Malac és Liba sorozat
2020.08.02. 11:07
Kiadó: Manó Könyvek
„A két karakter akkor lett mesehős, amikor a falunkban sétáltunk, ahol a nyári hónapokat szoktuk tölteni. Mindig benéztünk az udvarokba, és elmondtuk, ki mindenki lakik ott.
Ami a gyerekkönyveket illeti, mindig a saját gyerekeim korosztályának tudtam a legkönnyebben írni, mert ezek a szövegek többnyire az otthoni, napi, rögtönzött mesékből nőnek ki.
Az is személyes, szülői tapasztalatom, hogy amikor együtt olvasunk, én is azokat a könyveket szeretem a legjobban felolvasni, amelyeket szülőként magam is élvezek.”
(Tóth Krisztina)
|
1. Legyünk barátok!
Oldalszám: 48
Megjelenés:
2019. szeptember 20.
Tartsatok velük és legyetek ti is Malac és Liba barátai! Ismerjétek meg szeleburdi hőseinket, csatangoljatok velük az őszi erdőben, és nevessetek kalandjaikon!
Tóth Krisztina gyerekeknek és szüleiknek egyaránt kedves történetei bővelkednek a humorban, melyekkel igazi közös, családi élmény lesz a meseolvasás.
Hajba László részletgazdag, bűbájos rajzain elevenedik meg Malac és Liba.
"Malac ment elöl, Liba totyogott mögötte. Autók robogtak el mellettük, ezért az út szélére húzódtak. Malacot kicsit bosszantotta, hogy Liba kicsalta őt a langyos, békés udvarból. Mérgében elmesélte, hogy az emberek ilyenkor ősszel, Márton-napon meg szokták enni a libákat. Így ünneplik meg a Márton-napot.
Liba kicsit lemaradt, és a fejét félredöntve gondolkozott, hogy ha így áll a dolog, akkor talán egyáltalán nem kéne hazamenniük, helyesebb volna megszökni. De aztán eszébe jutott valami.
– Szerencsére nálunk senkit sem hívnak Mártonnak – gágogta. – Csak gá-gá-gá-Gáborkának. Gáborka pedig nem fog engem megenni – nyugodott meg."
Kiss Orsi
A fikciós műfaj egyik kedvelt toposza a két jóbarát viszonya, akik látszólag semmiben sem hasonlítanak egymásra (gondoljunk csak Szofira és a HABÓ-ra!), valami miatt mégis összekovácsolta őket az élet, és jöhet bármilyen kaland vagy sorscsapás, mindig kitartanak egymás mellett. Tóth Krisztina legújabb, kisebbeknek szóló mesekönyvének is egy ilyen páros a hőse, a helyszíne pedig a baromfiudvar és környéke.
A Malac és Liba nevű szereplők már beköszöntek A Futrinka utcán túl című kötetben, és ha azt könyves debütálásnak vesszük, akkor a Legyünk barátok! című mesekönyv egyfajta előzménytörténetként is felfogható. A helyszíne egy tanya, ami legfeljebb csak az utóbbi évek mesetrendjeit figyelembe véve tűnhet szokatlannak (tényleg sehol egy szuperhős vagy varázskütyü), viszont pontosan ezért olyan békebeli hangulatot áraszt, amiben nagyon-nagyon jó alámerülni.
Mindkét történet lelassít, és egy kicsit visszavisz abba az állapotba, amikor az embernek még volt ideje rácsodálkozni a legapróbb dolgokra is. A M&L-mesék egyik kulcsmotívuma épp a nyitottság és az elfogadás: igaz, hogy a baromfiudvarba újonnan érkező Liba egy kis malőrrel kezdi új életét (konkrétan beszorul a csőre a kerítésbe), de ezt a nehézséget leküzdve és a Malaccal gyors barátságot kötve azonnal belesimul új életébe.
