3. ÉVFOLYAM-MESEREGÉNY: A fűszermadár
2015 legjobb 50 gyermekkönyve díjazott
8-9 éveseknek
Írta: Szabó T. Anna
Illusztrálta: Schall Eszter
Kiadó: Magvető, 2015
Oldalszám: 120
"Bögyöga büszöm!" - Így köszöntik egymást Csillámvölgyben.
Morkoláb, a fekete szörnyeteg fel akarja falni a Napot. Csak az ősi, titkos fűszervarázslattal lehet szembeszállni vele.
Pertu király két csintalan gyereke, Hanna és Henne állandóan civakodnak, és már nagyon unják, hogy mindennap csak fényt ehetnek. De minden veszekedés elcsitul, amikor valódi veszély fenyeget: valaki meg akarja enni a Napot! Egy földi kislány és két csillámvölgyi gyerek a Fűszermadár segítségével kalandos útra indul, hogy megmentse a fényt.
Az uralkodó hűséges Bolondja, a titokzatos Fűszermadár tudja, hogy csak a százfűszerszósz elkészítésével menthetik meg birodalmukat. Hanna és Henne fűszervadászatra indulnak hát. Kalandjaik során fejest ugranak a fűszerek ezerszínű és -aromájú világába, küldetésükben pedig a titokzatos Fűszermadár és egy embergyerek, Napsugár segíti őket. Együtt fedezik fel az ételek ízesítésének ezerszínű világát, miközben megismerik a barátság és az összetartozás erejét.
Igazi kalandos gasztrotúra mesei köntösben!
|
A fűszermadár főszereplője a bolondos természetű, csillámvölgyi napkirály udvari bolondja.
Valójában azonban emlékezetét évszázadokra elvesztő, de azt a történet jelen idejében lépésről lépésre visszanyerő valódi hős, aki a gyerekek hathatós segítségével menti meg a Napot az ellenségétől.
"- Ez eddig összesen csak hat fűszer – szólalt meg a madárember, hirtelen sürgetéssel a hangjában. – Kezdetnek nem rossz, de kevés. Mennünk kell tovább. Nagyon eljárt az idő, siessünk!"
"Azzal széttárta a karján a köpenyt, és a gyerekek látták, hogy megint kezd madárrá alakulni.
- Másszatok a hátamra! Lehet, hogy most az időben is utazunk!
A három gyerek ismét nagy izgalommal kapaszkodott fel, de még fel se szálltak, már jó előre lehunyták a szemüket. Várták, milyen meglepetést tartogat számukra a titokzatos Fűszermadár."
"Szállunk, mint a fény, az illat,
szállunk, mint a gondolat,
szertecsapva szárnyainkat,
szállunk, mint a pillanat,
szállunk, mint a pille száll,
semmi rossz most el ne érjen:
ő vigyáz: Fűszermadár!"
Könyvkultúra
A meseregény Szabó T. Anna régi kedvencéből, egy színdarabból született újjá. A darabot már nem játsszák, a József Attila-díjas írónő azonban nem szerette volna, hogy elsüllyedjen a szöveg, ezért írt belőle mesekönyvet.
„Eredetileg egy kiskamaszoknak szóló kötetet kezdtem el írni, ez afféle időutazós sztori lett volna a napimádókról – a főszerepben a Fűszermadárral –, de egyszerűen nem volt elég időm kiérlelni. Végül vettem egy mély levegőt, és szétválasztottam a kettőt: az új ötletből lesz majd egy másik könyv, a régiből pedig megírtam ezt” – nyilatkozta a könyvről az írónő.
A Fűszermadár történetét, amelyben a csillámvölgyi birodalom uralkodójának ikergyermekei, Napsugár, az emberkislány és a Fűszermadár azért kel kalandos útra, hogy megmentsék a fényt a gonosz Morkolábtól. A sötétség legyőzéséhez százféle fűszert kell összegyűjtenie a gyerekeknek, akik az úton sok mindent megtudnak ezekről a növényekről, így valóságos fűszerlexikon ez a mesekönyv. A mesevilághoz tartozó csillámvölgyi gyerekek mellett egy emberkislány is a mese hőse lett. Az ő története és motivációi révén a kicsik pedig még erősebben át tudják élni a kalandokat és a mese tétjét.
A könyvet számos népmesei elem, az eredetmondák világa, az ősi mágia és a gyermeki gondolkodás teszi élővé és izgalmassá. Mindemellettjó néhány ritmus, vers és szójáték is kapcsolódik a kötethez.
Szabó T. Anna elárulta, miután több gyerekdarabot és egy felnőttmusicalt is írt, amikben fontos szerepet kaptak a dalok, ezért ebből a könyvből sem hiányozhattak. Ahogy a színes illusztrációk sem, melyek Schall Eszter nevéhez fűződnek.
|
|