A szakmai csapat részéről Ruff Orsolya a következőket mondta a könyvről:
„Van olyan gyerek, aki nem szeret rajzolni? Bizonyára. Van olyan gyerek, aki nem szeret múzeumba járni? Egészen biztosan. A jó hír az, hogy ez a könyv nekik is tud izgalmasat és újat nyújtani – a Műértő ugyanis a legjobb bizonyíték arra, hogy a festmények, fényképek és szobrok között bolyongva egyszerre lehetünk nyomozók, kódfejtők és nagyszabású történetek hallgatói vagy éppenséggel mesélői.
A kötet a kronologikus sorrendre fittyet hányva tematikus blokkokban ismertet meg a formákkal, színekkel, műfajokkal, stílusokkal, szimbólumokkal, lapjain pedig jól megférnek egymás mellett az egyiptomi hieroglifák és az utcai graffitik, az afrikai álarcok és Picasso képei. A kötet nem akar egyszerre mindent megtanítani, oldalai szellősek, mégis informatívak, és tele vannak olyan apró feladatokkal, amelyek jó felkészülést jelenthetnek egy valódi múzeumi nyomozáshoz.”
Áprilisban a Műértő lett a Szívünk rajta kiemelt könyve, amely játékosan, közérthetően és sok-sok képpel vezeti be a gyerekeket a művészetek világába. A kötet ajánlóját Deme Edina, a Szépművészeti Múzeum múzeumpedagógusa írta, mi pedig arra voltunk kíváncsiak, hogy tapasztalatai szerint milyen műalkotások hozzák leginkább lázba a gyerekeket, hogyan segíthet a szülő az alkotásban, és mit tehetünk, ha még a karantén alatt sem akarunk lemondani a művészetekről.
A Műértő című kötet elsősorban arra tanít, hogy a művészet nemcsak kevesek kiváltsága, és már egészen korán elkezdhetjük bevezetni a gyerekeket ebbe a világba. Valójában hány éves kortól érdemes megismertetni a kicsiket a művészeti alkotásokkal, és mit tanácsolna a szülőknek, hogyan kezdjenek neki?
Minél előbb annál jobb, de arra is felhívom a figyelmet, hogy mindennek megvan a maga ideje. Nem véletlenül adok kitérő választ. Sok regény azért nem szólítja meg a fiatalokat, mert nem akkor kerül a kezükbe a könyv, amikor megértek rá (mert megértik már). Nemcsak a megfelelő életkor a fontos, hanem a gyermek érdeklődési köre és a személyisége is. Minden jó és hasznos, amit nem kell erőltetni. A firka, a rajz, a színezés, a gyurmázás mind-mind egy irányba mutat: a gyerekek szeretnek alkotni.
A kötet ajánlójában azt írta, hogy mindenkiben rejtőzik egy művész - a nagy kérdés, hogyan lehet előcsalogatni. Mit javasolna azoknak a szülőknek, akiknek a gyereke esetleg nem lelkesedik annyira a rajzolásért-festésért, milyen módszerekkel lehetne őket segíteni?
Erőltetni semmit sem érdemes. Ha a szülők a gyerekekkel együtt játszanak, rajzolnak, festenek, biztosan mindenki jól érzi magát. Utána már csak az kell, hogy legyen otthon papír, színes ceruza és minden, ami felkeltheti a gyerekek kreatív érdeklődését.
Múzeumpedagógusként mit tapasztal, melyek azok a műalkotások, amelyek a leginkább megmozgatják a gyerekek fantáziáját?
A gyerekek általában azokat a képeket szeretik a legjobban, amelyeken állatok vannak, vagy olyan alakok, amelyek mesefigurákra emlékeztetnek, vagy akiket valamilyen módon összefüggésbe tudnak hozni a mindennapi kis életükkel. Természetesen, szeretik a szép, élénk színeket is. Viszont nyitottak más fajta képekre is, minden festmény érdekes lehet számukra, ami beindítja a fantáziájukat.
A Műértő lett a Szívünk rajta kiemelt könyve áprilisban, amely közérthetően, sok-sok képpel vezeti be a gyerekeket a művészetek világába. A karantén miatt egyelőre zárva vannak a múzeumok, viszont szerencsére rengeteg olyan gyerekeknek szóló könyv van, amelyek szórakoztatva tanítanak a művészetekről. Ezekből gyűjtöttünk össze most ötöt.
A koronavírus-járvány miatt most a múzeumok is zárva vannak. De mit tanácsol azoknak, akik nem szeretnének így sem lemondani a művészetekről, ilyen esetben milyen alternatívát tudnak kínálni a múzeumok?
A múzeumpedagógusok egész évben azon dolgoznak, hogy minden generációt megszólítsanak. A családok különösen sok figyelmet szoktak kapni. Egy zárva lévő múzeumban sem áll meg a munka, hiszen a művészet szeretetét sokféle módon lehet átadni.
A Szépművészeti Múzeumban például a „Művészet otthonról” című gyűjtőoldalon nagyon sok érdekes tartalom várja a család apraját-nagyját: színezők, különbségkeresők, játékos kvízek, kis képzeletbeli kiállítások, ajánlott olvasmányok, videók, online vásárlási lehetőségek és sok más. Érdemes a többi múzeum honlapjára is felmenni, mert minden múzeum próbálja megtartani a közönségét, ezért sok érdekes online tartalommal kedveskednek az érdeklődőknek.