A londoni óriáskerék rejtélye
2017.10.17. 11:13
Írta: Siobhan Down
Fordította: Tamás Szabados
Kiadó: Pongrác, 2010
Oldalszám: 280
Május 24. 11:32
Ted és Kat figyeli, amint unokatestvérük, Salim felszáll a londoni óriáskerékre. A fülke felemelkedik.
Május 24. 12:02
A fülke földet ér és kinyílik az ajtó. Kiszállnak az emberek, de hol van Salim? Mikor Glória néni fia, Salim titokzatos körülmények között eltűnik a londoni óriáskerék zárt fülkéjéből, mindenki kétségbeesik. Öngyulladás áldozata lett? (Ted elmélete.) Elrabolták? (Glória néni elmélete.) Él egyáltalán? (A család kimondatlan félelme.) Még a rendőrség is tanácstalan.
Ted, akinek agya más operációs rendszer szerint működik, mint a többi emberé és nővére, Kat testvéri torzsalkodásukat félretéve társak lesznek a nyomozásban.
Kétségbeesett erőfeszítéssel követik a nyomokat szerte Londonban, hogy megtalálják az unokatestvérüket, miközben az idő egyre fogy…
|
Koakonyvek blogspot
A történetet a 12 éves Ted meséli el, aki "másképp gondolkodik, mint a többiek". Salim, az unokatestvér és Gloria néni, a nagynéni meglátogatják a családot. Salim nagy vágya, hogy egyszer utazhasson a Szem-en, vagyis a londoni óriáskeréken. Ez a vágya teljesül is, Ted és Kat még látják is felszállni az óráskerékre, ám már nem száll ki a fülkéből.
Innen indulnak a rejtélyek. Vajon mi történhetett? A rendőrség is nyomozni kezd, közben Ted is elméleteket gyárt - megjegyzem, Ted jobb nyomozónak tűnik, mint a rendőrség. Az olvasót végig izgalmoban tartja a könyv, én is azon agyaltam végig, hogy vajon mi történhetett, felszállt-e egyáltalán, vagy tényleg valami paranormális jelenségről beszélhetünk? Közben Ted és nővére saját magánakcióba kezdenek, és természetesen (egy vallomás után) Ted az, aki rájön az eltűnt fiú hollétére.
Nekem nagyon tetszett tehát ez az ifjúsági regény, mert egy percig sem unalmas, gondolkodásra kényszerít, és szinte egy ültő helyében (én két részletben tettem) elolvassa az ember.
Könyvkritikák blog
Ted, egy fiatal srác, akinek az agya más operációs rendszerrel működik (jól tippelem, hogy autista?) szüleivel és nővérével, Kat-tel éli békés mindennapjait. Egy délelőtt levél érkezik hozzájuk, amely egy igazi hurrikán érkezését tudatja velük. A hurrikán nem más, mint Ted anyjának nővére, Gloria néni, aki fiával, Salimmal együtt Amerikába akar költözni, de előbb el akarnak búcsúzni a családtól, így pár napot Londonban töltenek Tedéknél.
Megérkezésüket követő második napon ellátogatnak a Szemhez, vagyis a londoni óriáskerékhez, mivel Salim még soha nem utazott rajta. Szerencséjükre nem kell kivárniuk a sort, mivel egy férfi felajánlja nekik, hogy odaadja az ő jegyét, mert nem mer felülni. Salim 11:32-kor beszáll a fülkébe, azonban 12:02-kor, amikor a fülke földet ér, a fiúnak már csak hűlt helyét találják. Az egész család pánikba esik, nem tudni, hogy mi történt a fiúval. Miközben Ted ragaszkodik az elméletéhez, hogy unokatestvére öngyulladás áldozata lehetett, lázas nyomozásba kezd, és úgy tűnik, ő az egyetlen, akinek sikerülhet megtalálni a fiút.
A könyv hangulatát és témáját tekintve A kutya különös esete az éjszakában c. regényre emlékeztetett, amit bár négy évvel ezelőtt olvastam, az élénken él bennem, hogy imádtam. A rejtély, valamint a megoldása is pedig akár a fentebb említett Monk-sorozat bármelyik évadában helyt állna, főleg, hogy Tednek is vannak bizonyos rigolyái.
Ted ugyanis imádja az időjárással kapcsolatos dolgokat, mindent megjegyez, amit ebben a témában olvas, és végül ez lesz az, ami hozzásegíti (részben) a rejtély megoldásához. Eleinte kissé zavaró volt, hogy a kifejezéseket (mint például úgy esik, mintha dézsából öntenék) folyton megmagyarázta, de hamar meg lehetett szokni a fiú világát.
A könyv hátulján a Guardiantól olvashatunk egy idézetet, miszerint a regény rögtön magával ragadja az olvasót. Ezzel teljes mértékben egyetértek, mert az írónőnek fantasztikus stílusa van, én is csak egyszer szakítottam meg az olvasást, de az is hajnali kettőkor volt, amikor már tényleg nem bírtam nyitva tartani a szemem.
A könyv borítója (főleg a cím logója) nagyon tetszik, a Pongrác Kiadó nagyon kitett magáért ennél a kötetnél is. A fordításra és a szerkesztésre sem lehet senkinek sem panasza, szerintem nagyszerű volt.
Szívesen olvasnék még Ted kalandjairól újabb könyveket, de ez sajnos több okból is lehetetlen, ugyanis az írónő 2007-ben sajnálatos módon elhunyt rákban (47 éves volt), és csak négy ifjúsági regényt hagyott maga mögött. Ezek közül kettő meg is jelent, a másik az Éles és gyors sikoly, ugyancsak a Pongrácnál, remélem, ezt is mihamarabb elolvashatom.
Tartalom
EGY - Óriás biciklikerék az égen
KETTŐ - Hírek a hurrikánról
HÁROM - Közelít a hurrikán
NÉGY - A hurrikán partot ér
ÖT - Éjszakai beszélgetés
HAT - Elmegyünk a Szemhez
HÉT - Fordul a kerék
NYOLC - Ami fölmegy, az nem biztos, hogy le is jön
KILENC - Dodók, kalózhajók és lordok
TÍZ - Szeretlek-utállak
TIZENEGY - Hibahatárok
TIZENKETTŐ - Újabb szép kis kalamajka
TIZENHÁROM - A hurrikán szeme
TIZENNÉGY - Nyolc elmélet
TIZENÖT - Végtelen
TIZENHAT - Felhőtakaró
TIZENHÉT - Lecsap a villám
TIZENNYOLC - A kilencedik elmélet
TIZENKILENC - A fiú a vonaton
HÚSZ - Hallgatózás
HUSZONEGY - Kirakós
HUSZONKETTŐ - Szófejtő
HUSZONHÁROM - Katasztrófa
HUSZONNÉGY - Bingó
HUSZONÖT - A tévéstáb
HUSZONHAT - A Coriolis-erő
HUSZONHÉT - Motorpokol
HUSZONNYOLC - Találkozások
HUSZONKILENC - Üldözés
HARMINC - A sehova nem vezető út
HARMINCEGY - A tornádó lecsap
HARMINCKETTŐ - Napszél
HARMINCHÁROM - A vihar hangja
HARMINCNÉGY - Füst
HARMINCÖT - A fiú a vonaton még egyszer
HARMINCHAT - Időjárás-előrejelzés
HARMINCHÉT - Szuper Salim
HARMINCNYOLC - Nyomkövetés
HARMINCKILENC - Éjszakai eső
NEGYVEN - Vihar után
NEGYVENEGY - Utolsót fordul a kerék
|
|