Párosító: Legelső könyvem a számokról
2019.11.11. 10:37
Írta és rajzolta: Eric Carle
Kiadó: Pozsonyi Pagony
Oldalszám: 20
Tudsz már 10-ig számolni? Lássuk csak!
Válassz ki egy számot a lap tetején!
Keresd meg azt a képet, amelyiken ugyanannyi gyümölcs látható! Próbáld meg!
A számokról szóló lapozókban megtanulhatunk tízig számolni.
|
Az osztott lapokon a számok alatt különböző színű tárgyak és élőlények vannak összekeverve.
A számokhoz párosíthatjuk a megfelelő számú gyümölcsöt.
Carle gyümölcsei persze véletlenül sem egyformák: a kilenc meggy között van kisebb, nagyobb, van száras, leveles, sőt, van fülreakasztható páros is. Akárcsak a természetben.
Mintha a Carle-könyveknek lenne egy olyan üzenete is, hogy a természetben minden ott van, ami egy kíváncsi, a világot éppen felfedezni készülő gyerek számára izgalmas lehet.
Tamás Zsuzsa
A szerző bizonyára nem a Piaget-féle szakaszos fejlődéselméletből, valamint az abból következő számfogalomból indult ki. Ez a lapozó ugyanis jól láthatóan egyáltalán nemcsak a négy-öt évesekről feltételezi azt a tudást, hogy a tárgyak elmozdítása-átrendezése nem változtatja meg a számukat.
Na, persze Carle amúgy is rendhagyó lapozóiról ismert, miért éppen a számokkal kapcsolatban alkotott volna valami unalmasan szabályosat?
A Legelső könyvem a számokról nemcsak abban rendhagyó, hogy lapozóként nyilvánvalóan egészen kicsiknek szól, hanem tárgyként is formabontó: kicsit azokhoz a vicces könyvecskékhez hasonlít, amelyeknek felső része fejeket, középső része testeket, alsó része lábakat ábrázol, csakhogy ez a könyv két részre van osztva, és nem fejek-lábak, hanem számok és színes ábrák párosíthatók. A végeredmény talán nem olyan vicces, mint egy oroszlánfejű-vízilótestű csodalény, viszont amennyire az előbbinek semmiféle valóságtartalma nincs, az utóbbi párosítás az adott számjegy és a megfelelő darabszámú ananász (1), cseresznye (9) és körte (4) összetartozásával játszva tanít a számok ismeretére.
Legelső könyvem a színekről
|
|