Dr. Seuss-sorozat (4) Zöld sonkás tojás
2017.04.11. 12:37
4-8 éveseknek
Fordította: Szabó T. Anna
Oldalszám: 64
Megjelenés ideje:
2017. április 18.
Zöld sonkás tojást bárhol, bármikor lehet enni.
Vagy mégsem?
A történetben záporoznak a furábbnál furább ötletek, helyszínek és társak, ahol és akikkel a furcsa külsejű ételt elfogyaszthatná hősünk, ám ő fintorogva ellenáll.
Végül győz az igazság: okosabb minden ételt megkóstolni...
|
konyvparfe.blog
A gyerkőcön kifog pár étel, a főzelékek például elég sokszor kerülnek a „fúj, ezt soha nem eszem meg” kategóriába. A répafőzelék és a spenót ellen én is sokáig küzdöttem, nem voltam hajlandó megenni, majd néhány éve újra megkóstoltam és rájöttem, egyáltalán nem olyan szörnyű az ízük.
De hogy miért írom ezt most le? Azért, mert Dr. Seuss Zöld sonkás tojás című gyerekkönyvének egyik főszereplője Nevem-Sam, aki arra próbálja rávenni barátját, hogy kóstolja meg a zöld sonkás tojást.
Ez persze egyáltalán nem könnyű, ha a másik elutasító...
Pedig Nevem-Sam tippeket is ad, hogy hol és kivel fogyasztható ez a fura finomság – autóban, hajón, tengeren, vonaton, kecskével, rókával és még sorolhatnám.
(Zárójelben jegyezném csak meg, hogy én megértem az ellenállását, egy zöld tojás tényleg nem valami bizalomgerjesztő, ugye? Ráadásul Nevem-Sam szörnyen idegesítő, engem végig egy tukmálós nagymamára emlékeztetett. Megvan az a típus, aki folyamatosan eléd tolja a púposra megpakolt sütis tálcát és percenként mondogatja, hogy egyél még egy falatot, és még egyet, és még egyet...? Szörnyű!)
Miután (név nélküli) hősünk nem tudja levakarni magáról Nevem-Samet, egyre dühösebb és dühösebb lesz, végül beadja a derekát és megkóstolja ezt a bizarr zöld ételt. Az első falat után persze rájön, nem is olyan rossz ez a tojás, mint amennyire borzasztónak gondolta.
konyvkritikak.blog
A Zöld sonkás tojásban Nevem-Sam (az eredetiben Sam-I-Am) arra próbálja meg rávenni a legkülönbözőbb módszerekkel a barátját, hogy kóstolja meg a zöld sonkás tojást. Csakhogy jöhet bármilyen tipp – autóban, hajón, vonaton, tengerben, kecskével, rókával – hősünk ellen áll: márpedig ő ilyen fura kinézetű ételt nem fog megkóstolni.
A sok-sok próbálkozás csak meghozza gyümölcsét: mi pedig rájövünk, hogy soha ne undorodjunk egy ételtől, amit addig nem kóstoltunk.
A Zöld sonkás tojás láncmese, de nem a magyar népmesékből megszokott módon tárja elénk ezt a szerző. A rá jellemző bájjal, humorral, rímekbe szedve idézhetjük fel újból és újból, hogy hányféleképpen is lehet elfogyasztani ezt a különleges ételt.
Dr. Seuss ráadásul felfedezte azt is - és ez a mi népi hagyományainkból ránk maradt mesékből kimaradt -, hogy az ismétléseknek dramaturgiai jelentősége is lehet. No persze, ne gondoljon senki semmi komolyra, egész egyszerűen csak arról van szó, hogy főhősünk egyre dühösebb lesz, így a felsorolás is egyre ingerlékenyebbre (de ugyanakkor végtelenül humorosra) sikeredik.
|
|