Pedig nemcsak külsőre különbözik a két címszereplő: az egyik dagonyázni szeret, a másik úszni, az egyik szeret fantáziálni (és még az üres locsolócsövet is kígyónak nézi), a másik inkább a valóság talaján marad. Jellembeli különbségeik azonban inkább komplementerek, és mindketten nagyban hatnak a másikra. A kalandvágyó Libának köszönhetően a Malac például úrrá lesz lustaságán, és követi barátját az erdőbe, ahol újabb és újabb ismeretségeket kötnek: közülük is messze kiemelkedik a mérges mókus, aki a sárga földig lehordja a két jóbarátot, amiért az ő területén mernek makkot gyűjteni.
A kötetet Hajba László illusztrálta, és neki köszönhető, hogy a lapok a szövegen túl tele vannak apró, sokáig böngészhető részletekkel és gegekkel. Ezek gyakran a háttérben, már-már mellesleg jelennek meg az oldalon, mégis nagyban növelik a humorfaktort. Hajba nagyban figyelt azokra a névtelen figurákra is, akiknek lényegében semmi kulcsszerep nem jut a történetben (nála minden kisverébnek szinte önálló személyisége van), jelenlétük viszont elengedhetetlen ahhoz, hogy kerek legyen ez a történet. A Malac és Liba elsősorban az ovis korosztálynak íródott, felolvasás mellett jól lehet bogarászni a képeket, viszont kezdő olvasóknak is klassz sikerélményt nyújthat.
Forrás: konyvs.blog
Grozdits Hahó
Olyan könyv, amit a kicsik kívülről szoktak megtanulni
Finom visszafogottságra és nyitott lélekre van szükség ahhoz, hogy egy író meg tudja szólítani a gyerekeket. Tóth Krisztina könyvének hősei Malac és Liba.
Tóth Krisztina szerteágazó írói tevékenységét talán nem kell bemutatni, hiszen termelékeny íróról-költőről lévén szó – ontja a könyveket. S nem csak úgy „zsinórban” vagy „futószalagon”, ahogy azt a sokat publikáló betűvetőktől megszokhattuk, hanem aprólékos műgonddal, megfontoltan, mindig csillantva-villantva valamit, amitől az olvasó meglepődhet/csodálkozhat.
Az új, egészen kicsiknek– még nem olvasóknak – szóló kötet ez a címe, s a felszólítás nyilván nem csak a kötet szereplőiről, de íróról és olvasóról is szól. Mert ez a könyv „olyan”. Mert ez a könyv olyan, hogy a gyerek, ha egyszer „ráharapott”, többé nem engedi. Az a típusú szöveg és képhalmaz, amit a gyerekek újra és újra követelni szoktak. Ez az, amitől a szülő néha idegbajt kap, miközben persze tudja, hogy jó úton jár, s jó, ha még egyszer felolvassa a gyereknek a történetet. (Persze kicsit – a látszat kedvéért – zsörtölődve, hogy nem unja-e már a gyerek?, vagy nem lehetne valami mást?…)
A Malac és Liba olyasmi, amit a gyerekek kívülről és szóról-szóra tudni szoktak, s a felolvasó legkisebb változtatási kísérletére is méltatlankodással reagálnak, úgy védve az írott szó jogát, hogy felmerül a gyanú: esetleg szerzői jogvédőnek készül a gyerek.
És akkor még ott vannak a versbetétek,
melyeknek szerzője – ha a könyvnek hinni lehet! – Malac és Liba. Pont olyanok is! Egyszerűek, tiszták, vidámak, könnyen megjegyezhetők.
„Őszi erdő tarka lombja,
avar között nő a gomba,
sárga makk és tölgylevél,
Liba vígan mendegél.”
Ez pont olyasmi, amit az ember egy életre megjegyez. S ha addig nem pusztítja el az embert a klímaváltozás, s nem találják meg az Alzheimer-kór ellenszerét, akkor gyanítom, hogy kilenc évtized múlva több olyan demens öregember lesz, aki minden másról elfeledkezve Malac és Liba verseit dúdolgatja…
„Dió, makk és gesztenye,
zsákunk kincsekkel tele,
szél hoz őszi felleget,
Malac vígan lépeget.”
