A név onnan ered, hogy 1891-ben Kiss Áron így nevezte el azokat a népi eredetű játékokat, amelyekhez nem kell eszköz, csak az, hogy az anyuka (vagy apuka, esetleg nagyobb testvér) az ölébe vegye a kicsit és mondókákkal, rövid játékokkal, dalokkal szórakoztassa. Mára ez az egyik legelterjedtebb klasszikus foglalkoztató játéknak számít, ami egyben a különböző nyelvjárások és a népi nyelv elemeit is megőrizte. Témájában gyakran a múlt század elejének falusi hétköznapjait idézi, de nem ritka az sem, hogy történelmi alakok is szerepelnek benne.
Jellemzője
Más játékeszköz hiányában a testrészek a játékszerek. A mondókák, dalok alatt a testrészekkel játszanak, vicces történeteket mesélnek vagy énekelnek el a kisbabának. Például az „Ez elment vadászni” kezdetűben a gyerek kéz- vagy lábujjain mutogatjuk végig a történetet. Minden ilyen rövid játék végén van valami feloldás, ami általában valami vicces elem, amin közösen nevenek: „Itt szalad a nyulacska”, ami végül csiklandozásban és nevetésben ér véget.
Általában kevés mondatot tartalmaznak, azokat is leggyakrabban többször elismétlik a játék során. Az ölbéli játékok nagyon interaktívak, a kisgyerek általában élénken figyeli az eseményeket, majd miután már ismerős neki néhány, már nevetve várja, hogy vajon ezúttal is ugyanúgy végződik e. A szórakoztatást szolgálja az is, hogy a szövegek általában sok hangutánzó szót tartalmaznak. Sok mozgással is kombinálhatóak, gyakori, hogy a gyereket emelgetik, döntögetik, csiklandozzák, ringatják, cirógatják, vagy „lovacskáztatják” a lábukon az anyukák.
Előnyei
Személyesebbé teszi a gyerekünkkel való kapcsolatot, könnyebben kiismerjük reakcióit, megtapasztaljuk, hogy mit tart viccesnek és mit nem. Emellett a játékok segítik a hallás és a beszéd későbbi kifejlődését, fejlesztik a gyermek figyelmét, koncentrációs készségét, hozzájárulnak a későbbi magasabb intellingencia kialakulásához. Az ölbéli játék ezeken túl ápolja a népi kultúrát is, hiszen nyelvhasználatában, témájában egyaránt annak elemeit használja.
Nem utolsó sorban egyben egy jó kikapcsolódást is jelent anyának és gyereknek egyaránt, amikor közösségbe mehetnek, és az ott tanultakat otthon is alkalmazhatják. De akár az üres idők kitöltésére is alkalmas, mikor várunk például a rendelőben vagy a buszmegállóban. Nincs semmi olyan, amit otthon felejtettünk és kellett volna hozzá. Ehhez mindössze három dolog kell: az időnk, a figyelmük és a jókedvünk.
Hátránya
Egyetlen hátránya ismert az ölbeli játékoknak. Készülj fel, hogy ha a gyereked megsimeri és megszokja ezeket, akkor naponta akár több tucatszor is el kell ismételni ezeket. Persze kicsit mindig lehet variálni a szövegeket vagy a mozdulatokat, de mikor mi már elfáradtunk, a gyerek még akkor is azt mondja majd: „Még egyszer!”
Forrás: bien.hu
|