Paterson: A Nagy Gilly Hopkins
2012.06.21. 16:34
Fordította: Göncz Árpád
Kiadó: Animus, 2002
Oldalszám: 192
Gilly minden vágya az, hogy csodálatos mamájával élhessen, nem pedig különböző nevelőszülőknél, mint már annyi éve. Ez a mostani helye pedig... Ez aztán túltesz minden eddigin, ahol megfordult!
Hogyan várhatta bárki is, éppen tőle, akit megyeszerte jól ismernek, hogy elfogadja ezt a termetes, írni is alig tudó özvegyet, Mrs. Trottert, nem kevésbé szörnyű gyerekét vagy azt a töpörödött, öreg, vak négert, aki ugyancsak ehhez az enyhén szólva is furcsa családhoz tartozik?
Sajnos, új tanára, Miss Harris sem sokkal jobb társaság...
Gilly rémesen pökhendi, mindenkit kiborít, ám mégis megszereti az olvasó ezt a különös lányt, a sok humorral és szeretettel megírt világhírű regény fő-fő szereplőjét.
|
A nagy Gilly Hopkins egyike Katherine Paterson azon könyveinek, amelyben a gyerekeknek igazán nagy nehézségen kell keresztülmenniük.
Gilly 11 éves, az anyja elhagyta őt, amikor kicsi volt, és nevelőszülőkről nevelőszülőkre vándorolt. Bárhová került is, rosszul viselkedett, ezért mindig áthelyezték másik családhoz.
A könyvben egy újabb helyre érkezik meg, egy rettenetes helyre, gondolja ő. A ház koszos, a bútorok viseltesek, új nevelőanyja faragatlan tuskó, és elhízott, mint egy víziló.
Gilly vágyik a szülőanyja után, magában idealizálja őt, és eltervezi, hogyan keseríti meg új nevelőanyja életét. Dühös, durva, kemény – és szomorú belül. De a történet során megváltozik, és egyúttal megváltozik a véleménye is az új környezetéről.
A könyv teljes egészében Gilly szemszögét tükrözi és az olvasó gyakran rájön, hogy önmagát ámítja, és hogy a valóság egyáltalán nem olyan, mint amilyennek ő látja. Ez érdekes ambivalenciát teremt olvasáskor, és sok megbeszélni valót ad a csoportos feldolgozás alkalmával.
A nagy Gilly Hopkins tiltakozást váltott ki vallási körökben az Egyesült Államokban, mivel a főszereplő csúnyán beszél benne. Katherine Paterson, aki mélyen vallásos, azt felelte, hogy ez a könyv a Bibliából vett tékozló fiú története, és hogy egy olyan lány, mint Gilly Hopkins nem beszélhet úgy, mint egy tanár a vasárnapi iskolában.
Forrás: gyermekirodalom.hu
|
|