Nincsenek eget rengető ötletek,
és nincsenek hajmeresztő fordulatok. Tóth Krisztina tudja, hogy az óvodás korú gyerekeknek még ennél sokkal fontosabb, hogy a mese otthonos, kedves és „belakható” legyen. Éppen csak megenged magának egy két kézenfekvő szójátékot. Csak annyira vonja be a felnőttek világát, hogy az „csiklandozzon”. Mondjuk, amikor Malac mesél libának a Márton napi szokásokról, amikor a múzeum mibenlétét definiálják… vagy amikor Lustasága okán Garfield-hez hasonlítja Liba Malacot.
Az illusztrációk kitűnően illeszkednek a szöveghez, s az a többlet, amit (kis kutakodással) a gyerekek önállóan megtalálhatnak, igazán izgalmas: a tyúkudvarban ugyanis lakik egy földönkívüli lény is. De ezt a gyereknek ne tessék elárulni! Sokkal izgalmasabb, ha magától fedezi fel az idegent… Remélem, a későbbiekben, a következő kötetekben is felbukkan még!
Olyan könyv ez, ami pont azt a korosztályt szólítja meg, amelyikhez szólni akar (ez nem mindig és nem minden írónak sikerül!), s ha a felnőtt kételkedne, a gyerek gyöngyöző kacaja majd megmutatja…
Forrás: librarius.hu
2. Csavarogjunk együtt!
Megjelenés:2020. május
Oldalszám: 56
Csavarogjatok ti is Malaccal és Libával! Ismerjétek meg szeleburdi hőseinket, csatangoljatok velük a Balaton partján, és találjátok meg, hogy melyik sportág illene legjobban hőseinkhez!
Egy biztos: nevetésben most sem lesz hiány.
Mi ugyan most itthon maradunk, de ők csavarognak egy nagyot, tartsatok velük! Ismerjétek meg szeleburdi hőseinket, csatangoljatok velük a Balaton partján, és találjátok meg, hogy melyik sportág illene legjobban hőseinkhez! Egy biztos: nevetésben most sem lesz hiány, Hajba László illusztrátornak is köszönhetően.
Tóth Krisztina a gyerekeknek és szüleiknek egyaránt kedves történetei bővelkednek a humorban, melyekkel igazi közös, családi élmény lesz a meseolvasás. Hajba László részletgazdag, bűbájos rajzain elevenedik meg Malac és Liba.
3. Gatyát fel!
Oldalszám: 56
Megjelenés: 2020. november 10.
Gatyát fel! Meg persze zoknit, pulcsit, sapkát is kell venni, ha itt az ősz, vagy megérkezett a tél. Különben könnyen megfázunk, és ki szeret betegeskedni?
Malac és Liba biztosan nem. Öltözködjetek és gyógyuljatok szeleburdi hőseinkkel, mellékhatásként nevetőgörcs várható.
Tóth Krisztina a gyerekeknek és szüleiknek egyaránt kedves történetei bővelkednek a humorban, melyekkel igazi közös, családi élmény lesz a meseolvasás.
4. Fogjunk verebet!
Oldalszám: 48
Megjelenés: 2021. március 01.
"Szerinted szerethet egy liba egy verebet?" - teszi fel a kérdést Liba, miután sikerült olyan frappánsan megoldaniuk a húsvétitojás-problémát Malaccal, hogy egy nyúl sem csinálhatta volna jobban.
Az, hogy Liba szerelme viszonzásra talál-e, kiderül a mese végére. Egy biztos: szem nem marad szárazon, a nevetőizmok pedig nyugalmi állapotban Malac és Liba két legújabb történeteit olvasva.
Tavaszi zsongás! Malac és Liba már készülődik a húsvétra, Liba pedig szerelembe esik...
|
|