Utazik a család (1) Irány a Balaton!
2016.08.25. 01:11
Írta: Csapody Kinga
Illusztrálta: Szalma Edit
Kiadó: Manó Könyvek, 2016
Oldalszám: 64
Csapody Kinga - Irány a Balaton! című meséjében kedvenc tavunkat járhatjuk körbe újra és újra, felkészülve a nyaralásra.
,,Messze vagyunk még? Mikor érünk már oda?" - ki ne hallotta volna ezeket a kérdéseket az autóban, amikor a család hosszabb útra indult.
Szalma Edit egy bájos, kissé szeleburdi családot álmodott meg, majd rajzolt meg.
A három gyereket, szüleiket és állataikat ezúttal a Balaton régióba kísérhetjük el Csapody Kinga meséivel. Kalandjaikat olvasva mi is bebarangolhatjuk a déli és az északi partot, egy csomó ötletet merítve, hogy miket lehet felfedezni, megmászni, megnézni és kipróbálni.
|
Az első gyerekkori emlékem a Balatonról az, hogy ingle bells dallamára énekeljük, hogy „Balaton, Balaton, de gyönyörű tó, a partodon táborozni jaj de csuda jó”, aztán el is jutottam oda – ahogy gondolom, a legtöbb magyar ember eljut egyszer oda, mert elkell, ahogy mondjuk a Kékestetőre is, és így aztán mindenkinek van valamiféle fogalma, emléke, élménye a Balatonról. Mégis biztos vagyok benne, hogy ezt a kis könyvet a legtöbben haszonnal forgathatjuk, különösen azok közülünk, akik családosok, és fejükbe vették, hogy a Balatonon fognak nyaralni. Még akkor is haszonnal, ha már tucatszor nyaraltak ott.
A könyv egy 5+2 tagú család kalandjairól szól, akik nyaralásuk alatt bejárják a „magyar tenger” északi és déli partját is. A mesélő a +2-ből az egyik: Tóbiás, a kutya. A másik persze egy macska, ezenkívül van egy nagyobb lány, egy kisebb és hímnemű ikre, meg persze a szülők. A neveik alapján nem bírtam megkülönböztetni őket, és a kalandokat csak amolyan Anna-Peti-Gergő értelemben kell érteni, semmi olyat nem élnek át, amit bármely halandó nem élhetne, ha nekilátna meglátogatni a tó két átellenes partját. De ez így van jól, illetve azért van így jól, mert jó sok mindent felsorol a könyv, hogy hova érdemes egy efféle családnak ellátogatnia, és mondanom sem kell, van hova.
Tetszik, hogy nemcsak a nyilvánvaló látnivalókat és programlehetőségeket veszi számba a könyvbéli család, hanem kevésbé ismert balatoni helyekről is szó van. Az is tetszik, hogy kimondottan a családbarát helyekről van szó, ahova apróbb-nagyobb gyerkőcökkel el lehet menni – elég zsibbasztó tud ám lenni, ha a szülő bepróbálkozik valamivel, ami szerinte szuper, ám a gyerekeit végképp nem érdekli, így roppant hasznos egy ilyen könyv, amely segít megtalálni a közös nevezőt. Aztán még az is tetszik, hogy egy-egy balatoni legendát, népmesét is belecsempészett a szövegbe Csapody Kinga, mert ezek nagyban megdobják az olvasásélményt, és az sem utolsó szempont, ha a gyerekek tanulnak valami jót. Tetszenek továbbá Szalma Edit vidám, kicsit gyerekrajzszerű illusztrációi is. És az is tetszett, amikor olyasmiről volt szó, ahol már jártam, az is, ha kiderült, hogy azóta egy s más (javára!) változott, az meg pláne tetszett, ha olyasmiről olvastam, ahol még nem jártam, amit még nem láttam, de kedvem támadt nyomban odamenni.
Az viszont elsőre nem tetszett, hogy az előszót a KidsOasis családi utazási szakértője írta – féltem, hogy az egész csak egy mesekönyvnek álcázott reklám lesz (szerencsére nem az). Viszont mesekönyvnek sem feltétlenül nevezném, mert őszintén szólva a könyvbeli család, lett légyen bármily hétköznapi és normális, eléggé „semmilyen” is egyben. De ezt meg alighanem azért érzem így, mert túl sok Bartos Erikát olvastam, és az Anna-Peti-Gergő könyvek után valahogy nem fogadja már be az agyam az ilyesmit, noha a hétköznapisággal és normálissággal amúgy semmi bajom, sőt.
A könyv borítóján felül az olvasható, hogy „Utazik a család”, amiből arra következtetek, hogy sorozat lesz ebből, és ennek örülök, mert hát nem csak a Balaton van ám ebben az országban, amit érdemes családostul megnézni, és mindig jól jön néhány új, jó ötlet, hogy hol mi van érdekes meg izgalmas.
Szentendrei Judit
Brit tudósok kimutatták, hogy a világ egyik legjobb elfoglaltsága a balatoni nyaralás. Kétség nem fér hozzá.
Ha valakiben esetleg felmerülne a gyanú, hogy létezik más gyerekszívet melengető nyári program is (és a fenti mondat nem teljesen fedi a tényszerű valóságot), annak kötelező olvasmányként írjuk elő a KidsOasis első mesekönyvét, Csapody Kinga: Irány a Balaton című kötetét.
Egy héttagú család (öt ember és két állat) járja körbe a Balatont és ugrik fejest az élményekbe, amit a vízpart és tóparti városok kínálnak egy kiránduló családnak. Kompoznak, kirándulnak, múzeumban barangolnak és persze fürdenek és fürdenek. Fogy a lángos, suhan a bob és ha hiszitek, ha nem, a könyv egy bizonyos pontján még Afrikába is eljutnak (a Balaton alapos ismerői biztosan tudják, hogyan). Olyan rejtélyes nevű alakok is szerepelnek benne, mint Festetics Tasziló vagy Sobri Jóska. Csónakáznak barlangban és bicikliznek a vízen, egyszóval olyanok, mint egy vérbeli kalandra és tudásra éhes család. Olyanok, mint ti.
A Kidsoasis szeretnivaló családját, Tilda anyut, Tódor aput, Rozit, Zsuzskát, Teót és persze Nasi cicát és Tóbiás kutyát, a mesélőt Szalma Edit csodaceruzája kelti életre a tőle megszokott játékossággal. Az illusztráció nemcsak keretezi, kiegészíti, de sokszor tovább is gondolja a történetet: a festmények gyerekszobafalra kívánkoznak.
A KidsOasis és a Manó könyvek közös munkája hasznos útitárs a Balatonra készülő családoknak. Az útikönyvek információhalmazát ágyazza hősei utazásának történetébe, így nemcsak ötletet ad, de kedvet is csinál kicsiknek és nagyoknak híres tavunk felfedezéséhez. A kötet végén a kiadó csokorba gyűjti a Balaton környékének gyerekszemmel is érdekes látnivalóit, turisztikai célpontjait – már csak ezért is érdemes bekészíteni a strandpapucs és a fürdőruha mellé a bőröndbe!
További kötetek:
|
|