BESZÉLGETŐS - Brúnó meséi: Kistestvérek, nagytestvérek
2020.02.17. 02:07
3-7 éveseknek
Kiadó: Móra Könyvkiadó
Oldalszám: 216
Megjelenés:
2019. szeptember 11.
A kistestvér érkezése minden gyerek életében fontos esemény. Öröm, várakozás, de egyben félelem, szorongás forrása is.
Vajon a szüleim ugyanannyit fognak törődni velem, ugyanúgy fognak szeretni azután is, hogy megszületik a kistestvérem?
Ezt a kérdést teszi fel magának a hatéves Brúnó, a Brúnó Budapesten sorozat immár jól ismert főszereplője, amikor megtudja, hogy kistestvére lesz.
Hajtja a kíváncsiság, utána akar járni, hogy vajon az ismerősei, kis barátai hogyan élték meg saját kistestvérük születését. Azok sorra elmesélik saját történetüket. Megtudhatjuk, hogyan fogadta kistestvérét Brúnó ovis társa, Orsi, a szomszéd kislány, Olívia, Brúnó óvodai barátja, Zsolti, akinek ikertestvérei születtek, Brúnó nagynénjének a kislánya, Kata, és Brúnó kiskori barátja, Lackó. Végül elolvashatjuk Brúnó saját történetét is, amelyből kiderül, mindezek után hogyan élte meg kishúga, Blanka születését, hogyan győzte le a félelmeit, és hogyan találta meg új helyét a családjukban.
|
A Brúnó meséi a Brúnó Budapesten sorozathoz kapcsolódik: a kötetekből a sorozat főszereplőjével, Brúnóval ismerkedhetünk meg jobban.
Miért döntöttél úgy, hogy e két téma, a születésnapok, illetve a kistestvér születése külön kötetet érdemel?
A Brúnó Budapesten sorozat alapvetően egy építészeti sorozat, ahol a főváros nevezetességei, szépségei, érdekességei állnak a fókuszban. Mindezt egy családtörténetén, mindennapjain át mutatom be. De mivel Budapest ismertetésére esik a hangsúly, nem marad kellő hely arra, hogy egy-egy izgalmas családi eseményt bővebben kifejtsek. Ezért szántam külön könyvet Brúnó kistestvérének (Kistestvérek, nagytestvérek), illetve szintén külön kötetben dolgoztam fel Brúnó születését és első hét születésnapját. A Születésnap c. könyvbe beleszőttem azokat a korszakokat is, amiket az első hét évben bejár a kisgyerek: dackorszak, miért-korszak, gyűjtögetés,önállóság kérdése, óvodakezdés, iskolakezdés…
A második baba valóban sok feladat elé állítja a szülőket, de én azt gondolom,hogy a család bővülése legalább annyi örömöt, szépséget, szeretetet hoz, mint amennyi nehézséget. A szülők rutinosabbak már, nem félnek annyira a fürdetéstől,egyebektől, mint az elsőnél. De mégis új helyzet ez, mert a szülőnek ügyesen,érzékenyen kell a nagytestvér felé is fordulnia, nehogy kiszorulva, vagy mellőzve érezze magát. Szerintem aranyat ér az az idő, amit a teljes család együtt tölt, de ugyanennyire fontosak a kistestvér nélküli programok is, amikor a nagytestvér főszereplőnek érezheti magát, és teljes figyelmet kap.
Ahány család, annyiféle történet. Számomra a Kistestvérek, nagytestvérek c. könyvben az volt az izgalmas, az volt a cél, hogy többféle élethelyzetet is bemutassak: van, ahol a testvérek között kicsi a korkülönbség, van, ahol nagyobb, van, ahol a testvérek lányok, van, ahol fiúk, vagy vegyesen fiúk és lányok, és olyan mese is helyet kapott, ahol a kis óvodásnak iker kistestvérei születnek.
A Kistestvérek, nagytestvérek című könyv egyik meséje egy koraszülött babáról szól. Ennek kapcsán több szervezet,szakember volt a segítségemre, hogy belelássak abba a csöppet sem könnyű helyzetbe, amikor a baba túl korán érkezik. Mélyen megérintett a munkájuk, az erőfeszítéseik, küzdelmük, így a bevételből koraszülöttekkel foglalkozó intézményeket szeretnék támogatni. Nem lehet azt szavakkal elmondani, micsoda szívből jövő, felelősségteljes munka folyik egy koraszülött osztályon.
Forrás: mora.hu
nullahategy.hu
A Brúnó meséi: Kistestvérek, nagytestvérek című kötetben testvéreket ismerhetjük meg változatos felállásokban, életkori differenciákkal, sőt van, ahol a szülők elváltak (Olívia szülei), így „kibeszélhetjük”egy válás következtében keletkező új helyzeteket. Természetesen a történet nem megy részletekbe, de például a szülői veszekedések előkerülnek. Sőt, a dolog súlyosbodik azzal, hogy az apának nemcsak új párja lesz, de Olíviának féltestvére is születik. Aztán ott van Zsolti története, neki két testvére is van, Zoli és Vince, akik ráadásul ikrek. Megismerjük az ikres babakocsit, az ikerágyat is….
Ilyenkor szóba jönnek a gondok, az hogy a nagy testvér feszült, hogy vajon rá is jut még idő, de a családi konfliktusok is szóba jönnek, ahogy az is, hogy az ikrek valójában mennyire különbözőek lehetnek. Az Emmáról szóló történetben hangsúlyos szerepet kap a testvérféltékenység, szóval, maga a könyv feldob, helyzetbe hoz egy-egy témát, amit aztán mára szülők alaposabban ki tudnak tárgyalni a gyerekeikkel. Ezek a történetek tehát inkább már a nagycsoportos vagy az alsótagozatos gyerekek problémáit listázzák, kellő érzékenységgel, empátiával, és bizonyos szempontból ezek lehetnek a gyerekek első ún. segítő, érzékenyítő könyvei.
|
|