Oldalszám: 252
Vermeer XVII. századi holland festő volt, akinek a műveivel már biztos találkoztatok egy-egy reprodukción. A Vermeer –rejtély c. könyvben a főszereplő gyerekek pedig szintén egy titokzatos képe után nyomoznak.
Az amerikai író, Vermeer képét vette alapul könyvének, amely ötletes volt, hiszen ezzel is felhívja a mai fiatal olvasók figyelmét a művészetre.
Rögtön felmerül az olvasó agyában, hogy ki volt Vermeer, hol élt, milyen képeket festett, s máris elindulhat egy kulturális nyomozás a híres festő után. Ám a könyv izgalmát egy másik nyomozás adja meg, amelyben két chicagoi gyerek bonyolódik egyre izgalmasabb kalandokba. A gyerekek életét teljesen felkavarja fiatal tanárnőjük titkos levele, a furcsa egybeesések, egy érdekes antikvárium, egy izgalmas könyv, és egy titokzatos idős hölgy.
A Vermeer kép mellett, még egy érdekességet tár az olvasók elé az író, még pedig a pentominót.
A pentominó:
„12 darabból álló matematikai eszköz. Minden elemet öt négyzet alkot, melyeknek legalább egy oldala érintkezik. A pentominót a világ minden táján használják a matematikusok, hogy új ötletekkel állhassanak elő a geometria és a számok útvesztőiben. A pentominókat az ábécé elemeiről nevezték el, bár az alakjuk nem mindig hasonlít a kiválasztott betűre.”- így kezdi az író a könyvet, s innentől kezdve a pentominónak komoly jelentősége lesz a könyvben.
Pentominót forgat a főszereplő fiú a zsebében, pentominóktól várja a különleges kérdésekre a választ, s végül pentominókban adja fel a rejtvényt a könyv illusztrátora is az olvasóknak. A könyv képein elrejtett képeket kell megkeresni, amelyből meg tudhatjuk a könyv titkos üzenetét.
A Vermeer-rejtély valódi rejtély, amelyet már azért is érdemes elolvasni, mert egyre kíváncsiabbak leszünk a titkos üzenetre. Stílusilag hasonlít a régi lengyel detektív regényekre, amelyben a gyerekek még tényleg a Földön jártak, s hús-vér szereplők voltak, s ahhoz, hogy megfejtsenek valamilyen rejtélyt, még varázsolniuk sem kell. A főszereplőkért itt tényleg lehet izgulni, s azontúl, hogy persze minden megoldódik, még okosodunk is. Egy kicsit megismerhetjük Vermeert, vagy ha mégsem, akkor talán érdemes lesz utánanézni.
2. A Wright-ház titka
Oldalszám:286
A Vermeer-rejtély című könyvben megismert Petra, Calder és Tommy rejtélyes módon ismét belekeverednek egy szövevényes ügybe, amely során a világhírű építész, Frank Lloyd Wright remekműve, a Robie-ház kerül a középpontba.
A kalandvágyó gyerekek és osztálytársaik igyekeznek megmenteni a lebontástól a különleges kódokat és titkokat rejtő, egyedülálló épületet, amelyből gyakran hallani furcsa hangokat, s melynek beszédes ablakai mögött időről időre félelmetes árnyak bukkannak fel. Az ártatlannak induló iskolai feladat váratlanul óriási fordulatot vesz, és szellemvadászattá, elrejtett kincsek és a Wright által hátrahagyott titkos üzenet utáni hajszává válik.
A három jó barát beleveti magát a nem mindennapi sorsokat látott, titokzatos ház múltjába, s hirtelen olyan izgalmas kalandfolyamba csöppennek, amelyben az irodalom, a filmek, a művészet, a matematika és az építészet játékos módon összefonódik a lélegzetelállító rejtélyekkel. Vajon a gyerekek kiderítik az igazságot és megtalálják a Wright által hátrahagyott, rejtett üzenetet?
A könyvben többek között fontos szerepet játszanak a Fibonacci-számok, H. G. Wells A láthatatlan ember című könyve, Alfred Hitchkock Hátsó ablak című filmje és egy „láthatatlan” ember.
Blue Balliett lenyűgöző története és a tehetséges Brett Helquist illusztrációi úgy csillognak-ragyognak, csábítanak és táncolnak a fényben, s annyi felfedezésre váró meglepetést tartogatnak az olvasó számára, akár a híres Robie-ház ablakai.
|