A zöld macska (2) A zöld macska és a titkos átjáró
2020.08.14. 11:10
Kiadás éve: 2019
Oldalszám: 120
Különös dolgok történnek a városban:
titokzatos alak lopakodik a régiségboltban, Virág nagymamájához betörtek, egy öreg sün tűnik fel a házban, két gyerek rejtőzik egy nagy, zöld ládában, és valaki eltömítette geszte-nyével a nagyi autójának kipufogóját.
Hogy kerül ide a Hét Domb vidékéről egy menyét, és sikerül-e Zizinek, a talpraesett macskának hazajutnia, hogy megmentse az erdőt?
Ebben az újabb izgalmas kalandregényben felbukkan egy édesszájú hentes, egy vérmes nagymama, és Zizi és barátai addig nem nyugszanak, míg ki nem fürkészik az igazi zöld macska titkát.
|
Manó Könyveknél egy éve jelent meg Ruff Orsolya A zöld macska titka című meséje, ami kalandokat kedvelő kisiskolásoknak nyújtott izgalmas olvasnivalót.
A zöld macska és a titkos átjáró című folytatásban különös dolgok történnek a városban: titokzatos alak lopakodik a régiségboltban, történik egy betörés, egy öreg sün tûnik fel a házban, valaki eltömítette gesztenyével a nagyi autójának kipufogóját, a Hét Domb vidékérôl felbukkan egy menyét.
Vajon sikerül-e Zizinek, a talpraesett macskának hazajutnia, hogy megmentse az erdőt?
A könyvet Megyeri Annamária karakteres fekete-fehér illusztrációi teszik még izgalmasabbá.
Nagy Koppány Zsolt
Így írna Rejtő a gyerekeknek
Az első kötet bonyodalmai sokat egyszerűsödtek a második könyvre, ez már nem kizárólag az állatok, hanem az emberek világában játszódik, igaz, a korábbi történetből egy titkos és varázslás útján megnyíló átjárón érkezett szereplőkkel.
Az első részben megismert kislány, Virág visszakerül az emberek közé, és elkíséri őt a címben is említett zöld macskát büszke ük-ük-üknagyapjának tudó Zizi macska, előkerül egy bohókás és cuki nagymama (aki persze közben amolyan jó boszorkány is), néhány vicces mellékszereplő (például egy tagbaszakadt hentes, aki él-hal az édességekért) és Virág néhány osztálytársa, akikről kiderül, hogy nem is olyanok, amilyenek elsőre látszanak.
A kötet végén még az időutazás is szóba kerül, de minden egyben van, kompakt és magabiztos kézzel megírt könyv.
Ruff Orsolya könyveinek – és különösen az első résznek, amely igen jelentős százalékban egy állatkocsmában/tejivóban, név szerint a Lármás Rumliban játszódik – legnagyobb erénye a Rejtő Jenőre emlékeztető humoros stílus és szövevényes történetszövés. Képzeljük el Rejtőt gyerekeknek szánt könyvet írni, amely az állatok világában játszódik:
„– Itt van kettő és fél. A többi a magáé… cicus – dörmögte az ősz, púpos cickány, és élvezettel markolt rá a korsóra. Ahogy pofájához emelte, hátán megfeszült a szilvazöld kabát. Törzsvendég volt a Lármás Rumliban, ahogy az apja, az öregapja és az ő apja is sok-sok korsónak a fenekére nézett már a kérges falak között. A háta mögött, a falon kifakult fotók őrizték szomjas emléküket. Kergedombi Eduárdnak nem volt szíve megtörni a szép családi hagyományt, és titkon arra vágyott, hogy egy napon az ő szőrös képe is felkerül a falra.”
És egy másik:
„– Na mi van, Latyak? Elfogyott a féregpárlat? – kuncogott egy tejissza hang a kocsma mélyén, de Zizike alacsonyan röpülő mosogatórongya hangos csattanással elhallgattatta.”
Mindkét kötet bővelkedik hát humorban, akcióban és mindenféle olyan izgalomban, amiről az ember azt gondolná, a gyerekek szeretik, és a második kötet vége egyértelművé teszi, hogy a történetnek koránt sincs vége...
Forrás: Magyar Nemzet
|
|