A meséből kiderül, hogyan mentették meg Mucsay urat, hogyan szerezték vissza Jonatánt Kőváryéktól, hogyan lehet a világ legintelligensebb kutyáját és egy kevésbé intelligens macskát, Micikét illemre tanítani, hogyan leckéztették meg a pimasz új bérlőket, hogyan kapták el a teknősbékatolvaj Horácseket és Pacandát, hogyan varázsoltak szárnyakat a kis Petyusnak, no meg Horácsek úrnak, s végül, de nem utolsósorban, hogyan mentik meg az iskolát a két bajkeverő osztálytársaktól.
A két jószívű harmadik bés egy percre sem áll meg, mindig akad valami megoldandó feladat. Tarts velük, és nevess nagyokat a sok kalamajkán!
Navratil Dominika
Matyi és Sári tényleg mindent megold
Ki ne ismerné Matyit és Sárit a harmadik béből?
A két jó barát kalandjai a kívánságteljesítő telefonkagylóval folytatódnak: a sorozat harmadik része idén jelent meg magyarul.
Azt gondolhatnánk, nagyobb furcsaságok már nem is történhetnének Matyival és Sárival, mint az előző két kötetben, de ez bizony tévedés. A milliónyi macska és a kert végében lévő tenger után a cseh szerzőpáros még messzebb ment: hőseink emberrablókat cseleznek ki, illemre tanítják Jonatánt és még a telefontolvaj Horácsektől is visszaszerzik jogos tulajdonukat.
Miloš Macourek és Adolf Born neve összeforrt a cseh irodalomban, sőt a Matyi és Sáriból még rajzfilmsorozat és egy egész estés film is készült (ha valaki beszéli a cseh nyelvet, belenézhet, a sorozat részei fellelhetőek Youtube-on, és még napjainkban is sugározzák a tévécsatornák). A Matyi és Sári mindent megold illusztrációi önmagukban is fergetegesek, el sem tudnánk azonban képzelni Miloš Macourek humoros szövegei nélkül, és fordítva. A szerzőpáros művei szétbonthatatlan, harmonikus egységet alkotnak, nemcsak a Matyi és Sári, de számos más közös munkájuk is sikeres lett külföldön.
Adolf Born illusztrációi mindig a tökéletes pillanatot kapják el. A kedvencem ebből a kötetből a pipázó kéményseprő – ez az, ami igazán lényegretörően megmutatja, miben áll Adolf Born és Miloš Macourek kapcsolata: bár a leírásban egy szó sem szerepel pipáról, vagy arról a feszülten figyelő madárrajról és a békésen üldögélő cicáról, az illusztrátor fantáziája nélkül a Matyi és Sári története félkész lenne, róluk ugyanis egy szó sem esik a leírásban, mégis egyértelműen a történethez tartoznak.
De vajon tud-e izgalmas lenni harmadjára is ugyanaz?
A hét fejezetre bontott mese csapongó kronológiai sorrendet tart, és ez a csapongás elengedhetetlen a már ismert, megszokott stílushoz, ez adja meg a történet magvát. Matyi és Sári olyan, mint amilyenek maguk a történetek: szeleburdi, kalandozó, nyughatatlan iskolások. A térdcsapkodós humor mellett a történetből a gyerekek jóindulata, kedvessége sugárzik, amiből következik, hogy a vidám olvasmány egyben tanulságos mese, példamutatás is az olvasók számára.
Na de miben is merül ki a humor és a példamutatás? Már a függőbeszédes szerkezet is megadja az alaphangulatot, és az első történetben a darukötéllel elrabolt Mucsay úr megmentése és a zergévé változtatott helikopter garantálja az előző két kötet színvonalát. Matyi és Sári jószívűsége és kalandvágya az, ami folyton különös helyzetekbe sodorja őket, és nemcsak a szereplőknek, de nekünk is jó leckét ad.
A levegőbe repítik az új lakókat, hogy megtanítsák nekik, hogy egymásra igenis szükségünk van, és úriemberré és hölggyé változtatják Jonatán kutyát és Micike cicát, hogy elmagyarázzák nekik az illemtant. Kicselezik az emberrablókat, és betörővé válnak, csak hogy megmentsék Jonatánt. Tetteik mindig jó célt szolgálnak, bár néha nem a legcélravezetőbb eszközökkel próbálkoznak.
A szerzőpáros az olvasókat is megdolgoztatja: mi vajon mit kértünk volna a telefontól Matyi és Sári helyében? Persze a teljesen abszurd helyzetekben az a legabszurdabb, ahogyan ezeket a furcsaságokat mindenki tényként kezeli, és a levegőbe repült házaspár és a teknősöket egyben lenyelő kutya senkinek nem okoz fejtörést, a mindennapjaikhoz tartozik Matyi és Sári rendkívüli világa. Még szerencse, hogy az utolsó fejezetben sikerül visszaszerezniük az ellopott telefonkagylót Horácsektől, akinek ugyan csak egy kívánsága volt a telefonhoz, azt sem jó célra használta.
És ezzel meg is válaszoltam a kérdésem: nem unalmas harmadjára is ugyanaz, hiszen nem is ugyanaz. Az újabb képtelenebbnél képtelenebb történetek, a fergetegesen humoros leírások és a sorok között megbújó, indirekt tanító szándék az, ami miatt Matyi és Sári kalandjait harmadjára is örömmel a kezünkbe vesszük és nem is szívesen tesszük le.
Olyan mese, amiből nalégyszicsakmégegyet úgyis el kell olvasni, és estéről estére újra le fogjuk venni a polcról, mert éppúgy szórakoztat egy felnőttet az egyedi cseh humor, ahogyan egy gyerek is megérti és élvezni fogja.
Hintafa blog
Az iskolaév lassan véget ér, itt a tavasz, ami új kihívások elé állítja a két jó barátot. Egy biztos, Matyira és Sárira mindig lehet számítani, mindent megoldanak, még akkor is ha ehhez lógni kell az iskolából (amihez a tanító néninek is lesz néhány keresetlen szava). Hol beköltöző lakók zavarják meg a ház nyugalmát, hol pedig Kadlicsek néni határozza el, hogy élelmezési okokból megszabadul kutyájától, a rendkívül intelligens Jonatántól. De sajnos az osztály két legkomiszabb tanulója, Horácsek és Pacanda sem tétlenkedik.
Hét fejezeten keresztül élvezhetjük az első részből már megismert lehetetlen és ellenállahatatlanul vicces kalandokat.
Ahogy a csodálatos telefonkagyaló segítségével helikopterből zerge, bűnözőből férfizsebkendő lesz, Jonatánból előbb jól nevelt kutya, majd tolvajokat lefülelő eb, némi sebészeti beavatkozás után. Bár ez utóbbi kalandot kissé túlzásnak éreztem, de minden jó, ha a vége jó, Jonatán pedig a szerető gondoskodásnak köszönhetően gyorsan regenerálódik. Egyébként pedig a gyerekek minden tévelygését szívesen elnézi az ember, igazságérzetük, a jót cselekvés vágya, a segítőkészség, a helytelen dolgok kijavításáért tett erőfeszítéseik miatt. Mindezen erőfeszítéseikhez szükséges kívánságaikat a varázslatos telefonkagyló gond nélkül teljesíti, bár néha nem állja meg, hogy ilyen megjegyzéseket tegyen:
"hát kérem, ahogy kívánjátok, de annyit modhatok, hogy néha igazán fura ötleteitek vannak."
|