese a mesében, tele szokatlan, vicces ötlettel, amelyben a szerző is fontos szerepet játszik.
|
|