4 éves kortól - Borka könyve
4-8 éveseknek
Írta: Gurmai Beáta
Illusztrálta: Megyeri Annamária
Kiadó: Central Médiacsoport, 2015
Oldalszám: 48
"Szerintem fontos, hogy a régi tárgyakat megőrizzük, a fényképeket néha elővegyük, a történeteket továbbmeséljük, és új történetek is szülessenek, mert ezek a történetek és tárgyak összekötnek és gazdagítanak bennünket. Ez a családi legendáriumunk." - meséli a történet főhőse, Borka, akinek varázsruháját az ükmamája hímezte.
Ez a ruha a családban anyáról lányra száll, épp úgy, ahogy a családnév apáról fiúra. A varázsruha segít Borkának és a róla olvasó gyerekeknek eligazodni a család ágas-bogas fájának rejtelmeiben. A világon mindenkinek van varázsruhája, itt a lehetőség, hogy belebújjunk, és a gyerekeinkkel összebújva továbbmeséljük saját történeteinket!
|
Borka könyve kisebbeket (főként lányokat) céloz meg, akik most ismerkednek a nevekkel, a bemutatkozással, a köszönéssel. Az utóbbi szerintem minden gyerek számára nehézség, vagy legalábbis én inkább elsüllyedtem volna a föld alá ötévesen, mint hogy kibökjek egy nyeszlett csókolomot a boltos néninek. Minden fejezet végén Borka rövid személyes kérdéseket intéz kis olvasóihoz, mely alapján meg lehet beszélni a tanultakat. (pl.: Neked van-e testvéred? Mi a beceneved? Emlékszel-e érdekes családi történetekre?)
Van még szó tesókról, nagybácsikról, nagynénikről és felmenőkről. Ha 2 szülőm van, akkor 4 nagyszülőm, 8 dédszülőm, 16 ükszülőm és 32 szépszülőm! Húha, nem is olyan egyszerű ez… A családi múlt központi téma a könyvben. Borka szerint fontos, hogy megőrizzük a régi családi emlékeket, bogarásszuk a családfát, időről időre nézegessük a fekete-fehér fényképeket és továbbadjuk a fontos történeteket és hagyományokat. A könyv az üzenetéhez híven apró érdekességekkel szolgál a múltbéli szokásokról (például, hogy régen a gyerekek magázták szüleiket). Borka könyve kiváló apropó szülőknek vagy nagyszülőknek, hogy meséljenek a fiatalkorukról és továbbadják az izgalmas családi történeteket!
Az első lapon található Goethe idézet azt hiszem, jól összefoglalja a könyv szellemiségét:
„A legtöbb, amit a gyerekeinknek adhatunk, a gyökerek és a szárnyak.”
|
|