A Fehér Hercegnő és az Arany Sárkány
2014.07.04. 00:06
5-8 éveseknek
Illusztrátor: Takács Mari
Kiadás éve: 2009
Oldalszám: 24
„Hogy hol volt, azt pontosan meg tudom mondani. Kínában élt egyszer egy hercegkisasszony, akinek olyan fehér volt a bőre, mint a rizsről leáztatott keményítő, arca halványan világított, és az erek sárkány módjára tekergetek az orra körül.
Ám a fehér bőrű hercegkisasszonynak alig akadt kérője, összesen csak százhuszonhárom, mely egy kínai hercegkisasszonynál igen alacsony szám. Jóllehet szépsége határtalan volt, járása lassú és puha, mint a vadászó darué, dereka és csípője ringatózó, mint a mandarinrécék farka, szeme villanása pedig úgy szikrázott, mint a császár számára rendezett tűzijátékok az égen...
A haját csak ritkán bontotta ki, de akkor viszont úgy tárta szét feketéjének összes színét, hogy bármelyik páva megirigyelhette volna. ..."
Miért utasítják mégis el a kérők?
|
A Csimota Gyermekkönyv Kiadó és az Interkulturális és Irodalmi Centrifuga Alapítvány közös összefogásával figyelemreméltó sorozat indult útjára, az ún. tolerancia-mesék, amelynek tagjai az elfogadásról, a közösségben való létezésről, a hovatartozásról és más erkölcsi kérdésekről tesznek föl elgondolkodtató, szívszorító kérdéseket a gyereknek.
Finy Petra különös hangulatú meséje a másságról, a kirekesztettségről, a gyűlölködésről mesél nekik anélkül, hogy ítélkezne. A távoli Kínában él történetének főszereplője a tiszta erkölcsű, határtalan szépségű Bái hercegnő, aki bár „különleges gyönyörűséggel volt megáldva” mégsem talál társat magának. Hazájában természetesen fehér bőre vált ki viszolygást, a Fehér Birodalomban, ahol mindenkinek fehér a bőre, szeme vágását kifogásolják, a mindenféle népétől elütő lényeket befogadó Száműzöttek Országában pedig hiába találja meg tükörképét, azt az ifjút, akinek „ugyanolyan fekete haja, fehér bőre, vékony szeme és piros szája volt, mint neki”, a fiú lényét betöltő gyűlölet őt ijeszti el.
A mese mondanivalójával összhangban továbbgondolásra sarkallnak Takács Mari rajzai is.
Pásztor Csürgei Andrea:
"Nem hiszem, hogy túl sok olyan könyv létezne, mely annyira gyönyörű nyelvezettel, bámulatosan burjánzó hasonlatokkal és annyira finom, légies illusztrációkkal beszélne a másságról, mint a Finy Petra által írt és Takács Mari által illusztrált A Fehér Hercegnő és az Arany Sárkány.
A kötetről már írtunk korábban itt részletesen, de annyit muszáj most is elmondani róla, hogy a távoli Kínában játszódó történet végkicsengése arra hívja fel a figyelmet, hogy mennyire fontos megtalálni helyünket és feladatainkat a világban, és hogy egyetlen percre sem lenne szabad elfelejtenünk azt, hogy külső-belső tulajdonságainktól, tehetségünktől, adottságainktól függetlenül nélkülözhetetlen részei vagyunk a Nagy Egésznek."
|
|