Biztosan hallottál már a Jetiről, hiszen Őt mindenki ismeri. Tudjuk, hogy szőrös, sokszor ijesztő fejet vág és a vastag bundája megvédi a hideg ellen. Azzal is tisztában vagyunk, hogy hatalmas a lába és óriási a mancsa. Ezeket a külső jellemzőket mindenki kívülről fújja, noha személyesen nem találkozott még vele senki. Jeti egy rejtély.
Pontosan olyan, mint a Loch Ness-i szörny, vagy a Láthatatlan Ember.
Tudod, amikor megkérdezik, hogy ki ette meg az utolsó kocka csokit, vagy ki mosta össze a fehér ruhákat a piros zoknival. Ilyenkor szinte sosincs meg a tettes, így könnyen rá lehet fogni a Láthatatlan Emberre, vagy jelen esetben a Jetire!
Most egy nagyon aranyos, ovisoknak szóló mondókás könyvet ajánlok, mely már a vidám, színes borítójával szinte hívogat, hogy lapozz bele. A címe nem más, mint a Fogd rá a jetire! És pontosan annyira ennivaló, mint az alcíme: Nokedli mesék 1. A borító pedig tényleg arra csábít, hogy kézbe vedd, majd felüsd a könyvet. Így én is meg(t)ettem.
|
Boncsér Orsolya és Csordás Levente első közös kötete igazán ígéretes kezdet. 2-5 éves korosztály a célcsoport, ezek a verses történetek pedig szépen rávilágítanak azokra a dolgokra, hogy mit szabad és mit nem. Mint például, hogy miért nem szép dolog másra fogni mindent, vagy hogy miért nem esszük meg mások ennivalóját. Vigyázat, akinek testvére van, annak egyik-másik történet nagyon ismerős lehet! De ezzel nincs is semmi gond, legalább olvasás közben mi is jókat derülhetünk a szereplőkön és a szellemes rímeken.
A fent említett páros nagyon jó összhangban dolgozott, szerintem nagyszerűen kiegészítették egymást. A rajzok passzolnak a versikékhez, és ez a gyerekrajzokra hajazó, filctoll hatású technika még szerethetőbbé teszi az egészet. Mosolyognod kell, ha lapozod, mert a vicces mondókák, meg a képek közti apró részletek visszaidézik az ovis éveket és minden egyes felütéssel találsz majd valami új, eddig fel nem fedezett motívumot. A rímek kifejezetten tetszenek, nem bicsaklik meg egyik sem, így nem csak az illusztráció, de a szöveg is igényes fajta.
De most beszéljünk a szereplőkről, hiszen találkozhatsz itt mindenfélével!
Jetit már említettem, de van egy mosómedvénk is, aki nem hajlandó mosni. A cickányokat sem hagynám ki, akiknél nagy a rendetlenség; sem a kis kaméleon aki összefirkálta a falat, de persze nem tudja, hogy ki lehetett. Említést érdemel a százlábú is, akinek nehézségei adódnak a cipőboltban. Ugye mennyire aranyosak?
Egy bánatom azért van... Csak 6 darab rövidke történet került a kiadványba, pedig szívesen olvastam volna még tovább. Apropó!
Mikor is jelenik meg a Nokedli mesék 2.?
Lapozgatás közben felmerült egy nagyon fontos kérdés is! A folytatásban vajon kikkel találkozhatunk még? Ha olyan szereplőket is beveszünk, akik nincsenek az ismeretterjesztő könyvek hasábjain, akkor esélyesnek érzem, hogy olvassunk a Loch Ness-i szörnyről, a Hétfejű sárkányról, a trollokról vagy a szekrényekben és az ágy alatt meglapuló mumusokról.
A történetek és a rajzok jól kitaláltak, ámbár nem csak ennyi az erőssége! A Nokedli mesékhez ingyenes applikációt is letölthetsz, így kereshetsz tortát, színezhetsz kaméleont és kergetheted a jetit. A verseket 4 nyelven is olvashatod, hallgathatod (a magyar mellett angol, német és spanyol nyelven); találkozhatsz egy labirintus játékkal, melynek hangyadiszkó a neve, valamint az extrák között a Jetipianoval is játszhatsz, vagyis a jeti 8 fogával zongorázhatsz. IDE KATT és töltsd le az ingyenes alkalmazást, szórakozz Te is a gyerekekkel. Jópofa, nem?
Kedvenc idézet:
Cickányéknál rendetlenség.
- Kicsik, ki pakolta ezt szét?
- Mama, papa, nem mi voltunk:
jeti volt az, de rászóltunk.
Icipici kaméleon,
Óriás firka a falon.
- Esküszöm, hogy nem én voltam!
Jeti járt a lakásunkban!
- Jetit szidni nem szép dolog:
játékokat nem pakolok.
Nem firkálok, nem eszem,
hiszen nem is létezem.
|