Verselgető: Élni hogy kell? - Kisjuli versek
2017.11.23. 00:04
2 éves kortól
Írta: Lackfi János
Illusztrálta: Horváth Ildikó
Kiadó: Pozsonyi Pagony, 2016
Oldalszám: 40
Kisjuli a hatodik gyerek a családban – közben persze az első gyerek a Földön.
Hiszen vele újrakezdődik minden: a lépcsőn leesés veszélye, a pitypangfújás ámulása, a csilipaprika csípőssége, a koszolás, a pancsolás, a pizsamababusgatás és más hasonló észveszejtő kalandok.
Ébresztők, altatók, ringatók, rosszalkodó, játszogató, okoskodó, ugrándozó versek, mondókák egy hatgyerekes apuka tollából. A főszerepben a vadi új földlakó: Kisjuli. (Lackfi János)
Végtelenített altató a láthatáron!
|
Bugya Brigi
Öt nagy gyerek után megérkezett a Lackfi családba Kisjuli, akivel bizonyos szempontból újra kezdődik minden, legalábbis a kisbabás, kisgyerekes lét a költő, író számára. Ennek eredményeképp egy kicsiknek szóló verseskönyvvel lett gazdagabb a Pagony Kiadó versesköteteinek sorozata, és természetesen a magyar gyerekirodalom is. A kötetnek a címéhez mérten hangsúlyos csomagolás is dukál, ami Horváth Ildi illusztrációival valósult meg.
A vidám versek tele vannak vicces szófordulatokkal, kacskaringós rímecskékkel, melyek szerencsére, vagy sokkal inkább Lackfi furmányosságának köszönhetően sehol sem válnak erőltetetté vagy nehézkessé. Könnyed lendülettel húznak végig a versek, legyen szó babaköszöntő versről, hascsikarósról, sétáló, koszoló és mérges költeményről, vagyis az élet kicsi és egészen nagy dolgairól.
Ehhez minden bizonnyal hasznos, ha az embernek van öt-hat gyereknyi tapasztalata, és mivel egy ilyen apuka már nem lepődik meg semmin, képes hihetetlen nyugalommal, megértéssel és odafigyeléssel viseltetni pici lánya minden apró mozdulatára, gesztusára és arra a folyamatra, ahogy egy kisgyerek felfedezi a körülötte lévő világot.
Horváth Ildi rajzainagyszerűen kísérik a verseket: minden költemény az illusztráció terén is megkapja a maga saját, különálló kis világát. Ahogy a leírt szituációk és gondok-gondolatok egy kisgyerek életének egy-egy szegletét mutatják, úgy a rajzok is külön egységekből felfűzött sort alkotnak. Leleményességből tehát a könyv külsejében sincs hiány.
Ki alszik el hamarabb?
A kötet versei egyrészt a kicsik életét festi le játékos, pattogós rímekkel, ugyanakkor a szülők figyelmére külön is méltóak a versek, hiszen óriási segítséget nyújthatnak, hogy a neveléstől néha nyúzott fáradságú anyuka és apuka újra humorral, és a pici lelkébe pillantva, újra megértéssel tudjon nekivágni a következő napnak. Sőt az utolsó verssel még egy végtelenített altatót is kap az olvasó, nem is akármilyet: Radnóti Éjszakájának átiratát!
Kisbabás és kisgyerekes szülőknek, valamint a gyerekeknek egyaránt ajánljuk!
|
|