Dr. Zseni Annamária pszichiáter, terapeuta véleménye
"A mesekönyv csodás. Kivitele szépséges, igényes, képei megragadóak. A tartalom pedig nemcsak gyerekeknek való, tényleges pszichológiai értékét a nagyobb korosztály és a felnőttek is olvashatnák.
A megküzdés, a szembenézés tanítása olyan alapvető munkamód, amely nélkül nem létezik autonom működés. És a mai "jóléti" világban a szülők gyakran "megmentik" a gyerekeket azon helyzetektől, ahol ezen készségüket fejleszthetnék. El kell árvulni ahhoz, hogy egy gyerek kialakíthassa a megküzdési stratégiáját, amelynek algoritmusa pontosan az, amit a mesekönyv mutat meg. Csak gratulálni tudok."
Egypercek blog
Szeretném, ha ez a könyv minél több kisgyerekhez és szülőkhöz eljutna.
Úgy érzem, hogy bátorságot, reményt, bizalmat közvetít a gyerekeknek, és megerősíti azt a mesékből ismerős üzeneteket, miszerint a jó győzedelmeskedik, a rossz pedig elnyeri méltó jutalmát.
Számomra ezt a legfontosabb kiemelni az értékelésemben.
Tetszett, hogy a könyv gyerek- és tündérszereplői valamennyien pozitív személyiségek; még ha Ármint rossz magaviseletű gyerekként ismerjük is meg az elején, elmondható, hogy jó gyerek. Ármin intelligens fiú, mert a negatív tulajdonságait felismeri, és szembesülve ártómanóival (Gunyor, Tasli, Tunya és Surranó), kész fokozatosan felhagyni a rossz tulajdonságaival és javulni, változni, és emellett segíteni húgának megküzdeni saját démonaival.
A könyv másik pozitívuma, hogy mindkét gyerek összeszedi nem kevés bátorságát saját, személyes problémájának felszámolásához – Ármin felismeri rossz hibáit, és fokozatosan javít rajtuk, melynek eredményeképp megszabadul tőlük és az ártó manóitól is, Emma pedig szembesül a félelmetes sárkánnyal, erőit és akaratát összpontosítva, mérföldkövenként halad előre és fokozatosan jut el a megoldásig. Ebben a folyamatban Pilla, az álomtündéri cím várományosa segíti őket, Holdfény álomtündérrel, és pár manóval: az öreg Burjánnal, Mustármaggal és ükapja, Sáfrány jegyzeteivel egyetemben).
Emma küzdelmét az álmatlanság „démonával” a sárkánykirállyal még bátyja is segíti – ez az azonnali magatartásváltás, (pl. azonnal egy szó nélkül keresi elő mikroszkópját a miniatűr manókönyv elolvasásához) a testvéri segítség és támogatás egy szép példája a könyvben. A gyerekek hősies küzdelmének a jutalma pedig saját maguk egy javított állapota/kiadása – Ármin jobb magaviseletű gyerek lesz, Emma pedig végre végigaludhatja az éjszakákat.
Nagyon tetszett a könyv és mélyen megérintett – örülök, hogy a mai, modern mesék mellett olvashatunk mai modern írótól született mesét hagyományos témákkal, (mint pl. lustaság, rendetlen környezetben létezés, rosszaság, verekedés, csúfolódás, lenézés) hagyományos értékeket (a korábban felsorolt nem igazán jó emberi tulajdonságok elkerülésére és felszámolására ösztönző, és ezekkel szemben a rendet, rendszerességet, jóságot, segítőkészséget, egymás segítését, dicséretét, elismerését) közvetítő meséket.
Kedves MolySzülők, a fentiekben leírtak alapján ösztönöznélek benneteket ennek a könyvnek a megismerésére, akár beszerzésére a házi könyvtárba. Hacsak egy mondatnak lenne belőle jótékony hatása bármelyik gyerekre, már betöltötte küldetését. Én nem éreztem túlságosan didaktikusnak, hiszen anya nélkül maradt és életüket élő gyerekekről van szó, ezt ne feledjük, akiknek az édesapjuk az egyetlen megoldás személyiségük formálásában, problémáik megoldásában, életük irányításában; de a helyzet alapján az ő személye olykor kevésnek bizonyul. Ekkor érkeznek a történetben jókor a tündérsegítők és manótársaik.
Ezt leszámítva nagyon kedves könyv lett számomra, mindenképpen szeretném a gyerekeimnek is felolvasni. A könyvet a címe ellenére: Az álomtündér – nemtől függetlenül ajánlom a gyerekeknek – nem csajos! Szeretnék még Mészáros Borinevével találkozni más „hagyományos” mesék írása és azok illusztrálása terén egyaránt – várom a jövőben újabb könyvekben/könyvekkel.
A rajzok nekem nagyon tetszettek, főleg a borítókép, arról egy nagyon kedves, szép tündérlány, Pilla tekint le – azért tetszik a borítókép, mert egyből bizalmat közvetít.
|