3/ Szülőknek
1. Élet és halál titkai
Mit mondjunk a gyereknek a halálról?
Írta: Polcz Alaine
Kiadó: Pont, 2001
Oldalszám: 20
A gyermek mindenre rákérdez. Néha egészen furcsának tűnő dolgokat kérdez, mint például a három éves Réka a temetőben, virágkötözés közben: A nagymamát ki lőtte le?
A kislány kérdését mégsem furcsállhatjuk, hiszen korunk gyermekei naponta találkoznak az agresszióval; egész életüket átszövik a média halálról szóló napi híradásai: lelőtték, megölték, felrobbantották… Vonatok ütköznek, repülőgépek zuhannak, a háborúkat úgy követjük a híradóban, mint a folytatásos filmeket – így aztán nem csodálkozhatunk, ha a gyerekek többé- kevésbé békés élet békés befejezését már elképzelni is alig tudják.
2. Ki vigasztalja meg a gyerekeket?
Írta: Singer Magdolna
Kiadó: HVG Könyvek, 2015
Oldalszám: 288
„Visszatartom a dühömet. Ha kiengedném, akkor megtelne vele az egész szoba.”
„Azt képzeltem, hogy akit szeretek, annak baja esik, mert én rossz vagyok.”
„Nem volt egy élő lélek, aki megértett volna, és ez végtelenül magányossá tett. Megtanultam a leckét, hogy tapintatból erről nem beszélünk."
|
Mit mondjunk a gyereknek a halálról?
Polcz Alaine, a kitűnő pszichológus a nagycsoportos óvodás és a kisiskolás gyerekeknek mesél újszerű, őszinte, közvetlen és meleghangú könyvében: élet és halál titkairól, mely titkok között a halált is az élet természetes részeként szemlélhetjük.
Ezt a könyvet a kisgyerek egyedül is, szüleivel, nagyszüleivel együtt is forgathatja, olvashatja.
A titkok előtt egyenlők vagyunk. Ezért e könyv fölé hajolván gyerek és felnőtt az együtt-olvasás, közös titokfejtés bensőséges pillanatait soha nem felejthető, életre szóló, tisztázó élményként éli meg. Olyan gyermekkönyv ez, amely idejekorán segít eligazodni, tájékozódni, nyugalmat és távlatot keresni-találni az életben.
A könyvben levélmelléklet található, amely a kisgyerek környezetében élő felnőttekhez szól, velük osztja meg gondolatait a szerző.
Ki vigasztalja meg a gyerekeket?
Vajon mit élnek át a gyerekek, amikor szüleik válnak, vagy amikor elvesztik egy közeli családtagjukat? Mire van szükségük ezekben a nehéz időkben? És ki vigasztalja meg őket, ha a szülők saját fájdalmukban, dühükben nem tudnak feléjük fordulni?
Súlyos veszteség idején a gyerekek legtöbbször nem tudják megfogalmazni, min mennek keresztül. Modern világunkban ráadásul a gyász tabu: a felnőttek sokszor saját érzéseikkel sincsenek tisztában, nemhogy a gyerekekével. Így a hiány meggyászolásában – ha egyáltalán megtörténik – a kicsik általában magukra maradnak, és ez a magány és elhagyatottság felnőttéletükre is kihat.
Singer Magdolna gyászterapeuta bevezet minket egy rejtett világba: gyerekek és felnőttek mesélnek fiatalon átélt veszteségeikről, és arról, miként tudtak megküzdeni fájdalmas érzéseikkel. Harminc különálló történet segít megérteni, mit éreznek és észlelnek a gyermekek válás és halotti gyász idején, a megható önvallomásokból pedig az is felsejlik, hogyan vigasztalhatjuk, támogathatjuk őket életük e nehéz szakaszában.
„A felelősség és a szeretet ébresztő csengője ez a könyv. Értsük meg a gyermek veszteségeit és tanuljuk meg gyámolítani, érteni, átérezni és megfelelően viszonyulni a sebzett lélekhez! Ne feledjük, ez lesz a gyermek mintája, ahogyan majd ezt teszi ő is saját gyermekével!” dr. Bagdy Emőke, a pszichológia professzora
Singer Magdolna író, újságíró, gyásztanácsadó, mentálhigiénés szakember, a Napfogyatkozás Egyesület elnöke, a gyász hazai szakértője. Eddig megjelent 15 könyve az emberi sors elkerülhetetlen veszteségeit járja körül. Az írás mellett gyászcsoportvezetőket képez ki, válást feldolgozó csoportokat vezet, valamint egyénileg segíti a veszteséget elszenvedett személyeket. Mestere, Polcz Alaine szellemi útját igyekszik követni.
|
|