– De a németek is nyertek már világbajnokságot, ugye, Leon?
– Hát persze! – felelte Leon büszkén. – 1954-ben, 1974-ben és 1990-ben!
– Brazília, Spanyolország, Németország – sorolta Julian. – Ezek mind nagy nevek a fociban. De az is lehet, hogy most egy olyan ország csapata nyeri majd el a címet, amelyikre senki sem számít. Leon nevetett.
– Igen, ez többször előfordult már a nagy világversenyeken. Ha jól emlékszem, 2004-ben a görögök nyerték meg az Európa-bajnokságot. Pedig korábban nem volt, aki fogadott volna rájuk. És a németek is nyertek egyszer úgy, hogy senki sem tartotta esélyesnek őket. Kim és Julian csodálkozva néztek a barátjukra.
– Valóban? Mikor volt ez? – kérdezte Kim.
– 1954-ben, Bernben. Akkoriban a magyarok számítottak a verhetetlen csapatnak. A világ legjobb focistái. Úgy hívták őket: az Aranycsapat! A döntő előtt mindenki úgy gondolta, nem az a kérdés, hogy megverik-e a németeket, hanem csak az, mennyivel.
– És mégis a németek nyertek? – kérdezte hitetlenkedve Julian. – De hát hogy csinálták?
De ezt sajnos Leon sem tudta. – Fogalmam sincs – vallotta be. – Csak azt tudom, hogy ez a győzelem „a berni csoda” néven vonult be a futballtörténelembe. A szenzációs történetből később film is készült.
– A berni csoda – mélázott Kim – Szívesen ott lettem volna azon a döntő meccsen…
Leon hirtelen felült.
– Miért is ne?
– Menjünk el Bernbe? – kérdezte meglepetten Julian. Leon bólintott.
– Igen! Megnézzük a döntőt! Szuper lesz! Kim is egészen fellelkesült:
– De indulás előtt ne felejtsük el megnézni, mikor is volt pontosan a mérkőzés!
– Igazad van, ez a legfontosabb – mondta Julian. – És utánanézhetnénk még néhány részletnek. Fogalmam sincs például, kik játszottak akkoriban a német csapatban, és hogy hívták az edzőt. Leon már fel is tápászkodott a fűből. – Ezeket az adatokat biztosan könnyen megtaláljuk a könyvtárban.
Hogy mit derítenek ki a az Idődetektívek, az kiderül a könyvből.
Olvass, nyomozz, szórakozz és tanulj!