“Amikor az embereknek már nincs szükségük valamire, elnevezik szemétnek és kidobják”.
Ezzel a mondattal indul Alex Frith és Peter Allen képeskönyve, amelynek erőssége nem csupán abban rejlik, hogy fontos és aktuális témát dolgoz fel, hanem mindezt olyan részletgazdag és tanulmányozásra buzdító illusztrációval valamint 60 kíváncsiságot csiklandozó, kinyitható füllel teszi, amely után minden gyerek és minden felnőtt a téma szakértőjévé váli.
Kortól függetlenül a bogarászás, a tudásmorzsák összecsipegetése mindig érdekes, ráadásul ebben a könyvben nincs kötelező sorrend, bárhol bele lehet vágni, bármikor abba lehet hagyni és bármikor folytatni lehet. El lehet indulni a szemét keletkezésétől, hogy mit nevezünk szemétnek és el lehet jutni oda, hogy a szemétből hogyan lehet síruha, de el lehet indulni onnan is, hogy milyen kukásautók járják a városokat, hogyan gyűjtik a szemetet, mi történik a szemétlerakóban és az is tökéletes kezdés, hogy vajon egy ház vagy utasszállító repülőgép, amit már nem használunk szemétnek számít-e és ha igen, mi történik vele. Bárhonnan indulunk a végén a kérdések (és a könyvlapok) visznek tovább a bővebb, színesebb ismerethez és a tanulás játékos, élvezetes.
Kicsik elmerülnek a könyvben, miközben nézegetik, hajtogatják a füleket, a nagyobbak pedig észrevétlenül olvassák végig mondatról mondatra. A Mi történik a szeméttel? könyvet évekig lehet forgatni és amikor már nincs benne újdonság, akkor az benne a jó, hogy a gyerekek kezdenek el mesélni arról, mi történik a szeméttel, a környezettudatos gondolkodás az életük részévé válik, mindennapjaikat átjárja az ismeret és olyan felnőttekké válnak, akik tisztában vannak a hulladék értékével és a hulladékgazdálkodás fontosságával.
A könyv a családokra is hat. A szülőknek és a nagyszülőknek is tartogat érdekes adatokat, tényeket és még nagyobb kedvet csinál a szelektív hulladékgyűjtéshez, a környezettudatos hétköznapokhoz.
Szemét-tények:
A legtöbb ember a saját súlyának megfelelő szemétmennyiséget dob ki alig több mint másfél hónap alatt.
Egyetlen fémdoboz újrahasznosításával 3 órányi tévézéshez való energia takarítható meg!
Öt üres műanyag palackból elég anyag készíthető egy síruhához, 26 darab pedig egy egész sífelszereléshez is elég!
Forrás: Moksha.hu
időtetrisz
A kukásautó a vonat és a póni mellett egyértelmű sztár: csupa misztikum, hogy is működik és mi történik odabent vagy mi történik, amikor tele van. Aznap, amikor jön a kukásautó, nem gond a reggel 6 órás kelés aznap, mert muszáj megnézni, ahogy kiüríti a kukákat és lassan távozik, ha szerencsénk van, még intenek is a kukásemberek. A jó hír az, hogy megjelent a mindent vivő kukásautós-szemetes könyv: böngészőnek és szeméttel kapcsolatos kincsesbányának egyaránt szuper darab, ráadásul kemény lapokkal és felnyitható fülekkel, jolly joker ajándék a járművek iránt érdeklődő gyerekeknek.
A könyv talán legnagyobb értéke, hogy különösebb szájbarágás nélkül tanít a környezetvédelemre: szimplán a folyamatok bemutatása elég lehet ahhoz, hogy a fogékony kicsik egy életre megjegyezzék, megtanulják, fontosnak tartsák, hogy a hulladék nem mindegy, hová kerül és mennyi mindenre jó még a sok különböző anyag, de csak akkor, ha a megfelelően gyűjtjük.
Ügyesen adagolt, nagy mennyiségű, olykor meghökkentő és emiatt különösen könnyen megjegyezhető információval találkozunk a könyvben, meg persze a szakmai bevált gyakorlatokkal, mint ahogy kiderül az is, hogy leggyorsabban robbantással lehet egy épületet lebontani és ha vízzel bepermetezik azt robbantás előtt, akkor nem lesz poros a levegő -- no nem éppen a leghasznosabb információ, de ki tudja, milyen irányba kezd el gondolkodni ettől egy gyermek.
És még valamit találunk benne, ami nagyon jót tesz a gyerekkönyvnek (is): a humor, itt-ott kedves poénokat szúrtak be, mint pl. a víztisztításnál a 10 különböző vizet ivó embernél megmutatják, hogy ők bizony 10 különböző wc-be fognak pisilni (és tényleg odarajzoltak 10 különböző wc-t).
A humornak köszönhetően sokkal könnyebben rögzülhet a sok információ, hála és köszönet, hogy még röhögcsélni is lehet olvasgatás közben. A grafika is nagyszerű: karikatúra-szerű gyönyörű, egyszerű vonalrajzok, nagyon jól kiegészítik a többnyire tőmondatokban adagolt információkat, a kétszeresen dupla oldalakon átívelő gigarajzok és az egy-egy mondhathoz készült apró jelenetek is jól megélnek, áttekinthető és jól követhető a szemét útja. Minden gyerek kezébe ajánlható darab, és minden szülőnek is, aki kicsit fontosnak tartja környezetünk védelmét. A járműmán gyerekek pedig várhatóan tapsikolnak örömükben és leköti a könyv, ha másért nem, hogy a kukásautókat számolgassák. Talán 3 éves kortól már a felnyitható fülek sincsenek veszélyben benne.
A könyvet szemét-újrahasznositás szakértő is lektorálta, a könyv az angol Usborne kiadónál jelent meg eredetileg Alex Frith könyve, egyébként egy sorozat része, több darabja kapható itthon is.
|