9/ Aludj el szépen, Bendegúz!
2016.02.14. 19:50
Írta: Ehrlin, Carl-Johan Forssén
Fordította: Sárvári Töttős Györgyi
Illusztrálta: Agócs Írisz
Kiadás éve: 2015
"Még nem is vagyok álmos! Szeretnék még egy bögre tejet inni! Pisilnem kell! Ma nem a plüsskutyussal szeretnék aludni!" - és napestig tudnánk sorolni azokat a jobbnál jobb kifogásokat, amiket a gyerekek mondogatnak estéről estére, mert nincs kedvük elaludni.
Ezeknek az esti csatározásnak vet véget Carl-Johan Forssén Ehrlin, a neves svéd pszichológus világhírű - immár több mint 40 országban olvasható - mesekönyve, az Aludj el szépen, Bendegúz! Hiszen a történet főhőse, a kis nyuszi is képtelen elaludni, pedig a többiek már mind álomba szenderültek körülötte. Ezért anyukájával útnak indul, hogy felkeresse Ásító Pepitót, aki bárkit el tud altatni. Útközben új barátokra és többféle alvássegítő módszerre is szert tesz...
A világon mindenütt boldog és kipihent szülők zárták szívükbe Bendegúzt, mert a mesével ötvözött meditációs technika segítségével még a legizgágább gyerekek számára is megnyugtató, elalvást segítő perceket teremt estéről estére. Tégy egy próbát, és hagyd, hogy Bendegúz meséje álomba ringassa a te gyermekedet is!
A magyar kiadás különlegessége, hogy Agócs Írisz álmatagul is bájos rajzai illusztrálják a kötetet.
|
minimatine.hu
A történet főhőse, a kis nyuszi is képtelen elaludni, pedig a többiek már mind álomba szenderültek körülötte. Ezért anyukájával útnak indul, hogy felkeresse Ásító Pepitót, aki bárkit el tud altatni. Útközben új barátokra és többféle alvássegítő módszerre is szert tesz. Szeretjük az olyan könyveket, amely valamilyen módon segít a gyerekeknek meditációs technikák elsajátításában, na nem iszonyú bonyolult dolgokra gondolunk, hanem egy helyes lélegzetvétel, elménk lecsendesítése, a feszültségek elengedésére (Vidra-öböl, A dühös polip stb.), amely sokszor a felnőtteknek sem egyszerű. Ebben a könyvben jól ötvözik a mesét és a meditációs technikát, így még egy izgágább gyerek számára is megnyugtató, elalvást segítő lehet.
Érdemes először a szülőknek elolvasni, vastag zárójelben több instrukciót is találtok, néhol lassabban, néhol hangsúlyosabban kell olvasni. Kétszeri olvasás után próbáltuk ki a gyerekeinken is (2,5 éves, 4 éves és 5 éves).
A könyv tényleg jól kitalált, meditációs jellegű, személyesen bevonja őket is a mese folyamatába. Egy picit átírtuk a szám/személyeket, mivel több gyerekhez szólt egyszerre, de a szöveget úgy kell olvasni, ahogy van, nem szabad részeket átugrani, hogy ne állítsuk meg a folyamatot, és a szerző azt ajánlja, hogy akkor is érjünk a történet végére, ha a gyerek elaludt közben. Álomba merülni a legkisebbnek sikerült, 4 éves tesztelőnk a 3. oldalnál aludt el, a legnagyobb pedig csak a mese után, de hozzáteszem, hogy ő még soha, de soha nem aludt el olvasás közben, mert a történet végét muszáj megvárnia, még akkor is, ha ismeri. Viszont utána 1-2 perc múlva tényleg aludt, közben sokat ásítozott, úgyhogy a lelassulás és lenyugvás sikeres volt.
A könyv testtudatosságot is kíván a hallgatótól, ezért inkább óvodás kortól ajánljuk, viszont a legkisebbnek is tetszett, közben többször megkérdezte, mit és hogyan kell csinálni, úgyhogy már 2 éves kor után is érdemes próbálkozni.
konyves.blog
Az elalvást ígérő könyv magánkiadásban jelent meg, és lényegében szájhagyomány útján terjedt a híre, ez pedig az eladásokat is megdobta. Svédországban siker lett a könyv, ez pedig arra sarkallta Ehrlint, hogy barátok segítségével féltucatnyi nyelvre lefordíttassa a kötetet, amely az angol fordításban a The Rabbit Who Wants to Fall Asleep (~ A nyúl, aki el akar aludni) címet kapta.
A legnagyobb figyelmet a brit kiadás kapta, amit Ehrlin ügyesen ki is használt: a közösségi oldalakon ugyanis ingyenes letöltést ígért, ez pedig egyfajta hógolyó-effektust indított be. Akik letöltötték, később másoknak is ajánlották őket, akik aztán szintén más ismerőseiknek ajánlották a könyvet, ez pedig már az eladási számokon is meglátszott. Ehrlin ugyanis azt mondja, hogy egyértelmű összefüggést lehetett látni az ingyenes letöltések és a nyomtatott könyv értékesítése között.
A nyuszimese ekkor már szépen araszolt felfelé a brit Amazon-listán, amit a cégnél is növekvő érdeklődéssel figyeltek, hiszen alig győzték a rendeléseket: „Látták, hogy valami nagyszabású történik, soha korábban nem tapasztaltak még ilyet” – mesélte Ehrlin a Publishers Weekly-nek. Az Amazon több újsággal is összehozta a szerzőt, és olyan nagy példányszámú lapok írtak a magánkiadásban megjelent kötet sikeréről, mint a Telegraph vagy a Daily Mail. Az álmos nyuszi hamarosan meghódította az amerikai Amazon-listát is, Ehrlint pedig leszerződtette a tekintélyes Salomonsson irodalmi ügynökség, amely azután egy hétszámjegyű megállapodást harcolt ki neki a Penguin Random House-zal. A megállapodás értelmében Ehrlin további két mesekönyvet fog írni, ami szintén a gyerekek elalvását segíti.
Forrás: konyves.blog.hu
|
|