A korábban CD-lemez melléklettel megjelent, Kerekalma mesék (2005) című kötet átdolgozott, bővített kiadása jelen mesekönyv, ezúttal azonban zenei melléklet nélkül. A történetek gyerekekre hangoltak, de a modernizált-hagyományos meséknek is van olyan jelentésrétege, ami inkább nagyobb, "felnőtt gyerekeknek" nyújt muníciót a mindennapok megéléséhez.
Igen zárkózott Üleprúgó Ragacsinszka, a méltán népszerűtlen boszorkány, Monyákos Klotild, kinek valódi vasból van az orra, Aritma Orbánc és a többiek, mindannyian szerethető mesék szerethető szereplői. A kiadvány bátran ajánlható mindenkinek, aki egy kis vidámságra vágyik.
(Könykultúra)
Szilmariel
Kíváncsian vártam, hogy Böszörményi Gyula mit alkotott a kezdő olvasóknak.
Most egy ilyen történetek a történetben könyvet írt, amiben 12 különálló mese van. Ezeket a meséket, amint a kötet végén is látható versek ihlették, ami nekem személy szerint nagyon tetszett. Meg is hozta a kedvet, hogy elolvassam azokat a verseket.
Maga történet egy kisfiú nagyfiúvá avatásáról szólt, ami esetünkben abból áll, hogy nagyapja 12 égbőlpottyant barátjától hallgat meg 1-1 történetet és rá kell jönnie, mi lehet bennük a tanulság. Vagyis ez a próbasorozat a fiú eszét tette próbára, amit ha kiáll, már nagyfiúnak számít.
Egyébként ez a 12 barát (nem nehéz kitalálni egyébként hogy miket jelképeznek), ilyen téren emlékeztetett az egyik kedvenc animémra Tizenkét hónap, ami japán-orosz koprodukció és hasonló jelenség van benne, mint ebben a könyvben.
Hogy a szakmai oldal felől is nézzem egy kicsit a könyvet, azt kell, hogy mondjam a betűméret tényleg megfelelő a kezdő olvasóknak. A színes illusztrációk is aranyosak és illenek a kötethez. Bár az egész könyvet egyben én nem ajánlanám elsőre még második félévben sem egy 1. osztályos gyereknek. Részletenként már igen, de egészben inkább 2. osztályosoknak ajánlanám. Vagy olyan kezdő olvasóknak, akik már olvastak rövidebb kis könyveket. Az meg, hogy szerepelnek benne régies, vagy furcsa szófordulatok, ez is egy ok, hogy ne rögtön kezdő olvasó kezébe adjam. Bár felolvasás keretében simán megismerkedhet vele, hisz attól, hogy egy gyerek megtanul olvasni, az még nem jelenti azt, hogy a mese- és könyvfelolvasást rögtön fel kéne függeszteni.
Már a nyelvezetről és a szóhasználatból is ráismertem volna Böszörményi stílusára, ha nem is látom a könyv elején az író nevét. Amióta megjelent az első Gergő-könyv, azóta imádom az Álomfogó világot. Ezért is örültem nagyon, mikor olvasás közben felfedeztem 1-2 történetben utalást arra a világra, vagy onnan 1-2 szereplőre.
Annak is örültem, hogy feltűntek a Böszörményire jellemző egyedi, humoros szófordulatok vagy sajátos nevek. Pl. Üleprúgó Ragacsinszka, a méltán népszerűtlen boszorkány; Csurmintó; Tutifix, a róka; Éjlépő Kajtár és Égi Atyácska.
Nagyon tetszett ez a kezdőknek szóló könyv is és külön örültem az álomfogós utalásoknak. Remélem, hogy kapunk még ehhez hasonló könyvecskéket a kisebbek részére is Böszörményi részéről. Mivel ezek már egyfajta kapuként szolgálnak arra, hogy később ők is belépjenek a szerintem csodálatos, egyedi és magyar álomfogó-univerzumba.
A kötetben olvasható tanulságos mesék:
-
Itt a farsang
-
Farkas
-
Veréb
-
Tilinkót faragok
-
Almamánia
-
Cipósütő mondóka
-
Főtt rák
-
Tutufix
-
Örök almáskert
-
Rózsafa, almafa
-
Betemetett a nagy hóKa
-
Kapar a szél
|