Csillagfürt egy átlagos tíz év forma kislány, aki meglehetősen lusta és rendetlen. Szeret lustálkodni és az iskolában ábrándozni, viszont nem szereti elmosogatni maga után a bögréjét vagy rendet rakni a szobájában. Igazából bántja ám a dolog, mert nem akar ő lusta lenni, csak hát olyan nehéz erőt vennie magán!
Ilyen felütés után melyik gyerek ne tudna azonosulni a főhőssel?
Egy nap azonban megjelenik nála egy manó, aki azt állítja, ő tudja, hogyan gyógyulhat ki a lustaságbetegségből. Létezik egy varázsvirág, aminek az illata elmulasztja! Nincs más dolga, minthogy furulyáznia kell egy dalt ennek a virágnak.
![csillagfurt-belso2](https://talaldki.hu/divi/wp-content/uploads/2017/09/csillagfurt-belso2.png)
Csakhogy Csillagfürt se kottát olvasni nem tud, se nem játszik semmilyen hangszeren. A manó viszont ad neki egy igazi körtefából készült furulyát, és elküldi Kőfali Zanóthoz, mondván, ő majd megmutatja neki, hogyan is kell a furulyázáshoz nekilátni
És így kezdődik a kalandok sorozata, amelyeken keresztül Csillagfürt apró, pici lépésenként megtanul furulyázni. Pont, mint a való életben, mindig csak egy kicsi új dolgot tanul, viszont sokat gyakorol.
És nem ám csak úgy a gyakorlás kedvéért, hanem mert egyre másra találkozik újabb és újabb lényekkel: manókkal, boszorkányokkal, törpékkel, állatokkal. Hol segít rajtuk a furulyaszóval, hol “csak” megvigasztalja vagy szórakoztatja őket vele.
Kalandjai során sokszor kerül nehéz helyzetbe, de mindig tanul belőle valamit.
![csillagfurt-belso1](https://talaldki.hu/divi/wp-content/uploads/2017/09/csillagfurt-belso1.png)
Fráter Zsuzsanna
A Csillagfürt avagy hogyan gyógyuljunk ki a lustaságbetegségből Nagy Anikó Johanna különleges gyermekkönyve, mely az Abrakadabra Kiadó gondozásában jelent meg. Különleges, hiszen egyszerre meseregény és furulyaiskola, így a kis olvasók egy izgalmas történet közepette ismerkedhetnek a zene és a furulyázás rejtelmeivel.
Nagy Anikó Johanna meseregénye egy kislány, Csillagfürt megható története barátságról, kitartásról, emberségről, jóra törekvésről.
Mindemellett pedig remek “tankönyv” a zenei alapokról, hangokról és a furulyázás művészetéről.
Csillagfürt elindul, hogy megtanuljon furulyázni és megtalálja a varázsvirágot, aminek a segítségével kigyógyulhat a lustaságbetegségből. Ez a kór ugyanis nagyon elhatalmasodott a kislányon, így nem képes rendet tenni a szobájában, megírni a leckéjét, és az anyukájának sem tud segíteni.
![Az Abrakadabra Kiadó fotója](https://i2.wp.com/cornandsoda.com/wp/wp-content/uploads/2016/03/csillagfürt2.jpg?resize=800%2C578)
Egy kis manó tanácsára azonban útnak ered, hogy miután megtanul furulyázni és rátalál a varázsvirágra, eljátszhassa megfelelő dalt, melytől a különleges virág olyan csodálatos illatot áraszt, hogy rögtön kigyógyul a lustaságból. Mindeközben izgalmas kalandokban lesz része, próbákat kell kiállnia, s rengeteg érdekes szerzettel találkozik, s új barátságokra tesz szert. Ezek hatására azonban nemcsak furulyázni tanul meg, hanem olyan fontos dolgokat is, mint a segítőkészség, önfeláldozás, szeretet és bátorság.
Ráadásul az írónő végig kommunikál a mese kis olvasóival. Többször kiszól a történetből, s megszólítja, felhívja egy-egy dologra a figyelmüket, így mintha a könyvet lapozgató gyerek is a kaland részesévé válna.
Az ajánlásában Berg Judit írónő a következőképpen jellemzi a meseregényt:
“Ez a gyönyörűen megírt, okos és vidám mese észrevétlenül tanít nemcsak furulyázni, de élni is.”
Kállay Gábor ének- és furulyaművész pedig így ír róla:
“Csillagfürt példája kigyógyíthat minket mindennapi gyarlóságainkból: lustaságból, gyávaságból, önbizalomhiányból, és meggyőződésem, hogy a gyakorlatban segítségére lehet minden olyan furulyatanárnak, aki kisebbekkel is foglalkozik.”
A megható és tanulságos történetet Egri Mónika gyönyörű rajzai teszik érzékletessé és még inkább kifejezővé. Az illusztrációk mókásak és bájosak is egyben, így tökéletesen illeszkednek a mese hangulatához és világához.
Nagy Anikó Johanna könyve igényességével, kidolgozottságával, pedagógiai érzékével kiváló segítséget nyújt a kis furulyatanoncoknak, hogy lelkesedésük ne lankadjon az esetleges nehézségek láttán, és megőrizzék elszántságukat és szorgalmukat. Bájos történetével, mágikus világával inkább a kisebbek számára ajánlott, így a hosszabb terjedelme miatt remek közös program lehet a napi egy-egy fejezet olvasása.
A könyvhöz tartozik még egy külön, kiegészítő Csillagfürt kottafüzet is, ami a furulyázáshoz nyújt kiváló alapokat és, segít a meseregényben elhangzó zenei ismereteket elsajátítani.
![csillagfurt-melleklet](https://talaldki.hu/divi/wp-content/uploads/2017/09/csillagfurt-melleklet.png)
A könyv írója egy furulyatanárnő, akinek minden sorában észrevétlenül ott rejlik a szándék, hogy a mese által hasson, neveljen, tanítványait arra ösztönözze, hogy legyenek kitartóak, mert a sok gyakorlás, ismétlés meghozza gyümölcsét. A meseregény egyben furulyaiskola is, kis kottakönyv-melléklettel a végén.
![csillagfurt-melleklet1](https://talaldki.hu/divi/wp-content/uploads/2017/09/csillagfurt-melleklet1.png)
![csillagfurt-melleklet2](https://talaldki.hu/divi/wp-content/uploads/2017/09/csillagfurt-melleklet2.png)
![csillagfurt-melleklet3](https://talaldki.hu/divi/wp-content/uploads/2017/09/csillagfurt-melleklet3.png)
VISSZA AZ OVISOK OLDALÁRA>>
VISSZA A KISISKOLÁS OLDALRA>>
|